آغاز سال تحصیلی جدید؛
پیام رئیس جمهور به مناسبت بازگشایی مدارس

سال تحصیلی جدید (۹۳ - ۹۴ ) صبح امروز با نواخته شدن زنگ بیش از ۱۲۲ هزار مدرسه در سراسر کشور آغاز شد. متن پیام رئیس جمهور نیز در مراسمی به مناسبت بازگشایی مدارس با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش در دبستان شاهد حضرت زینب (س) قرائت شد.

به گزارش مهر، مراسم سال تحصیلی جدید  به صورت نمادین با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در دبستان شاهد حضرت زینب (س) شهرک آپادانا برگزار شد.

تاکنون 12 میلیون و 268 هزار و 605 دانش آموز در سامانه وزارت آموزش و پرورش ثبت نام کرده اند که پیش بینی می شود این آمار به 12 میلیون و 700 هزار دانش آموز برسد.

در سال تحصیلی 94- 93 دانش آموزان مقاطع دوره های اول و دوم ابتدایی و همچنین دوره های اول و دوم متوسطه در 122 هزار و 278 مدرسه تحصیل خواهند کرد.

بیش از یک میلیون فرهنگی در سال تحصیلی جدید در تعلیم و تربیت دانش آموزان فعال خواهند بود به بیان دیگر به ازای 11.5 دانش آموز یک معلم وجود دارد که براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش این رقم باید به 14.5 تا 15 نفر برسد.

در سال گذشته تحصیلی 8،5 درصد دانش آموزان در مدارس غیر دولتی تحصیل می کردند که امسال این رقم به حدود 12 درصد خواهد رسید.

در سال تحصیلی گذشته در دوره ابتدایی 99 درصد از دانش آموزان در سنین مدرسه (6 تا 11 سال) جذب شده اند در حالی که علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش می گوید امسال تلاش داریم تعداد دانش آموزان تحت پوشش در این دوره تحصیلی را به 100 درصد برسانیم.

متن پیام رئیس جمهور به مناسبت بازگشایی مدارس در مراسم بازگشایی مدارس سراسر کشور صبح امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و وزیر آموزش و پرورش قرائت شد.

متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به شرح زیر است:

آغاز ماه مهر و فصل مدرسه را به همه معلمان و مربیانش و دانش‌آموزان عزیز صمیمانه تبریک می‌گویم. مدرسه خانه امید دولت و مردم و آموزش و پرورش بنیادی ترین بخش توسعه کشور است. ما نیاز به مدرسه پویا و نوآور در شرایط کنونی کشور داریم و سازندگان اصلی این مدرسه معلمان و مربیان و دانش‌آموزان این سرزمین‌اند.

راه رسیدن به این هدف از مدرسه و آموزش و پرورش ما می‌گذرد. استعداد و هوش فرزندان این زاد و بوم بالا و باید به کشف و پرورش آنها بیشتر و بهتر بپردازیم.

توانمندی آموزش و پرورش در تربیت دانش‌آموزانی که قادر باشند که در کنار تربیت ذهن و دانش‌اندوزی با جامعه و جهان پیرامون خود به درستی ارتباط برقرار کنند. باید به آنان اموخت که جهان نو را خود بشناسند و در آن زندگی کنند و در عین حال تعلق خاطر به دین و فرهنگ و سرزمین خود داشته باشند.

مدرسه ما باید بتواند دانش‌آموزانی متفکر، پرسشگر، نقاد و اخلاقی تربیت کند و مدرسه مطلوب ما مدرسه خلاقیت، عقلانیت و گفت‌وگو و مداراست.

شما معلمان، مربیان و دانش آموزان عزیز باید به ما کمک کنید تا به این مدرسه مطلوب نزدیک شویم مدرسه‌ای که پناهگاه همه ما و شما باشد. می‌دانم که آموزش و پرورش ما تا رسیدن به این نقطه هنوز تنگناهای زیادی دارد، کمبودها و کاستی‌های اقتصادی و آموزشی معلمان و دانش آموزان عزیز ما را در درستیابی آسان به این هدف با مشکل روبرو می‌کند و معلمان ما نیازمند زندگی عزتمندانه‌اند تا همه ذهن و توان خود را صرف آموزش و تربیت کنند و دانش آموزان ما به احترام و توجه بیشتر نیاز دارند تا بتوانند قدرت انتخاب خود را بالا ببرند.

بسیار مایل بودم که امسال نیز می‌توانستم چون سال پیش همپا و همراه معلمان، دانش آموزان و پدران و مادرانشان در نشاط و جنب و جوش روز اول مهرماه شرکت میکردم و آهنگ دلنشین زنگ مهر و زندگی را از نزدیک در مدرسه می‌شنیدم. اما ضرورت سفر به مجمع عمومی سازمان ملل متحد این توفیق را از من گرفت و در آنجا هم در خدمت شما و نیازمند دعای همه شما هستم.

برای این‌که سنت نیکوی سال‌های پیش زنده بماند از دانش آموزان عزیز می‌رسم: عزیزانم ایران ما با مشکل جدی کمبود آب روبرو است، هر کدام از ما چگونه از آب‌های ایران می‌توانیم بهتر نگهداری و استفاده کنیم؟

تعداد بازدیدکنندگان:435
تاریخ بارگذاری:1393/7/1
0