یگانه دوم نوروز

هوالله الربی

یگانه دوم نوروز: بیایید درسال جدید...


1- دیگر نترسیم البته غیر از خداوند سبحان که ترس موجب دور ماندن ما از رستگاری و گناه می باشد.( راه حل پیشنهادی فکر کردن به مرگ و بعد از مرگمان مثلاً به نوعی مرگ خود را ببینید و بعد مراسم و واکنش عزیزان و تصور فضای زندگی شما بعد از مرگتان ، چرا که مرگ بزرگ ترین ریشه ترس پنهان و آشکار موجود در زندگی بشری می باشد و مرگ اندیشی و نه مرگ خواهی یا مرگ پرستی خود عامل رشد پیشرفت معنوی ما خواهد شد. پس از پایان مراسم چهلم خودتان به زندگی برگردید و حال خود را ثبت کنید می بینید خوف کمتری از مرگ دارید این مرگ اندیشی یکی از راه های باستانی تمامی مکاتب بشری برای رشد و آگاهی معنوی می باشد که البته به اشکال مختلف اجرا می شده .در آیین مهر، گور خوابی یکی از بزرگترین تمرینات طی مسیر هفت گانه بوده که در مرحله سربازی رخ می داده. سرمای گور و تاریکی که البته در عصر ما نیز این تمرینات را برخی گروه های خاص مثل برخی از دروایش و گروه های نه چندان تأیید شده انجام میدهند و ما برای شما همان با وضو خوابیدن روی زمین و حس سرمای زمین و سختی و سفتی و تاوت حمد و سوره ای و تصور کردن فوتتان را کافی می دانیم. در ضمن برای آرامش و نترسیدن خواندن سوره احقاف آیه 13 بسیار کارآمد است و گفتن ربّنا الله.
2- بیایید در سال جدید دیگر...
در سلام دادن از دیگران عقب نمانیم . از همان اول سال بلند و واضح و شفاف به خداوند متعال ، پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت عصمت طهارت به ویژه حسین عالی مقام و تبارش سلام کنیم و سپس به خودمان در آیینه با تمام احترام و وقار و آنگاه به بلندترین کوه نزدیک محل زندگانی هر سمت و سویی که هست به دریا به دشت به رودخانه به مادر طبیعت ، به بهار ، و به پرندگان ، به فرشتگان الهی و به تمام عزیزان و آشنایان و هم محلی ها و هم شهری های عزیزمان. حس این که قبل از همه به آنها سلام می کنید یک حالی میدهد که نگویید. امتحان کنید حتی با آنها که خرده حسابی یا گلایه ای دارید زودتر شما سلام کنید. ذهن شما از این کار تعجب زده میشود و ساکت و شما از شر نصایح نابجای آن در امان می مانید.
3- بیایید در سال جدید دیگر..
ناامید نباشیم از بیکاری، از بی پولی ، از بی مصاحبتی و یا بی شوهری و البته کمتربی زنی . از بی خیالی و بی معرفتی دوستان ، از بی ادبی رهگذران و مردم و بی تعهدی برخی مسئولان . بیایید امید را در خودمان بیدار کنیم . من به جای همه تلاش میکنم ، بیکار و بی پول و بی همدم و بی معرفت و بی خیال و بی تعهد نباشیم . من می توانم اطرافم را با قدرت خلاق خودم بیدار کنم اگر توکل داشته باشم و اگر وظیفه محوله به خود را انجام دهم اگر ناسپاس نباشم و بی بی بی ها را از زندگی بیرون کنم . حرکت کنیم و برکت جمع کنیم . بدانیم دیگر خدا درگیر ناامیدی  نیست . من قول میدهم فرصت ها پیش در امید شما صف کشیده اند و در میزنند. تق تق برو درب را باز کن.
دم را غنیمت دانم که دنیا یک دم است و هر کسی با دم همدم نباشد آدم نیست . دمتان گرم و شعله ور در عشق باد.
4- بیایید در سال جدید
اگر به جای عزا ، به جای غم ، به جای غصه ، به جای سیاهی ، به جای تلخی ، به جای تاریکی روشن باشیم و سفید و شاد و امیدوار و شیرین کلام و نورباران خواندن سوره نور آیه نور ، پوشیدن رنگ زرد خیالی و سفید ، به کار بردن کلام شیرین و شاد به جای ریشخند و یا تمسخر. به دیدن طبیعت و زیبایی ها و مناظر دل انگیزش برویم و به جای اخبار کشتار و کفش های خونی از بمب گذاری به جای مانده و دیدن رژه نیروهای داعش پس از این همه سرکوبشان و بازماندنشان و گیجی قدرت از کجا آمده شان ، رفتن به اماکن متبرکه و زیارت را تجربه کنیم و خواندن دعا به جای عزادارای ممتد و بی پایان و بی حاصل بزرگداشت بزرگان از دست رفته و خواندن زندگی نامه و آثار این عزیزان بسیار گرامی است. سفید پوشی و تمیزی و مرتبی ، اصلاح و خودآرایی کارآمدتر از برای دیگران آرایی و بزک است .
نتایج 15 روز به کار بردن این روش را بنویسید. ما منتظر شما هستیم.
این سری مقالات همچنان ادامه دارد...
 
                                                                             یا علی
                                                          خادم العباس دکتر کاوه ذوالفقاری


تعداد بازدیدکنندگان:1708
تاریخ بارگذاری:1393/12/28

کلمات کلیدی

13