*دانشنامه ابالفضل العباس علیه السلام

بسم الله الرحمن الرحیم

گردآورنده: زینب فدایی
1-    الا یا ایها الناس منم عاشق عباس
2-    حادثه شرم کن، بیمه عباسم من
3-    سرود خادمین: من گدایم گدای ابالفضل  می کنم جان فدای ابالفضل  مهر او در دلم جا گرفته زنده ام با ولای ابالفضل  فخرم این بس که هستم به عالم   خادمی در سرای ابالفضل یا ابالفضل  یا ابالفضل یا ابالفضل  روز و شب اشک ریزم به دامان   در غم و در عزای ابالفضل   پیروی کن ز مشی و مرامش   ای بنازم صفای ابالفضل
4-    من عاشق و دلداده عباس حسینم، من در به در وادی بین الحرمین، ای مردم عالم بشناسید و بدانید ، مهری که به پیشانی ما خورده بخوانید، ارباب حسین است، ارباب حسین است، ارباب حسین است، ارباب حسین است
5-    عباس یعنی رنگ سرخ پرچم عشق ، عباس یعنی مسیر سبز پر پیچ و خم عشق
6-    در کمال احتیاج از خلق استغنا خوش است / به دهان تشنه مردن بر لب دریا خوش است


7-    در روز ولادت ابوالفضل (ع)، بانو ام البنبن (ع) قنداقه را آورد و به دست امیرالمومنین (ع) داد که نام بگذارند، حضرت علی (ع) زبان مبارک به دیده و گوش و دهان او گردانید، تا حق ببیند، حق بگوید و حق بشنود. سپس در گوش راست او اذان و در گوش چپ او اقامه گفت، آنگاه از بانو ام البنین پرسیدند: چه اسم می گذارید این طفل را؟ بانو عرض کردند: من در هیچ امری به شما سبقت نگرفته ام هر چه خودتان میل دارید اسم بگذارید. علی (ع) فرمود: او را به اسم عمویم عباس، عباس نامیدم پس دستهای او را بوسید  و اشک به صورت نازنینش جاری شد، گریه کرد و فرمود: گویا می بینم این دستها یوم الطف در کنار شریعه فرات در یاری برادرش حسین (ع) از بدن جدا خواهد شد. انوار نعمانیه ج 1 ص 124، قمر بنی هاشم ص 22
8-    چنانچه قلعه نبوت را بابی است قلعه ولایت را نیز بابی است، هر کس بخواهد وارد قلعه ولایت و مودت آل عصمت شود از این در وارد شود و آن در باب الحوائج و قاضی الحاجات للناس ابی الفضل العباس بن امیر المومنین علی بن ابی طالب است که اوسع و ایسر و اسهل ابواب است.
9-    حضرت فاطمه (س) می فرمایند: بس است برای شفاعت امت دو دست فرزندم ابالفضل (ع). اسرار الشهادات ج 2 ص 412.
10-    ابالفضل (ع) فدا و فانی در سید الشهدا (ع) شد. بله فانی فی الله شد. پس دوستی او دوستی حسین و دوستی حسین دوستی خداست.
11-    حضرت ابالفضل (ع) در ابیات مجاهده خود در مقام مودت و محبت با حق فرمود:
انی انا العباس ذوالتودد   نجل علی المرتضی الموید ( منم عباس با محبت، فرزند علی مرتضی، که هست (از جانب حق) موید.
12-    سه پسر دیگر بانو ام البنین (ع) با نامهای جعفر، عثمان و عبدالله نیز به همراه حضرت ابالفضل (ع) در کربلا به شهادت رسیدند.
13-    سن حضرت ابالفضل (ع) در زمان شهادت 35 و در روایاتی 34 سال بود.
14-    عباس صیغه مبالغه است از ماده عبس و آن به معنی درهم شدن بشره و قبض وجه است. آن حضرت بر دشمنان حق عبوس و در جنگ غیور و مهیب بوده است.
15-    همانا عباس بن علی (ع) چون کوهی بزرگ بود و قلبش چون صخره ای بزرگ مقاوم و استوار بود. چرا که او سواری شجاع . پهلوانی دلیر و جنگجو بود و در پرتاب نیزه و شمشیر  زدن در میدان جنگ با کفار با جرأت و جسور بود. (اشاره به آیه آخر سوره مبارکه فتح است که در ابتدای آن می فرماید: محمد رسول خداست و آنانکه با او هستند برکفار سخت می گیرند)
16-    همانا عباس (ع) مردی بلند قد و زیبا بود بگونه ای که هرگاه سوار اسب می شد پاهایش بر زمین کشیده می شد و چنان زیبا بود که او را قمر بنی هاشم می گفتند . علم امام حسین (ع) در دست او بود.
17-    از حضرت رسول(ص) در بیان حال شهدای کربلا که: لا یجدون الم مس الحدید، نمی یابند و درک نمی کنند الم و درد شمشیر و نیزه را. صاحب عشق و محبت الم و درد نمی داند و خود را نمی بیند و نمی فهمد الم و درد را،الم او فرقت محبوب و معشوق است بحارالانوار ج 5 ص 80.
18-    از فرمایشات آن حضرت: .الله ان قطعتموا یمینی   انی احامی ابدا عن دینی
به خدا سوگند اگر (چه) دست راستم را قطع کردید ولی من همیشه حامی دین خود هستم.
19-    به دریا پا نهاد و خشک لب بیرون شد از دریا    مروت بین جوانمردی نگر غیرت تماشا کن
20-    رجز خواندن آن حضرت هنگام جنگ:
من از مرگ آن هنگامی که صلا بردارد بیمی ندارم، تا اینکه پیکر من نیز در میان دلیر مردان به خاک افتد. مقتل ابو مخنف ص 179.
21-    رجز حضرت ابالفضل (ع) در هنگام پر کردن مشک در کنار فرات:
ای نفس بعد از حسین (ع) خوار باشی، هرگز نخواهم که پس از او زنده باشی – این حسین است که دست از جان شسته است و تو آب سرد و گوارا می نوشی؟ به خدا قسم این شیوه دین من و رفتار یک فرد با یقین نیست.
22-    آن جناب چون در علم و عمل ممتاز بود او را ابوالفضل (ع) نامیدند.
23-    در کتاب مستدرک الوسائل روایت شده است از کشکول شهید اول علیه الرحمه که ابالفضل (ع) را در زمان طفولیت، امیرالمومنین به یک زانو گذارد و علیا زینب (س) را بر زانوی دیگر و ابالفضل (ع) تازه به سخن آمده بود. حضرت  به او فرمود: بگو یک. پس فرمود: یک. گفت: بگو دو. عرض کرد: به زبانی که یک گفته ام دو نمی گویم و حضرت او را بوسید.
24-    امام صادق (ع) می فرمایند: عموی ما عباس بن علی (ع) بصیرتی نافذ و بینشی عظیم و ایمانی شدید داشت، در محضر امام حسین (ع) جهاد نمود  و (در راه حضرتش) جانبازی . ایثاری تمام نمود و به شهادت رسید.
25-    اگر غم لشگر انگیزد گه خون عاشقان ریزد   من و ساقی به هم تازیم و بنیادش براندازیم
26-    القاب حضرت
27-    کنیه های حضرت
28-    زندگی نامه مادر مهتاب بانو ام البنین
29-    برای عباس (ع) در نزد خدای عزوجل درجه ای است که غبطه و رشک می برند بر او شهداء در روز قیامت.
30-    شدت علاقه حضرت سید الشهدا به جناب ابالفضل مثل شدت علاقه رسول الله به حمزه سید الشهدا و جعفر طیار است. عوالم ص 285
31-    منقول از فرمایشات خود سید الشهدا (ع) است که (در زمان شهادت حضرت ابالفضل(ع)) به عباس (ع) فرمودند : اکنون کمرم شکست و چاره ام کم شد، وا مصیبتا بعد از تو ای برادر. عوالم ص 285
32-    در کتب مقاتل نقل شده که بعد از شهادت ابوالفضل (ع) چهره مبارک آن حضرت شکسته شد. شجره طوبی ج 2 ص 299.
33-    در آیات آمده است کسی که ذره ای عمل خیر کند می بیند اثر او را یا مجسمه او را و حضرت ابوالفضل (ع) دو دست ناسوتی خود را در راه حق داد خدلوند دو دست ملکوتی به او عطا فرمود تا با ملائکه طیران کند. ( سوره زلزال آیه 7 – خصائص العباسیه ص 178)
34-    عطای دو بال ظاهری و باطنی است. ظاهر آن از تجسم اعمال است که ذکر شد و باطن آن عطای ید قضای حوائج دنیا و آخرت طبقه رعیت است از مسلمانان. یعنی دو دست شفاعت است برای انجام مهمات دنیا و آخرت مردم.
35-    به واسطه مقام تقوی و مجاهدت فی سبیل الله آن حضرت و در اثر عبودیت حقیقه که برای این خانواده بوده و هست، خواست آنها خواست خداوند و ید آنها ید الله است. فرمودند : نحن محال مشیت الله (ما خاستگاه مشیت پروردگاریم – مشارق انوار الیقین – ص 58)
36-    وقتی عباس (ع) صدای العطش کودکان را شنید رو به آسمان نموده و عرض کرد: خدایا، ای آقا و مولای من، می خواهم تمام توانم را به کار گیرم و برای کودکان مشکی پر از آب کنم، سپس آن حضرت سوار بر اسبش شد و نیزه اش را برداشت و در حالی که مشکی بر دوش داشت به سوی فرات رفت.
37-    آنهایی که اطراف شریعه را احاطه داشتند به روایتی چهار هزار تیرانداز بودند و به روایت اکسیر ده هزار مرد جنگی زره پوش بودند و اصلا حضرت عباس (ع) از آنها واهمه نداشت. اسرار الشهادات ج 2 ص 396.
38-    به دریا پا نهاد و تشنه لب بیرون شد از دریا/ مروت بین جوانمردی نگر غیرت تماشا کن
39-    هنگامی که عمود آهنین بر سر مبارک آن حضرت فرود آمد، فرقشان شکافت و چون ماهی سرخ گون بر زمین افتادند و در خون خویش غلط زدند . ندا سر دادند، یا ابا عبدالله رورد من بر تو باد و لعنت خدا بر گروه ظالمان و ستمگران. (تظلم الزهرا ص 120 – ترجمه العباس ص 288).
40-    زیارت حضرت عباس (ع)
41-    هنگامی که شمر علیه اللعنه از طرف عبید الله بن زیاد امان آورد برای آن جناب و برادران او، جواب فرمود: امان خدا برتر و بهتر از امان پسر سمیه (ابن زیاد) است. مقتل ابو مخنف ص 104.
42-    عباس (ع) به در جه ای رسید که به آن غبطه می خورند تمام شهیدان از اول تا آخرشان.
43-    در روایتی دیده  شده است که حضرت امیر در آخر عمر تمام اولاد خود را به امام حسن (ع) سپرده و سفارش آنها را به آن جناب نمود مگر ابوالفضل (ع) را که دست او را به دست امام حسین (ع) گذارد و سفارش و توصیه برای او را به امام حسین (ع) نمود.
44-    در حدیث از حضرت فاطمه زهرا (س) منقول است: چون روز قیامت شود و خلق اولین و آخرین سر از خاک بردارند، پیامبر اکرم (ص) فرمایند: به صدیقه طاهره (س) که ای فاطمه، امروز برای شفاعت امت چه آورده ای؟ عرض می کند: برای شفاعت، بس است دو دست فرزندم ابوالفضل (ع). اسرار الشهادات ج 2 ص 412.
45-    هنگامی که حضرت ابالفضل (ع) از امام حسین (ع) رخصت مبارزت و جهاد خواست. ایشان گریه شدیدی نمود به گونه ای که محاسن شریفش از اشک دیدگانش تر شد، سپس فرمود: برادرم تو علمدار سپاه من و موجب همبستگی و انسجام ما هستی، اگر تو به میدان بروی جمع ما پراکنده و انسجام ما در هم می شکند. العوالم ص 285.
46-    در روایات است که : چون آن حضرت خواست عباس (ع) را به خیمه ببرند، ایشان فرمودند: به حق جدت رسول خدا (ص) سوگند مرا با خود مبر و همین جا رهایم کن چرا که من از دخترت سکینه خجالت می کشم و دیگر اینکه من سردار سپاه تو و عامل انسجام افرادت هستم، اگر ببینند که من کشته شده ام، اراده آنها سست شده و صبرشان از کف می رود.
47-    شهنشهی که دل تنگ و دیده تر داشت   هزار دشمن خونخوار و یک برادر داشت.
48-    امام سجاد (ع) در حدیثی می فرمایند : عمویم عباس ایمانش محکم بود و دین خود را به دنیا نفروخت. خضائض العباسیه ص 213.
49-    کرامات حضرت ابالفضل (ع).
50-    امام حسین (ع) پس از شهادت حضرت ابالفضل (ع) می فرمایند: خداوند به تو بهترین پاداش که یک برادر به برادرش می دهد، بدهد که حق جهاد در راه خدا را به جا آوردی.
51-    عباس (ع) نور چشم علی مرتضی (ع) و میوه دل سور زنان عالم حضرت زهرا (س) و نور دیدگان سید الشهدا (ع) است.
52-    توسل   1: زیارت آن حضرت از دور و نزدیک.
53-    توسل 3و2: ذکر فضائل و مصائب آن حضرت.
54-    توسل 4: نماز هدیه به جا آوردن و قرآن خواندن و صلوات فرستادن برای آن جناب.
55-     توسل 5: هفت شب چهارشنبه به تعداد 100 مرتیه ورد خود سازد.
ای ماه بنی هاشم خورشید لقاء عباس / ای نور دل حیدر شمع شهداء عباس
از درد و غم ایام ما رو بتو آوردیم/ دست من مسکین گیر از بهر خدا عباس
56-    توسل 6: هر گاه کسی بگوید "عبدالله ابالفضل دخیلُک" حاجت او برآورده شود.
57-    توسل7: رکعت نماز و در هر رکعت بعد از حمد به جای سوره 400 مرتیه "یا حی و یا قیوم" و بعد از نماز 100 مرتبه بگوید: السلام علیک یا عباس بن امیرالمومنین.
58-    توسل 8: صاحب کتاب منتخب التواریخ (ره) نقل نموده است که عباس به هندسه 133 می باشد، صدو سی و سه مرتبه بگوید:
"یا کاشف الکرب عن وجه الحسین (ع) / اکشف کربی بحق اخیک الحسین (ع).
ای برطرف کننده غم و اندوه از چهره حسین (ع) برطرف نماغم مرا بحق برادرت حسین (ع). 

تعداد بازدیدکنندگان:2292
تاریخ بارگذاری:1393/3/6
3


دانستنی ها

پیامبرانی که درایران دفن هستند آناهیتا؛ ایزدبانوی آبها قواعد کار
سبلانقلب معنویریتم طبیعی بدن
بلور نمک اوصاف مؤمننفسانیات
بنده حق راز ماناییآنچه در عاشورا اتفاق افتاد
تحول ‌پذیریمرگنیروی عادت
القاب آقا صاحب الزمان سوره یسشمع و آینه
نوروز مبارکزندگی یک رنج نیستاسترس
خواص عنابسنگ و مانعوابستگی و تعلقات
عباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتامام حسین ع
دعانیایشتخت سلیمان