برگی دیگر از اعجاز قرآن کریم:

آیه نور و اشاره به چهارده معصوم (ع) به صورت رمز

آیه ی ۳۵ سوره ی نور و ترجمه ی فارسی آن:
بسم الله الرحمن الرحیم
«الله نور السموات والارض مثل نوره کمشکوة فیها مصباح المصباح فی زجاجة الزجاجة کانها کوکب دری یوقد من شجرة مبرکة زیتونة لاشرقیة ولا غربیة یکاد زیتها یضیء ولو لم تمسسه نار نور علی نور یهدی الله لنوره من یشاء و یضرب الله الامثال للناس والله بکل شیء علیم»

به نام خداوند بخشنده ی مهربان
« خدا نور آسمان و زمین است. مثل نور او چون چراغدانی است که در آن چراغی، و آن چراغ در شیشه ای است. آن شیشه گویی اختری درخشان است که از درخت خجسته ی زیتونی که نه شرقی است و نه غربی، افروخته می شود. نزدیک است که روغنش ـ هر چند بدان آتشی نرسیده باشد ـ روشنی بخشد. رو شنی بر روی روشنی است. خدا هر که را بخواهد با نور خویش هدایت می کند، واین مثلها را خدا برای مردم می زند و خدا به هر چیزی داناست.»

تفسیر کلمات این آیه:

الله: نام مبارک خداوند جل شأنه               
نور السموات والارض (نور آسمانها و زمین): حضرت محمد مصطفی (صل الله علیه وآله وسلم)
مثل نوره (مثال نور او): حضرت امام علی (علیه السلام)
مشکوة (چراغدان): حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، اشاره به به وجود آمدن دو چراغ (امام حسن و امام حسین ع) از چراغدان (حضرت زهرِا_س)
مصباح (چراغ) اول: حضرت امام حسن (علیه السلام)
المصباح (دوم): حضرت امام حسین (علیه السلام)، اشاره به حدیث شریف نبوی(ص): ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجاة.
الزجاجة (شیشه): حضرت امام سجاد (علیه السلام)
کوکب (اختر، ستاره): حضرت امام باقر (علیه السلام)
در (درخشان): حضرت امام صادق (علیه السلام)
یوقد من شجرة مبارکة زیتونة (از درخت خجسته ی زیتون، افروخته می شود): حضرت امام موسی کاظم (علیه السلام)، اشاره به نوری که از درخت زیتون در کوه طور بر حضرت موسای پیامبر(ع) تابید.( اشاره به نام موسی)

بقیه در ادامه مطلب

لاشرقیة و لا غربیة (نه شرقی است و نه غربی): حضرت امام رضا (علیه السلام)؛ اشاره به مرقد مطهر امام رضا (ع) در خراسان، که خراسان در جائی واقع شده که نه درشرق عالم است و نه در غرب آن.
یکاد زیتها یضیء و لو لم تمسسه نار (نزدیک است که روغنش ـ هر چند بدان آتشی نرسیده باشد ـ روشنی بخشد.): حضرت امام جواد (علیه السلام)؛ اشاره به کودکی حضرت امام جواد(ع) که در ۶ سالگی وقتی حضرت در دربار مامون، در محاصره ی علماء و دانشمندان مذاهبی که مامون برای عوام فریبی مردم جمع کرده بود تا مقام آن حضرت را پایین جلوه دهد، قرار گرفت، با وجود کودکی جواب همه ی علمای معاند را داد و همه را ضایع نمود و در حقیقت روشنی و نور داد قبل از اینکه به بلوغ رسیده باشد.
نور علی نور (روشنی بر روی روشنی): نور اول: حضرت امام هادی (علیه السلام)
نور دوم: حضرت امام حسن عسگری (علیه السلام)
یهدی الله بنوره من یشاء (خدا هر که را بخواهد با نور خویش هدایت می کند): حضرت امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف)؛ اشاره به نام مبارک حضرت و هدایتگری بشر به دست حضرت در زمان ظهور به اذن خداوند.

نکته جالب این است که در انتهای این آیه به تمثیل مورد استفاده در آن با جمله ی " یضرب الله الامثال للناس  (این مثلها را خدا برای مردم می زند)" اشاره شده است.

 

منبع: وبلاگ از كجا آغاز كنيم


تعداد بازدیدکنندگان:6165
تاریخ بارگذاری:1392/8/7
19


نظرات شما
آرش

یافتن تمثیلی شبیه به این در بسیاری از موارد روی متون مختلف قرآن با اندکی مهارت بازی با کلمات به راحتی امکان پذیر است و توجیه آن بسیار دور از ذهن و بدون مستندات منطقی ذکر شده است. لطفاً مرجع معتبر ذکر کنید و دلیل این مطلب را بیشتر شرح دهید. انتقاد از اینکه مرجع را یک وبلاگ قرار داده اید. در صورتی که برای فهم آن دانش از کتاب و مراجع دیگری نیاز می باشد خواهشمندم ذکر بفرمایید زیرا موضوع مطرح شده می تواند اثبات حقانیت شیعه نیز باشد و برای بنده و مطمئنا برای بسیاری از شیعیان دیگر آگاهی از آن حائظ اهمیت است.
خدیجه

خیلی جالب بود.من همیشه این آیه رو میخوندم اما الان کلمات و عباراتش برام زیباتر شد.
مرتضي

دوست عزيز، آقاي آرش؛ اگر قرار بر اين بود که همه چيز به صورت کاملا روشن و متقن و منطبق بر علم روز و به صورت حاضر و آماده به دست من و شما مي رسيد که اصلا کار سختي نبود تشخيص حق و باطل و تکليف بر کل بشريت روشن بود. حجت لزوماً نبايد از طريق بصر بر ما تمام شود، پس سهم خرد و در کنار آن رجوع به دل در اين يقين ورزيدن ها کجاست؟ خداوند در قرآن کریم در جواب کسانی که از پیغمبر درخواست معجزه کردند فرمود: اگر برايشان معجزه رو کنيم اينها باز هم بهانه اي مي آورند همچنانکه براي پيامبران پيش از تو اين طور کردند. حقانيت شيعه را نياز به اثبات من و شما نيست، نشانه هاي از اين نمونه روشن تر هم کم نيستند در همين کلام حق. اصلاً حقانيت شيعه در سال 61 هجري بود که بر سر نيزه ها رفت. درک حقيقي اين واقعه خود بزرگترين اثبات است بر حقانيت شيعه. موفق و سرفراز باشيد منتظر اعلام نظر جنابعالی هستم..
زینب

با سلام و احترام خدمت دوستان کتاب نشان از بی نشان ها نیز به این مطلب اشاره کرده است نوشته علی مقدادی اصفهانی (تفسیر آیه نور و اشاره این آیه به چهارده نور معصوم)