بسمه تعالی
 خلاصه ای از زندگی نامه پر برکت مرحوم آیت الله حاج شیخ هادی مقدّس (قدس سرّه)

آیة الله حاج شیخ هادی مقدس (طاب ثراه) درسال 1309 شمسی در شهر مقدس کربلا و در خانواده ای دانش دوست و اهل علم و تقوا متولد شد. پدر بزرگوار ایشان، آیة الله شیخ محمدباقر مقدّس یزدی (قدس سره) فرزند آیة الله شیخ علی مقدس یزدی بود که در شهر یزد به آخوند ملاّ علی معروف بودند . پس از هجرت آیت الله شیخ علی مقدّس یزدی (پدر بزگ آیت الله مقدس) از یزد به کربلا و اقامت در آن شهر که آن زمان مرکز حوزه علمیه محسوب می شد به پیشنهاد مرحوم آیة الله العظمی وحید بهبهانی (قدس سره) مقام مرجعیت عظمای وقت ، کرسی تدریس و اقامه نماز جماعت در حرم مطهر امام حسین علیه السلام را بر عهده گرفتند . از جمله فعالیت های آن عالم بزرگ ، مقابله با جریان اخباری گری حاکم در آن زمان بود که همراه با آیة الله وحید بهبهانی (قدس سره) در مقابل این تفکر با قاطعیت ایستادند. آیت الله شیخ علی مقدّس یزدی نزد علما و مراجع آن زمان به قدس و تقوای بسیار و فقاهت مشهور بودند و از ایشان کراماتی نقل گردیده است که از جمله آن‌ خبر دادن زمان دقیق وفات خویش به بستگانش بوده است. این عالم ربانی ( پدر بزرگ آیت الله شیخ هادی مقدس ) در همان شهر کربلا ارتحال یافته و پس از تجلیل و تشییع باشکوهی از سوی علما و اقشار مختلف مردم در بارگاه منوّر حضرت سید الشهداء علیه السلام و در جوار هفتاد و دو تن شهدای کربلا علیه السلام ، کنار مزار مرحوم وحید بهبهانی(قدس سره)، به خاک سپرده شد . سالها بعد که حرم مطهر سید الشهدا را آب گرفته بود ، معمار حرم ، جسد ایشان به همان حالتی که دفن شده بود همچنان صحیح و سالم مشاهده می کند.
حاج شیخ هادی مقدس

مهاجرت از کربلا به نجف اشرف :
آیة الله حاج شیخ هادی مقدس(طاب ثراه) با توجّه حضور مراجع و فقهای بزرگی چون آیات عظام سید ابو الحسن اصفهانی ، سید عبد الهادی شیرازی و دیگر بزرگان در نجف اشرف ، به همراه پدر و دو برادر بزرگوارشان حاج شیخ حسین مقدس(ره) و شیخ جواد مقدس به نجف اشرف هجرت و در درس آیة الله العظمی میرزا عبد الهادی شیرازی (قدس سره) شرکت کردند که موردتوجّه و عنایت خاصه ایشان قرار گرفتند.
 پیوند با خاندان اهل و علم و فضیلت :
معظم له پس از حضور در درس آیة اله العظمی سید عبدالهادی شیرازی ، با آیة الله حاج شیخ حبیب‌الله اراکی که از اعاظم حوزه درس مرحوم شیرازی بودند آشنا می شوند . ایشان نیزبا آگاهی از مراتب علمی، و عملی آیة الله شیخ هادی مقدس (طاب ثراه) صبیّه مکرّمه‌شان را به عقد و همسری ایشان در می آوردند.

حاج شیخ هادی مقدس
 در محضر فرزانگان:
مرحوم آیة الله حاج شیخ هادی مقدس (طاب ثراه) در کربلا مقدمات را نزد استاد حاج میرزا علی نائینی (رحمة الله علیه) و پدر بزرگوارشان و دیگر اساتید حوزه کربلا فرا گرفتند . علوم فلکی و ریاضیات را نزد اساتید برجسته حوزه‌ی کربلا و سطوح را نزد اساتیدی همچون سید سعید تنکابنی و شیخ محمد حسین مازندرانی،شیخ محمد کلباسی ، شیخ محمد خطیب ، حاج شیخ محمدرضا جرقویی و بخشی را در نجف اشرف نزد آیة الله سرابی رحمة اله علیهم اجمعین گذراندند. ایشان همزمان با تحصیل ، به تدریس علوم حوزوی در سطوح مختلف اشتغال داشته و شاگردان متعددی از محضر درس ایشان بهره مند شدند . در دوران اقامت در نجف اشرف ، علاوه بر درک محضر آیة الله العظمی سید عبدالهادی شیرازی (قدس سره) ار محضر اساتید دیگری همجون آیة الله العظمی خوئی (قدس سره) بهره بردند و بیش از دو دوره کامل درس خارج فقه و سه دوره خارج اصول را از محضر ایشان استفاده کردند.همچنین از محضر بزرگانی چون آیة الله آل راضی (رحمة الله علیه) و میرزا حسن شیرازی در فقه و اصول نیز استفاده کردند.
 تحمل رنج زندان حزب بعث عراق :
 پیرو فعالیت‌های دینی و سیاسی آیة الله شیخ هادی مقدس ، در نیمه ماه جمادی الاولی برابر با دی ماه سال 1363شمسی مصادف با ایام شهادت حضرت زهرا (س) ، دژخیمان رژیم صدام به منزل ایشان حمله‌ور شده و از پشت بام و درب خانه به درون خانه هجوم آوردند و معظم له را همراه را با تمامی افراد خانواده به زندان ویژه سازمان امنیت نجف بردند . دو روز بعد به زندان کربلا و سپس به زندان پادگان الرشید عراق انتقال دادند. طول مدت زندان ، آیت الله مقدّس مرجعی معنوی برای حل مشکلات زندانیان و توجّه دادن آنان به ذکر و دعا و عبادت بودند . مزدوران بعثی با مشاهده تأثیرگذاری معظم له و اعضای خانواده ایشان بر زندانیان ، با تهدید به قتل و شکنجه این خانواده را از سایر زندانیان جدا کرده و به زندانی در شهر کلار بردند . دو روز بعد ، ایشان و خانواده اش را در مرز ایران و عراق در میان میدان‌های مین رها کردند . از آنجا که خداوند سلامتی و نجات این خانواده را مقدّر فرموده بود، نیروهای کمین جبهه ایران (قرارگاه نجف اشرف) آنان را مشاهده کرده و به کمک این خانواده شتافتد و با شیوه های مخصوص خود آنان را از میدان مین عبور داده و به قرارگاه بردند . سپس از آنجا به کرمانشاه منتقل نمودند . در این میان گزارشگران و تصویر برداران تلویزیونی که از موضوع اطلاع یافته بودند اقدام به مصاحبه و ضبط گزارش صحنه های ورود ایشان پرداختد . این گزارش از اخبار سراسری تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش گردید . در نهایت آیت الله حاج شیخ هادی مقدّس به همراه خانواده ، با عزّت واحترام بسیار به پایگاه جهان اسلام و تشیع ، قم قدم نهاده و در این شهر مقدس استقرار یافتند .
 مرد علم وعمل :
مرحوم آیة الله حاج شیخ هادی مقدس(قدس سره) اسوه اخلاق فاضله و برخوردار از مراتب بالای تهذیب ، طهارت روح و کمال نفسانی بودند ایشان به تهجد و نماز شب توجه فوق العاده ای داشتند . در سرما و گرما و شرایط دشوار این فریضه از ایشان ترک نشد. همواره خانواده و فرزندانش را به اقامه نماز شب سفارش می‌کرد و با تلاوت آیة شریفۀ وَ مِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَکَ عَسَى أَنْ يَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَاماً مَحْمُوداً ( آیه 79 سوره اسراء ) تاکید می‌فرمود که اگر خیر و برکت دنیا و آخرت را می‌خواهید نماز شب بخوانید. در کمک به فقرا و نیازمندان و مستضعفین کوشا بودند و بسیار مهمان‌نواز و مهمان دوست بودند . کمتر روزی بود که مهمان نداشته باشند . در اعیاد و مناسبت‌ها غالباً خانه ایشان مجمع دوستان و محبین اهل بیت علیهم السلام بود.در حل مشکلات علمی و عملی مردم بویژه طلاب علوم دینی همت می‌گماشتند و برای حل مشکلات و پاسخ به شبهات و پرسش‌های آنان دریغ نمی کردند . ایشان به مقتضای " المؤمن بشره فی وجهه و حزنه فی قلبه " همیشه با خوش‌روئی با مردم رفتار و به همگان محبت می‌کردند . در سلام سبقت می‌جستند و با تواضع و فروتنی کم‌نظیری با اقشار مختلف مردم رفتار می‌کردند.
عروج عارفانه :
لبهای ایشان همواره به ذکر خدا مشغول بود و آخرین نماز شبهایشان را حتی روی تخت بیمارستان ترک نکردند ،
 واپسین کلماتی که از ایشان شنیده شد این بود: " الهی کفی علمک عن المقال و کفی کرمک عن السؤال اللهم إن مغفرتک أرجی من عملی و إن رحمتک أوسع من ذنبی اللهم إن کان ذنبی عندک عظیماً فعفوک أعظم من ذنبی اللهم إن لم أکن آهلاً أن أبلغ رحمتک فرحمتک أهل أن تبلغنی و تسعنی لأنها وسعت کلّ شیء و لا إله إلاّ الله و لا حول ولا قوة الاّ بالله و سبحان الله و اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم " .
ارتحال :
پس از سالها مجاهدت و تلاش ، در سحر پانزدهم تیرماه، سال 1391 شمسی مطابق با نیمه شعبان المعظم سال 1433هـجری قمری ، دیدگان این ولی خدا از این جهان فانی فرو بسته و به لقای پروردگارش نائل شد و در جوارحرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در شهر مقدس قم به خاک سپرده و آرام گرفت .
سلام علیه یوم ولد و یوم یموت و یوم یبعث حیاً .
منبع: http://muqadas.lxb.ir/