قرآن شناسی

بسم الله الرحمن الرحیم

گردآورنده: منیژه سروری
1- آنچه در این مقاله می خوانید:
نکات جالب قرآن
این مجموعه فقط برداشتی از قرآن بوده و قطعا خدا داناتر است.
آیاتی که دقیقا مثل هم آمده اند.
آیاتی که اول آنها شبیه به هم است.
آیاتی که آخر آنها مثل هم است.
برابری قسمتی از آیه
پیشگویی قرآن
پیغمبر به وسیله وحی از غیب؛ از اخبار آگاه می شود.
فرمان مبارزه با بت پرستی

وجود موجودات زنده در کرات دیگر
دور بودن از تعصبات بشری
امر به تفکر در قرآن
سفارش به سیر و سیاحت در زمین
خبر ساخته شدن وسایل نقلیه امروزی
تنگ شدن نفس در اثر صعود در آسمان
قلمرو قرآن
کلی گویی قرآن
فرق میان یوم الاخر و یوم القیامه
قرآن و تصحیح تورات وانجیل
اعجاز اعداد


2-دکتر طریق السوادان آیاتی را در قرآن مجید پیدا کرده‌ است که قید می‌کند موضوعی برابر با موضوعی دیگر است، مثلاً مرد برابر است با زن. گرچه این مسئله از نظر صرف‌و‌نحو دستوری بی‌اشکال است.اما واقعیت اعجاب‌آور این است که تعداد دفعاتی که کلمه مرد در قرآن دیده می‌شود،۲۴ مرتبه و تعداد دفعاتی که کلمه زن در قرآن دیده می‌شود هم ۲۴ مرتبه است، درنتیجه، نه تنها این عبارت از نظر دستوری صحیح است،بلکه از نظر ریاضیات نیز کاملاً بی‌اشکال است، یعنی 2۴=۲۴
با مطالعه بیشتر آیات مختلف، او کشف نموده‌است که این مسئله درمورد همه چیزهایی که در قرآن ذکر شده این با آن برابر است، صدق می‌کند .
3- کلماتی که دفعات به ‌کار بستن آن در قرآن ذکر شده است:
دنیا ۱۱۵ / آخرت ۱۱۵
ملائک ۸۸ / شیطان ۸۸
زندگی ۱۴۵ / مرگ ۱۴۵
سود ۵۰ / زیان ۵۰
ملت (مردم) ۵۰ / پیامبران ۵۰
ابلیس ۱۱ / پناه جستن از  شر ابلیس ۱۱
مصیبت ۷۵ / شکر ۷۵
صدقه ٧٣ / رضایت ٧٣
فریب خوردگان (گمراه شدگان) ۱۷ / مردگان (مردم مرده) ١٧
مسلمین ۴١ / جهاد ۴١
طلا ۸ / زندگی راحت ٨
جادو ۶٠ / فتنه ۶٠
زکات ٣٢ / برکت ٣٢
ذهن ۴٩ / نور ۴٩
زبان ٢۵ / موعظه (گفتار، اندرز) ٢۵
آرزو ٨ / ترس ٨
آشکارا سخن گفتن (سخنرانی) ١٨ /  تبلیغ کردن ١٨
سختی ١١۴ / صبر١١۴
محمد (صلوات الله علیه) ۴ / شریعت (آموزه های حضرت محمد (ص) ۴
مرد ٢۴ / زن ٢۴
4-همچنین جالب است که نگاهی به دفعات تکرار کلمات زیر در قرآن داشته باشیم:
نماز ۵،   ماه ١٢، روز ٣۶۵
دریا  ٣٢، زمین (خشکی) ١٣
دریا +  خشکی = ۴۵=۱۳+۳۲
دریا = %۱۱۱۱۱۱۱/۷۱= ۱۰۰ × ۴۵/۳
خشکی = % ۸۸۸۸۸۸۸۹/۲۸ = ۱۰۰ × ۴۵/۱۳
دریا + خشکی = % ۰۰/۱۰۰
دانش بشری اخیراً اثبات نموده که آب ۱۱۱/۷۱% و خشکی ۸۸۹/۲۸ %  از کره زمین را فراگرفته است.
5- سوره در زبان عربی از کلمه ی « سور» گرفته شده است و به معنای برج و  بارو هایی است که در گذشته ها دور تا دور شهر می کشیدند و چون هر سوره تعدادی از آیات را در دل خود جای داده است از این نظر مانند حصار شهر است که خانه های شهر را درون خود جای داده است. به همین دلیل به آن نیز سوره  گفته اند.

6- ترجمه قرآن 
ایرانیان نخستین قوم از مسلمانان بودند که قرآن را به زبان مادری و رسمی خود ترجمه کردند.
7-حامدات 
سوره های فاتحه، انعام، کهف، سبا و فاطر پنج سوره در قرآن است که با الحمدلله آغاز می شوند. به مجموع این سوره ها حامدات می گویند
8-سوره کهف 
سوره کهف به طور دقیق در وسط قرآن قرار گرفته و در آن چند داستان شامل اصحاب کهف، حضرت خضر و حضرت موسی و داستان ذوالقرنین و یأجوج و مأجوج آمده است.
9-سوره مائده 
بسیاری از احکام فقهی و دستورات شرعی مربوط به صید و سایر اعمال مربوط به افراد در حال انجام مراسم حج در سوره مائده آمده است

10-سوره نساء 
بسیاری از احکام فقهی مربوط به زنان، یتیمان و قوانین ارث در سوره نساء آمده است. نام دیگر این سوره نساء الکبری می باشد. نساء الصغری نیز نام دیگر سوره طلاق است
11-سوره توبه 
سوره توبه تنها سوره قرآن است که بدون بسم الله الرحمن الرحیم بر پیامبر گرامی اسلام نازل شده است. زیرا در آغاز آن به بیزاری پروردگار و حضرت رسول(ص) از مشرکان و اعمال آنان اشاره شده و حکم قطع رابطه با آنها را خداوند در این سوره بیان فرموده است
12-سوره حمد 
سوره حمد یا فاتحه الکتاب، یک بار در مکه و یک بار نیز در مدینه بر پیامبر گرامی اسلام نازل شده است. البته این سوره به صورت رسمی جزو سوره های مکی قرآن محسوب می شود. 
13-زهراوان 
به مجموع سوره های بقره و آل عمران ، زهراوان می گویند
14-مکی و مدنی بودن آیات و سوره های قرآنی 
مکی و مدنی بودن آیات و سوره های قرآنی بیش از آنکه جغرافیایی باشد، تاریخی است. وحی مکی متعلق به عصر بعثت و پیش از هجرت است. وحی مدنی نیز متعلق به عصر هجرت و سپس باز گشت حضرت محمد(ص) به مکه می باشد
15-مفصل ترین ترجیع بند قرآن 
مفصل ترین ترجیع بند قرآن در سوره الرحمن است. در این سوره 31 بار آیه « فبای الاء ربکما تکذبان » به معنای « پس کدامین نعمت پروردگارتان را انکار می کنید؟ » تکرار شده است.

16-مهمترین منبع علم کلام اسلامی 
قرآن کریم نخستین و مهمترین منبع و منشاء علم کلام اسلامی است

17-مفصل ترین ترجیع بند قرآن 
مفصل ترین ترجیع بند قرآن در سوره الرحمن است. در این سوره 31 بار آیه « فبای الاء ربکما تکذبان » به معنای « پس کدامین نعمت پروردگارتان را انکار می کنید؟ » تکرار شده است

18-قرآن کریم نخستین و مهمترین منبع و منشاء علم کلام اسلامی است

19-ماه رمضان 
در میان ماههای سال، رمضان تنها ماهی است که نامش در قرآن آمده است. از نام نهمین ماه سال قمری در آیه 181 سوره بقره یاد شده است. این ماه از آن جهت اهمیت دارد که قرآن در آن نازل شده و شب قدر نیز در این ماه قرار دارد

20- نخستین چاپ قرآن 
نخستین بار قرآن کریم توسط پاگانینی در ونیز در فاصله سالهای 1503 تا 1523 میلادی چاپ شده است. 
21-نخستین ترجمه های آیات وحی 
یکی از نخستین ترجمه های آیات وحی به زبان فارسی توسط سلمان فارسی صورت گرفته است. در آن روزگار عده ای از ایرانیان از وی خواسته بودند تا سوره حمد و برخی از آیات قرآنی را برای آنان ترجمه کند و او نیز چنین کرده بود. از جمله این موارد می توان به عبارت « به نام یزدان بخشنده » اشاره کرد که سلمان آن را به جای معنای « بسم الله الرحمن الرحیم » ارائه داده بود.

22-قصه های انبیا و پیامبران 
قصه های انبیا و پیامبران بیشتر در سوره های مکی آمده و فقه یا احکام بیشتر در سوره های مدنی مطرح شده است. 

23-قدیمی ترین ترجمه قرآن 
قدیمی ترین ترجمه قرآن در دوران حضرت رسول(ص) انجام شده است. زیرا در نامه های ایشان به پادشاهان آن روزگار مانند نجاشی و خسرو پرویز، آیات قرآنی هم بود که با ترجمه نامه، آیات هم به اطلاع آنها می رسید.

24-تعداد کلمه جلاله « الله » 
کلمه جلاله « الله » در قرآن کریم 2699 بار بکار رفته است. 

25-تعداد کلمه «سجد» 
واژه « سجد » و مشتقات مربوط به آن 34 مرتبه در قرآن کریم بکار رفته است که این تعداد برابر با مجموع سجده های 17 رکعت نماز در شبانه روز می باشد. در هر رکعت 2 سجده انجام می شود که در مجموع شامل 34 سجده است.

26-تعداد کلمه «ساعت» 
در قرآن واژه ساعه یا همان ساعت 24 مرتبه آمده است. این تعداد برابر با تعداد ساعات در یک شبانه روز می باشد

27-تعداد كلمات قرآن 
در قرآن کریم 77807 کلمه وجود دارد

28-ترتیب نزول 
قرآن کریم دو ترتیب نزول دارد. یک بار در شب قدر به طور کامل بر پیامبرگرامی اسلام نازل گردید. نزول دیگر قرآن کریم که به آن نزول تاریخی و تدریجی هم می گویند در مدت 23 سال بر پیامبر اسلام نازل شد.

29-ترجمه کامل انگلیسی قرآن 
قرآن کریم به زبان انگلیسی بیش از هر زبان اروپایی دیگر ترجمه شده است و امروز بیش از 40 ترجمه کامل و 120 ترجمه برگزیده از قرآن کریم به انگلیسی موجود است. نخستین ترجمه کامل انگلیسی به قلم الکساندر راس است که از روی ترجمه فرانسوی در سال 1648 میلادی به عمل آمده است

قرآن از دید بزرگان

30- گوته، شاعر و نویسنده معروف آلمانى مى‏گوید: 
«سالیان دراز کشیشان از خدا بى خبر، ما را از پى بردن به حقایق قرآن  مقدس و عظمت آورنده آن دور نگه داشتند؛ امّا هر قدر که ما قدم در جاده علم و دانش نهادیم و پرده تعصب را دریدیم، عظمت احکام مقدس قرآن، بهت و حیرت عجیبى در ما ایجاد نمود. به زودى این کتاب توصیف‏ناپذیر، محور افکار مردم جهان مى‏گردد! » 

31-آلبرت انیشتاین که نیازى به معرفى ندارد، مى‏گوید: 
«قرآن کتاب جبر یا هندسه نیست؛ مجموعه‏اى از قوانین است که بشر را به راه صحیح، راهى که بزرگ‏ترین فلاسفه و دانشمندان دنیا از تعریف و تعیین آن عاجزند، هدایت مى‏کند ». 

32-ویل دورانت، دانشمند امریکایى شرق‏شناس، مى‏گوید: 
«در قرآن، قانون و اخلاق یکى است. رفتار دینى در قرآن، شامل رفتار دنیوى هم مى‏شود و همه امور آن از جانب خداوند و به طریق وحى آمده است. قرآن در جان‏هاى ساده عقایدى آسان و دور از ابهام پدید مى‏آورد که از رسوم و تشریفات ناروا آزاد است ». 

33-پروفسور آرتور آربرى که یکى از مترجمان مشهور قرآن به زبان انگلیسى است، مى‏گوید: 
« زمانى که به پایان ترجمه قرآن نزدیک مى‏شدم، سخت در پریشانى به سر مى‏بردم؛ اما قرآن آنچنان آرامش خاطرى به من مى‏بخشید که براى همیشه به خاطر خواهم داشت. من در حالى که مسلمان نیستم، قرآن را خواندم تا آن را درک کنم و به تلاوت آن گوش دادم تا مجذوب آهنگ‏هاى نافذ و مرتعش کننده‏اش شوم و تحت تأثیر آهنگش قرار گیرم و به کیفیتى که مسلمانان واقعى و نخستین داشتند، نزدیک گردم تا آن را بفهمم » .
 
34-لئوتولستوى، نویسنده معروف روسى مى‏گوید: 
«هر کس که بخواهد سادگى و بى پیرایگى اسلام را دریابد، باید قرآن مجید را مورد مطالعه قرار دهد. در قرآن قوانین و تعلیمات حقیقى و احکام آسان و ساده براى عموم بیان شده است. آیات قرآن به خوبى بر مقام عالى اسلام و پاکى روح آورنده‏اش گواهى مى‏دهد». 

35-دکتر هانرى کُربن، اسلام شناس معروف فرانسوى، سخن جالبى درباره قرآن دارد. وى مى‏گوید: 
«اگر قرآن خرافى بود و از جانب خداوند نبود، هرگز جرأت نمى‏کرد که بشر را به علم و تعقل و تفکر دعوت کند. هیچ اندیشه‏اى به اندازه قرآن محمّد(ص) انسان را به دانش فرا نخوانده است تاآن جا که نزدیک به نه صد و پنجاه بار در قرآن، از علم و عقل و فکر سخن رفته است». 

36-ارنست رنان، فیلسوف معروف فرانسوى مى‏گوید: 
« در کتابخانه من هزاران جلد کتاب سیاسى ،اجتماعى، ادبى و... وجود دارد که هر کدام را بیش از یک بار نخوانده‏ام؛ اما یک جلد کتاب هست که همیشه مونس من است و هر وقت خسته مى‏شوم و مى‏خواهم درهایى از معانى و کمال به رویم باز شود، آن را مطالعه مى‏کنم. این کتاب، قرآن - کتاب آسمانى مسلمانان - است».
 
37-ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه مى‏گوید: 
« امیدوارم آن زمان دور نباشد که من بتوانم همه دانشمندان جهان را با یکدیگر متحد کنم تا نظامى یکنواخت، فقط براساس اصول قرآن مجید که اصالت و حقیقت دارد و مى‏تواند مردم را به سعادت برساند، ترسیم کنم. قرآن به تنهایى عهده دار سعادت بشر است». 

38-مهاتما گاندى، رهبر فقید هند هم اعتقاد داشت: 
«از راه آموختن علم قرآنى، هر کس به اسرار وحى و حکمت‏هاى دین، بدون داشتن هیچ خصوصیت ساختگى دیگرى پى مى‏برد. در قرآن هیچ اجبارى براى تغییر دین و مذهب انسان‏ها دیده نمى‏شود. قرآن به راحتى مى‏گوید: هیچ زور و اکراهى در دین وجود ندارد». 

39-ژان ژاک روسو، متفکر و روان شناس مشهور فرانسوى، برداشت منحصر به فردى از قرآن دارد؛ او مى‏گوید: « بعضى از مردم بعد از آن که مقدار کمى عربى یاد گرفتند، قرآن را خوانده، امّا درست درک نمى‏کنند. اگر مى‏شنیدند که محمّد(ص) با آن کلام فصیح و آهنگ رساى عربى آن را مى‏خواند، هر آینه به سجده مى‏افتادند و ندا مى‏کردند: اى محمّد عظیم! دست ما را بگیر و به محلشرف و افتخار برسان. ما به خاطر یارى تو حاضریم که جان خویش را فدا سازیم!!» 

40- كتاب‌هايي كه در ماه مبارك رمضان نازل شده‌اند عبارتند از: انجيل، تورات، زبور، صحف و قرآن كريم.

41- كتاب‌هاي مقدسي كه نامشان در قرآن آمده است عبارتند از: قرآن، انجيل، تورات، زبور، صحف ابراهيم و صحف موسي.

42- در آیه 6 سوره مائده مراحل وضو بیان شده است.

43- آیه ای که سر بریده امام حسین (ع) در شام تلاوت فرمودند آیه 9 سوره کهف می باشد

44- کوچکترین آیه قرآن « مدهامتان » در سوره الرحمن است .  

45- سلسبيل، كوثر و تسنيم» چشمه‌هاي بهشتي هستند كه نام آن‌ها در قرآن بيان شده است

46-  داستان معراج حضرت محمد ـ صلي الله عليه و اله ـ در سورة «اسراء» بيان شده است.
 
47- نام حضرت موسي ـ عليه السلام ـ بيشتر از ديگر پيامبران «136 مرتبه» در قرآن ذكر شده است.

48- صحيفه سجاديه» به خواهر قرآن(اخت القران) معروف است.

49- نخستين مفسر قرآن حضرت علي ـ عليه السلام ـ بود. 

50- سلمان فارسي اولين شخصي بود كه سوره حمد را به زبان فارسي ترجمه كرد.

51- قرآن طي مدت «23 سال» بر پيامبر اكرم ـ صلي الله عليه و اله ـ نازل شد. 

52- ابوالأسود دوئلي» اولين كسي بود كه قرآن را اعراب گذاري كرد. 

53-قرآن كريم براي نخستين بار در ايران در سال «1246 هجري قمري» در دورة قاجاريه با چاپ حروفي منتشر شد.

54- اولين گردآورنده قرآن «حضرت علي ـ عليه السلام »‌ است. 

55- نهج البلاغه به برادر قرآن(اخ القران) معروف‌ است. 

56- امام سجاد ـ عليه السلام خوش صداترين مردمان در قرآئت قرآن بود.

57-“حر“ يعني گرما 40 بار و كلمه “ برد“ يعني سرما نيز 40 بار بكار برده شده اند. 

58-   72-كلمه “امام“ بصورت مفرد و جمع 12 بار در قرآن آمده است.

59- تخته چوب پیداشده از کشتی نوح که نام اهل بیت روی آن حک شده
در ژوئیه 1951 م. گروهی از دانشمندان معدن شناسی روسی برای معدن یابی، مشغول زمین کاوی بودند که ناگهان به تخته چوبهایی پوسیده برخوردند و پس از کاوش بیشتر معلوم شد که آنجا چوبهای بسیاری درزمین وجود داشته که گذشت زمان آنها را کهنه و پوسیده ساخته است و از علائمی دریافتند که باید این چوبها غیر عادی و مشتمل بر راز نهفته ای باشند این بود که با دقت کامل، زمین را شکافتند و در نتیجه تخته چوبهای پوسیده و چیزهای دیگری از آنجا در آوردند و در آن میان، تخته چوبی مستطیل شکل یافتند که همه را به حیرت انداخت. زیرا در اثر گذشت زمان، کهنگی و پوسیدگی به تمام چوبها راه یافته بود جز این تخته که چهارده اینچ طول و ده اینچ عرض داشت و حروفی چند بر آن منقش بود.
 

بالاخره پس از هشت ماه تحقیق و کاوش، اسرار آن تخته چوب برای کمیته کشف گردید و معلوم شد که این تخته چوب، از کشتی حضرت نوح علیه السلام است که برای تیمن و مددخواهی چیزهایی بر آن نوشته و بر کشتی نصب کرده است در وسط تخته یک تصویر پنجه مانندی وجود داشت که عباراتی چند به زبان سامانی بر آن نگاشته بود که اینجا مشاهده می کنید

ای خدای من! ای مددکار من!
به لطف و مرحمت خود به طفیل ذوات مقدس محمد، ایلیا، شبر، شبیر و فاطمه، دست مرا بگیر.
این پنج وجود مقدس از همه با عظمت تر و واجب الاحترام هستند و تمام دنیا برای آنان برپا شده است.
پروردگارا به واسطه نامشان مرا مدد فرمای.
تو میتوانی [همه را] به راه راست هدایت نمایی

60- اولين آيه قرآن « بسم الله الرحمن الرحيم » داراي 19 حرف عربي است.

61- قرآن مجيد از 114 سوره تشكيل شده است و اين عدد به 19قابل قسمت است. (6× 19). 

62- اولين سوره اي كه  نازل شده است سوره علق (شماره96) نوزدهمين سوره از آخر قرآن است. 

63- سوره علق 19 آيه دارد. 

64- سوره علق 285 حرف (15× 19) دارد. 

65- اولين بار كه جبرئيل امين با  قرآن فرود آمد 5 آيه اولي سوره علق را آورد كه شامل 19 كلمه است. 

66- اين 19 كلمه ، 76 حرف (4× 19) دارد كه به تعداد حروف " بسم الله الرحمن الرحيم " است. 

67- دومين باري كه جبرئيل امين  فرود آمد 9 آيه اولي  سوره  قلم (شماره 68) را  آورده كه  شامل 38 كلمه است. (2 × 19) . 

68- سومين باركه جبرئيل امين فرود آمد 10 آيه اولي سوره مزمل ( شماره  73) را آورد  كه  شامل 57 كلمه است. (3× 19). 

69- چهارمين  بار كه جبرئيل  فرود  آمد 30 آيه اولي  سوره مدثر (شماره 74) را آورد  كه آخرين آيه آن « بر آن دوزخ 19 فرشته موكلند» مي باشد. (آيه 30) . 

70-  پنجمين بار كه  جبرئيل  فرود آمد  اولين  سوره  كامل  « فاتحه الكتاب»  را آورد كه  با اولين بيانيه  قرآن " بسم الله الرحمن الرحيم" (19 حرف) آغاز مي شود .  اين  بيانيه  19 حرفي  بالفاصله بعد ازنزول آ يه « برآن دوزخ 19 فرشته موكلند » نازل شد.اين مراتب  گواهي ارتباط آري ازشبهه آيه 30سوره مدثر(عدد 19) و اولين بيانيه قرآن«بسم الله الرحمن الرحيم»(عدد 19) با سيستم اعداي اعجاز آميز است كه بر عدد 19 بنا نهاده شده است. 

71- آفريننده ذوالجلال و عظيم الشأن با آيه 31 سوره مدثر به ما ياد مي دهد كه چرا عدد 19 را انتخاب كرده است. پنج دليل زير را بيان مي فرمايد : 
الف) بي ايمانان را آشفته سازد. 
ب) به خوبان يهود و نصارا اطمينان دهد كه قرآن آسماني قرون است. 
ج) ايمان مومنان تقويت نمايد. 
د) تا هر گونه اثر شك و ترديد را از دل مسلمانان و خوبان يهوديت و مسيحيت بزدايد. 
ه) تا منافقين و كفار را كه سيستم اعدادي قرآن را قبول ندارند رسوا سازد.    

72- آفريننده به مامي آموزد كه اين نظم اعدادي قرآن  تذكري  به تمام جهانيان است ( آيه 31 سوره مدثر) ويكي از معجزات عظيم قران است. (آيه 35).

73- هركلمه از جمله آغازين قرآن " بسم الله الرحمن الرحيم " در تمام  قرآن به نحوي تكرار شده كه  به عدد 19 قابل تقسيم است ، بدين ترتيب كه  كلمه ‍‎‎‎‎‏“ اسم “ 19 باركلمه “ الله “2698  بار (42×19) ،  كلمه  “ الرحمن “  57 بار (3×19) و كلمه “ الرحيم “  114بار (6×19)  ديده مي شود.

74- قرآن  114سوره دارد كه هر كدام از سوره ها با آيه افتتاحيه “ بسم الله الرحمن الرحيم “ آغاز مي شود بجز سوره توبه (شماره 9) كه بدون آيه معموله افتتاحيه است، لذا آيه  “ بسم الله الرحمن الرحيم“ در ابتداي سوره ها 113 بار تكرار شده است.
چون اين رقم به 19 قابل قسمت نيست و سيستم اعدادي قرآن آسماني ساخته پروردگار بايد  كامل باشد يكصد و چهاردهمين آيه  "بسم الله"  را در سوره النمل كه دو"بسم الله"دارد(آيه 27) ، (آيه افتتاحيه وآيه 30 )بنابراين قرآن مجيد 114 بسم الله دارد.

  75- همانطور كه  در بالا اشاره شد سوره توبه  فاقد آيه افتتاحيه " بسم الله  " است. هر گاه از  سوره توبه شروع كرده آنرا سوره شماره يك وسوره يونس را سوره شماره دو فرض نموده وبه  همين ترتيب جلو برويم ، ملاحظه  مي شود  كه  سوره النمل  نوزدهمين سوره است (سوره 27)   كه" بسم الله " تكميلي را دارد .از اين نظم نتيجه مي گيريم كه قرآني كه اكنون در دست ماست با  قرآن زمان پيامبر از لحاظ ترتيب سوره ها يكي است .
76- تعداد كلمات موجود بين دو آيه" بسم الله" سوره النمل 342=(18×19) ميباشد.

77- قرآن مجيد شامل اعداد بيشماري است .مثلاً : ما موسي را براي چهل شب احضار كرديم ،ما هفت آسمان را آفريديم .شمار اين اعداد در تمام قرآن 285=(15×19) ميباشد.

78- اگر اعداد 285 فوق  را با هم جمع كنيم ، حاصل جمع 174591 =(9189×19) خواهد بود .

79- حتي اگراعداد تكراري را ازعدد فوق حذف نماييم حاصل جمع 162146 =(8534×19) خواهد بود.

80- يك كيفيت مخصوص به قرآن مجيد اينست كه29سوره با حروف رمزي شروع ميشود  كه معني  ظاهري  ندارند ، اين علامات  در هيچ كتاب ديگري و در هيچ جايي ديده  نمي شوند . اين حروف درابتداي سوره هاي قرآن بخش مهمي ازطرح اعدادي اعجازآميزمي باشد كه برعدد 19       بنا شده است.اولين نشانه اين ارتباط اين است كه 29سوره ازقرآن با اين علامات شروع مي شود. تعداد حروف الفبا  دراين  رموز 19و تعداد  خود رمزها  نيز 14ميباشد .  هرگاه تعداد  سوره ها (29) وحروف الفبا(14) راباتعدادرمزها(14)جمع كنيم ، حاصل جمع 57 =(3×19) خواهد بود.

81- خداوند توانا بما ياد ميدهدكه در هشت سوره وسوره هاي شماره( 26 و 15 و13 و 12 و    
10و28و27و31 ) دو آيه اول كه با اين رموز آغاز مي شوند حاوي و حامل معجزه قرآن هستند، بايد توجه داشت كه قرآن كلمه “ آيه “ را بمعني معجزه بكاربرده است بايد كلمه آيه داراي معاني  متعددي باشد  كه  يكي از آنها معجزه است و نيز بايد  دانست كه خود  كلمه  معجزه در هيچ جاي قرآن بكار برده نشده است.
 بدين جهت قرآن مناسب تفسير نسل هاي گوناگون بشريت است.  مثلاً نسلهاي قبلي ( پيش ازكشف اهميت حروف  رمزي  قرآن ) كلمه  آيه را در اين هشت سوره ، آيه نيم بيتي مي پنداشتند ، ولي نسل هاي بعدي كه از اهميت اين رموزبا خبر شدند آيه را به معني معجزه تفسير كرده اند.
    بكار بردن كلمات چند معنايي و مناسب براي همه نسلهاي بشر در زمانهاي گوناگون خود يكي از معجزات قران است.
82- سوره قاف كه با حرف " ق "شروع  مي شود (شماره 50 ) شامل 57=(3×19) حروف                       " ق" است.

83- سوره  ديگري در قرآن حرف " ق" را در علامت رمزي خود دارد ( سوره شورا شماره 42)  كه  اگر حروف "  ق " را در اين سوره  شمارش نمائيد ، ملاحظه خواهيد  كرد  كه حرف " ق"                   57 =(3 × 19) بار تكرار شده است.

84- بدين ترتيب در مييابيد كه دو سوره قرآني فوق الذكر(شماره 50 و 42)  به اندازه همديگر (57،57) شامل حرف" ق "هستند كه مجموع آن دو با تعداد سوره هاي قرآن(114) برابر است. چون سوره "ق" بدين نحو آغاز مي شود :    “ق و القرآن المجيد“  تصور حرف "ق" به معني "قرآن مجيد " مي نمايد و114" ق "مذكور گواه 114 سوره هاي قرآن است . اين احتساب اعداد آشكار و گويا ، مدلل مي دارد  كه 114 سوره قرآن ، تمام قرآن را تشكيل مي دهند و چيزي جز قرآن نيستند.

85- آمار كامپيوتر نشان مي دهد كه فقط اين دو سوره كه با حرف "ق" آغاز مي شود ، داراي تعداد معيني" ق " (57 مورد ) هستند ، گوئي خداوند توانا مي خواهد با اشاره و كنايه بفرمايد كه خودش تنها از تعداد حروف الفبا در سوره هاي قرآن با خبر است.

86- يك نمونه در آيه 13 از سوره" ق "مدلل مي دارد كه هر كلمه و در حقيقت هر حروف در قرآن مجيد به دستور الهي و طبق يك  سيستم  اعدادي بخصوصي  كه  بيرون از قدرت بشر است گنجانيده  شده است  اين آيه مي فرمايد “عاد ، فرعون و اخوان لوط “ در تمام  قرآن مردمي  كه لوط را نپذيرفتند ، قوم ناميده مي شوند. خواننده بلافاصله متوجه مي شود كه اگربجاي «اخوان » در سوره " ق"  كلمه « قوم » بكار برده مي شد  چه اتفاقي مي افتاد . در اين صورت ذكر كلمه قوم بجاي اخوان، حرف « ق» در اين سوره 58 بار تكرار مي شد و عدد 58 به 19 قابل قسمت نيست و لذا با تعداد 57 «ق» كه در سوره شورامطابقت نمي كرد وجمع آن دو با تعدادسوره هاي  قرآن  برابر نمي شد ، بدين معني  كه با جايگزين كردن يك كلمه به جاي ديگري نظم قرآن ازبين ميرود.

87- تنها سوره اي كه با حرف « ن » آغاز ميشود ، سوره " قلم" است ( شماره 6) اين سوره 133 « ن » دارد كه به 19 قابل قسمت است ( 7×19).

88- سه  سوره "اعراف " (شماره 7 ) " مريم" ( شماره 19 ) و" ص " ( شماره 38) كه  با حروف « ص» شروع ميشوند، جمعاً 152 حرف « ص » دارند ( 8×19).  

89- درسوره طه (شماره 20)جمع تعداد حروف « ط » و« هـ» 344ميباشد (18 × 19) .

90- در سوره « يس » تعداد حروف « ي » و « س» 285 ميباشد ( 15×19). 

91- در هفت  سوره 40 تا 46 كه  با  رمز« حم » شروع  مي شوند  تكرار حروف 2166 مي باشد(14×19) بنابراين  تمام  حروف  اختصاري كه در ابتداي سوره هاي قرآن قرار دارند . بدون استثناء  در روش اعددي اعجاز آميز قرآن شركت دارند . بايد  توجه  داشت كه  اين  روش اعدادي  قرآن ، درمواردي ساده و در خور فهم  اشخاص معمولي  است ، اما  در موارد  ديگر ، بسيار مشكل و پيچيده بوده و براي درك آنها اشخاص تحصيل كرده بايد ازرايانه ها كمك بگيرند . 

92- در سوره هاي شماره ( 2و3و7و13و19و30و31و32 )  كه  با  رمز « الم »  شروع مي شوند تعداد  حروف "الف ، لام ، ميم" جمعا ً 26676  مورد و قابل  قسمت  به 19 مي باشند                   ( 1404×19).

93- در سوره هاي ( 20و26و27و28و36و42 )  كه  با  رمز« طس » يا  يكي از دو حرف مزبور (ط ، س) آغازمي شوند تعداد دوحرف « ط » و «س» 494 مورد مي باشد ( 26×19).

94- در سوره هاي (10و11و12و14و15 ) كه با رمز « الر»  آغاز مي شوند تعداد " الف ، لام ، راء " به  اضافه  تعداد ( راء ) تنها  در سوره سيزدهم ، 997 مورد است كه اين عدد  قابل قسمت بر عدد 19 مي باشد (511×19).

95- در سوره هايي كه با رمز يكي از حروف “ط“ “س“ و “م“ آغازمي شوند،تعداد حروف "طاء و سين و ميم" 9177 مورد مي باشد (438×19).

96- در سوره رعد ( شماره 13) كه  با حرف  رمزي “المرا“ آغاز مي شود ، تعداد  حروف (الف ، لام ، ميم، را ) 1501 مورد مي باشد (79×19).

97- در سوره اعراف (شماره 7) كه با حروف رمزي “المص“ شروع مي گردد تعداد  وقوع “الف“ 2572 مورد ، حرف “لام“ 1523 مورد ، حرف “ميم“ 165 و حرف “ص“ 98 مورد كه جمعاً عدد 5358 بدست مي آيد(282×19).

98- در سوره مريم  (شماره 19) كه  با حروف “ كهيعص “ شروع مي شود ، تعداد  حروف ( كاف ، ها ، يا ، عين ، صاد) 798 مورد مي باشد (42×19).

99-  در سوره شورا (شماره 42) كه با حروف “حم عسق “ شروع مي شود ، تعداد حروف (حا ، ميم ، عين، سين ، قاف ) 570 مورد مي باشد (30×19).

100- در سيزده سوره اي كه حرف “الف“ در لغت رمزي آنهاست ( سوره هاي شماره 2 ، 3 ، 7 ، 10 ، 11 ، 12 ، 13 ، 14 ، 29 ، 30 ، 31 ، 32و15 ) جمع الف هاي  موجود 17499 مورد مي باشد (921×19).

101- در سيزده سوره فوق الذكر جمع حروف “لام“ 1870 مورد مي باشد (620×19).

102- در هفده سوره اي كه حروف “ميم“ در لغت رمزي آنها ست (سوره هاي شماره 2 ، 3 ، 7 ، 13 ، 32 ، 26 ، 28 ، 29 ، 31 ، 30 ، 40 ، 41 ، 42 ، 43 ، 44 ، 45 ، 46 )  جمع حروف “ميم“ 8683 مورد مي باشد (457×19).

103- كلمه “رجل“ به معني مرد 24 بار و كلمه “امرأه “ به معني زن نيز 24 بار در قرآن بكار رفته اند. 

104- كلمه “امام“ بصورت مفرد و جمع 12 بار در قرآن آمده است.
 
105- 6727 نامه پروردگار به انسان---111 
 
سوگند به روز وقتی نور می گیرد و به شب وقتی آرام می گیرد که من نه تو را رها کرده‌ام و نه با تو دشمنی کرده‌ام( ضحی 1-2)
افسوس که هر کس را به تو فرستادم تا به تو بگویم دوستت دارم و راهی پیش پایت بگذارم او را، که مرا به سخره گرفتی. (یس 30)
و هیچ پیامی از پیام هایم به تو نرسید مگر از آن روی گردانیدی.(انعام 4)
و با خشم رفتی و فکر کردی هرگز بر تو قدرتی نداشته ام(انبیا 87)
و مرا به مبارزه طلبیدی و چنان متوهم شدی که گمان بردی خودت بر همه چیز قدرت داری. (یونس 24)
و این درحالی بود که حتی مگسی را نمی توانستی و نمی توانی بیافرینی و اگر مگسی از تو چیزی بگیرد نمی توانی از او پس بگیری (حج 73)
پس چون مشکلات از بالا و پایین آمدند و چشمهایت از وحشت فرورفتند و تمام وجودت لرزید چه لرزشی، گفتم کمک هایم در راه است و چشم دوختم ببینم که باورم میکنی اما به من گمان بردی چه گمان هایی .( احزاب10)
تا زمین با آن فراخی بر تو تنگ آمد پس حتی از خودت هم به تنگ آمدی و یقین کردی که هیچ پناهی جز من نداری، پس من به سوی تو بازگشتم تا تو نیز به سوی من بازگردی ، که من مهربان ترینم در بازگشتن. (توبه 118)
وقتی درتاریکی ها مرا به زاری خواندی که اگر تو را برهانم با من می‌مانی، تو را از اندوه رهانیدم اما باز مرا با دیگری در عشقت شریک کردی .(انعام63-64)
این عادت دیرینه ات بوده است، هرگاه که خوشحالت کردم از من روی گردانیدی و هروقت سختی به تو رسید از من ناامید شده‌ای. (اسرا 83)
آیا من برنداشتم از دوشت باری را که پشتت را می شکست ؟ (سوره شرح 2-3 )
غیر از من چه کسی برایت خدایی کرده است ؟ (اعراف 59)
پس کجا میروی؟ (تکویر26)
پس از این سخن دیگر به کدام سخن می خواهی ایمان بیاوری؟(مرسلات 50)
چه چیز جز بخشندگی ام باعث شد تا مرا که می بینی خودت رابگیری؟(انفطار 6)
مرا به یاد می آوری ؟ من همانم که بادها را می فرستم تا ابرها را در آسمان پهن کنندو ابرها را پاره پاره به هم فشرده می کنم تا قطره ای باران از خلال آن ها بیرون آید و به خواست من به تو اصابت کند تا تو فقط لبخند بزنی، و این در حالی بود که پیش از فرو افتادن آن قطره باران، ناامیدی تو را پوشانده بود (روم 48)
من همانم که می دانم در روز روحت چه جراحت هایی برمی دارد ، و در شب روحت را در خواب به تمامی بازمی ستانم تا به آن آرامش دهم و روز بعد دوباره آن را به زندگی برمی انگیزانم و تامرگت که به سویم بازگردی به این کار  ادامه می دهم.(انعام 60)
من همانم که وقتی می ترسی به تو امنیت می‌دهم (قریش 3)
برگرد، مطمئن برگرد، تا یک بار دیگر با هم باشیم (فجر 28-29)
تا یک باردیگر دوست داشتن همدیگر را تجربه کنیم. (مائده)

106-آب ها و اقیانوس ها دیوار مانع میان دو دریا
سوره نمل آیه۶۱ : یا کسی که زمین را مستقر و آرام قرار داد، و میان آن نهرهایی روان ساخت، و برای آن کوه های ثابت و پابرجا ایجادکرد، و میان دو دریا مانعی قرار داد (تا با هم مخلوط نشوند; با این حال) آیا معبودی جز خداست؟! نه، بلکه بیشتر آنان نمی دانند و جاهلند.
موج های بزرگ وجریان های قوی در دریا مدیترانه و اقیانوس اطلس وجود دارد. مدیترانه از طریق جبل الطارق وارد اتلانتیس می شود. میان این دو در اعماق چند صد متری دیوار وجوددارد.
129-در طرفین این مانع هر قسمتی از دریاها دما و شوری و غلظت و شرایط زیستی خاص خود را دارد. مثلا آب دریای مدیترانه در مقایسه با اقیانوس اطلس : گرم، شور، و کم غلظت تر است.
وقتی آب دریای مدیترانه از بالای دیوار میان خود و اقیانوس اطلس، با گرما و شوری و غلظت کم و خصوصیات ویژه خود چند صد متر به اعماق می رود.
آب دریای مدیترانه در آن عمق تعادل و توازان ایجاد می کند.و از بالا برمی گردد.این دودریا در همین مرز با هم قاطی میشوند و فراتر از مرز خود نمی روند.که این امر به خاطر تغییر غلظت کشش سطحی از قاطی شده اند جلوگیری می کند.

107-کوهها
سوره انبیا آیه۳۱ : و در زمین، کوه های ثابت و پابرجایی قرار دادیم، مبادا آنها رابلرزاند! و در آن، دره ها و راه هایی قرار دادیم تا هدایت شوند.
دانشمندان به این نتیجه رسیده ان که ریشه کوهها برروی سطح زمین نمی باشد بلکه در زیر زمین می باشد مثلا کوه اورست ارتفاع قله ان در حدود ۹ کیلومتر از زمین می باشد و ریشه ان طولی در حدود ۱۲۵کیلومتر دارد.کوهها بر اثر حرکت و تصادم تکه های بزرگ پوسته زمین به وجود می ایند.
و قتی دو لایه با هم برخورد می کنند لایه قوی تر در زیر ان یکی قرار می گیرد و از لایه بالای کوه شکل می گیرد.

108-زلزله و خروج مواد مذاب
سوره زلزله آیه ۱و۲: هنگامی که زمین شدیدا به لرزه درآید، و زمین بارهای سنگینش را خارج سازد.
فوران های آتشفشانی معمولا براساسیشکل دهانه ای که از آن فوران صورت می گیرد، محل قرارگیری دهانه در کوه آتشفشان، شکل و نوع مخروط اتشفشان و بالاخره خصوصیات عمومی فوران (آرام یا شدید-انفجاری یا غیرانفجاری) طبقه بندی می شوند.
109-سیاه چاله فضایی
سوره نجم آیه۱ :سوگند به ستاره وقتی که از بالا به گودال فرو می افتد یا فرو می ریزد.
طبق اختر فیزیک نظری جدید ممکن است سیاه چاله هامرحله پایانی زندگی ستاره ها باشند. مادامی که یک منبع انرژی در ناحیه مرکزی ستاره فعالیت می نماید، درجات حرارت بالا باعث انبساط گاز و جدا شدن لایه های بالایی آن می شود.
در عین حال، نیروی گرانشی عظیم ستاره این لایه ها را بسوی مرکز می کشاند. پس از آنکه سوخت تامین کننده واکنش های هسته ای به مصرف رسید، درجه حرارت درناحیه مرکزی ستاره به تدریج پایین میآید.
در این مرحله تعادل ستاره به هم میخورد و ستاره تحت تاثیر نیروی گرانشی خود منقبض می گردد، تکامل و تغییر بیشتر آن به جرمش بستگی دارد.

110-ستون های منظومه شمسی 
سوره رعد آیه۲ : خدا همان کسی است که آسمانها را، بدون ستونهایی که برای شما دیدنی باشد، برافراشت،سپس بر عرش استیلا یافت (و زمام تدبیر جهان را در کف قدرت گرفت); و خورشید و ماه را مسخر ساخت، که هر کدام تا زمان معینی حرکت دارند! کارها را او تدبیر می کند; آیاترا (برای شما) تشریح می نماید; شاید به لقای پروردگارتان یقین پیدا کنید! 
سیارات منظومه شمسی نیروی جاذبه که انسان آنرا بصورت ستونهای از موج تصور میکند و به شکل ستون آنرا رسم می کند با هم نگهداشته شده اند.

111-تعداد سیارات منظومه شمسی 
سوره یوسف آیه۴ : (به خاطر بیاور) هنگامی را که یوسف به پدرشگفت: "پدرم! من در خواب دیدم که یازده ستاره، و خورشید و ماه در برابرم سجده میکنند!" 
بنابر یافته ستاره شناسان تعداد سیارات ۱۱ می باشد: سیاره ماه، سیاره عطارد، سیاره زهره، سیاره زمین، سیاره مریخ، سیاره مشتری، سیاره زحل، سیاره اورانوس، سیاره نپتون، سیاره پلوتون، سیاره سدنا.

112-سوره نور آیه۴۴ : خداوند شب و روز را دگرگون می سازد; در این عبرتی است برای صاحبان بصیرت.
خورشید هر روز از مشرق طلوع میکند و به آرامی بالا می اید. مسیرحرکت آن دراسمان به شکل یک نیم دایره است.پس از پیمودن این مسیر، درافق فرو میرود.و شب آغاز می شود.
زندگی انسان، جانوران و گیاهان تحت تاثیر گردش شب و روزاست.در زمانهای قدیم، مردم عقیده داشتند که خورشید واقعا در آسمان حرکت می کند و شبو روز به وجود می آورد.
مثلا مصریان بر این باور بودند که خدای خورشید به نام "رع" ارابه آتشین خود را هر روز در آسمانها می راند. امروزه می دانیم که این خورشید نیست که حرکت می کند. بلکه سیاره ما زمین، از غرب به شرق می چرخد. ما در اثر چرخش زمین تصور می کنیم که خورشید در آسمان حرکت می کند.

113-معجزات آشکار و جدید کشف شده از قرآن کریم 
در یکی از شهر های توریستی به نام اسکاگن محلی وجود دارد که دو دریای بالتیک و دریای شمال به یکدیگر می پیوندند و در پی این پدیده آب دو دریا هرگز با همدیگر قاطی نمی شوند و حد و فاصله ایی بین این دو آب وجود دارد و این پدیده چندین بار در قرآن کریم بیان شده است ، اما امان از کافران که چشم دیدن این واقعیت ها را ندارند .
سوره مبارکه فرقان آیه 53
و اوست کسی که دو دریا را موج زنان به سوی هم روان کرد این یکی شیرین و آن یکی شور و تلخ است ومیان آن دو حریمی استوار قرار داد.
سورة مبارکه الرحمن
دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی کنند.? پس کدامین نعمتهاى پروردگارتان را انکار مى‏ کنید؟ از آن دو مروارید و مرجان خارج مى‏ شود.
 
یکی از عکس های گرفته شده توسط تلسکوپ هابل از سوی ناسا به تازگی نشان داده است که بر اثر فروپاشی ستارگان گاز ها غبارها و ذرات حاصل از قرآن معجزه ای برای همیشه...
114- عکس انفجار ستاره به شکل زیبایی شبیه به گل سرخ تجمع می یابد که این دستاورد علمی یکی از بزرگترین دستاوردهای شناخته شده بشر در طی قرون اخیر بوده و دانشمندان این دستاورد را که پس از سالها توسط هابل دیده شده انفجار رز سرخ نامیده اند.این در حالیست که قرآن در 1400 سال پیش در دنیایی که دانش مردم درباره دنیای پیرامونشان ستارگان و کهکشانها نسبت به عصر حاضر بسیار ابتدایی و ناچیز شمرده میشود به آن اشاره کرده است...


فاذا انشقت السماء فکانت ورده کالدهان
هنگامیکه آسمان از هم شکافته شود مانند گلی سرخ رنگ درآید...سوره الرحمن

 
115-در قرآن کریم از 25 تن از انبیای عظام الهی نام برده شده است و شرح مفصل یا کوتاه دعوت آنان از قوم خود، به توحید و نیکوکاری آمده است.

116-کلمه جلاله (اللَّه) در قرآن کریم 2699 بار به‌کار رفته است.

117-لفظ صلاة و قیام و اقیموا و مشتقات آن، 51 بار به‌کار رفته است که برابر با هفده رکعت نماز واجب و 34 رکعت نماز مستحب شبانه‌روزی است.

118-مشتقات وصی و توصیه، به تعداد اوصیای الهی، دوازده بار به‌کار رفته است.

119-لفظ شیعه و مشتقاتش، دوازده بار در قرآن به‌کار رفته است.

120- مشتقات فرقه، 72 بار به‌کار رفته است و این به تعداد 72 فرقه اسلامی است.121-مفصل‌ترین ترجیع بند قرآن در سوره الرحمن است. در این سوره، 31 بار آیه «فبای الاء ربکما تکذبان» به معنای «پس کدامین نعمت پروردگارتان را انکار می‌کنید؟» تکرار شده است.
زن مایه آرامش مرد


   123-  از جمله ویژگی‌های زن آن است که وجود او برای مرد، خیر و مایة سکونت و آرامش او است‌:
 "وَ مِن‌ْ ءَایَـَتِه‌ِی‌َّ أَن‌ْ خَلَق‌َ لَکُم مِّن‌ْ أَنفُسِکُم‌ْ أَزْوَ َجًا لِّتَسْکُنُوَّاْ إِلَیْهَا;(روم‌،21)

124-اولین سوره از سوره هاى «حوامیم»: 
به مجموعه سوره هایى که با حروف مقطعه «حم» (حا، میم) شروع مى شوند، سوره هایى «حوامیم» گفته مى شود. اولین سوره از این سوره ها، سوره مبارکه غافر است. نام دیگر سوره غافر، مؤمن است و منظور از مؤمن ، مؤمن آل فرغون بوده که در آیه 28 این سوره و چند آیه بعد از آن، به او اشاره شده است، وى از نزدیکان فرعون بود، ولى مخفیانه دعوت حضرت موسی(ع) را پذیرفته و به خدا و دین آن حضرت ایمان آورده بود و در آیات این سوره آمده است که «مؤمن آل فرعون» با سخنان مؤثر خود، مانع قتل حضرت موسی(ع) به دست فرعون شد.
از آنجا که سوره غافر نخستین سوره از سوره هاى حوامیم است، به آن «حم اولى » نیز مى گویند. 
125-اولین سوره از سوره هاى «طواسین»: 
به سوره هایى که با حروف مقطعه «طس» (طا، سین) و یا «طسم» (طا، سین ، میم) آغاز مى شوند، سوره هاى «طواسین» مى گویند. اولین سوره از سوره هاى طواسین، سوره شعرا ست. 
126-اولین سوره از سوره هاى «حمد» یا «حامدات»:
پنج سوره در قرآن با عبارت «الحمدلله » شروع مى شوند که به این سوره ها، «حمد» یا «حامدات» اولین سوره از سوره هایى که با «سوگند و «قسم» آغاز مى گردند: مى گویند و نخستین آنها سوره فاتحه الکتاب است.

بیست سوره با صیغه «قسم» شروع مى شوند که اولین سوره از این سوره ها، سوره مبارکه صافات است. 
127-اولین سوره از سوره هاى «ال»:
سوره بقره. این سوره با حروف مقطعه «الم» (الف ، لام ، میم) شروع مى شود. 
128-اولین سوره از سوره هاى «معوذتین» :
دو سوره پایانى قرآن یعنى سوره هاى «فلق» و «ناس» را که با عبارت «قل اعوذ» (بگو پناه مى برم) آغاز مى شوند، معوذتین نامیده اند. به همین جهت اولین سوره از سوره هاى معوذتین، سوره فلق است. 
129-اولین سوره از سوره هاى «قرینتین»: 
سوره مبارکه «انفال» . به 2 سوره انفال و برائت که بین آنها «بسم الله الرحمن الرحیم» وجود ندارد، قرینتین مى گویند. نام دیگر سوره برائت، توبه است. سوره توبه بدون «بسم الله الرحمن الرحیم» شروع شده است. 
130-اولین سوره از سوره هاى «زهروان»:
به دو سوره بقره و آل عمران، سوره هاى «زهروان» مى گویند. پس سوره بقره اولین سوره از سوره هاى زهروان است. 
131-اولین سوره از سوره هاى «عتاق»: 
سوره اسراء اولین سوره از سوره هاى عتاق است. به 5 سوره اسراء، کهف، مریم، طه و انبیاء سوره هاى عتاق مى گویند. 
132-اولین سوره از سوره هاى «ممتحنات»:
به 16 سوره از سوره هاى قرآن کریم، سوره هاى «ممتحنات » گفته مى شود که اولین سوره از سوره هاى ممتحنات، سوره مبارکه سجده است. 
133-سوره ای که «بسم الله » ندارد و علت این موضوع :
سوره نهم : توبه «برائت» چون «بسم الله» نشان امان و رأفت است و سوره برائت ، بیزاری نسبت به مشرکین و برداشتن امان است و در آن شمشیر است 
سوره ای که دو «بسم الله » دارد : سوره بیست و هفتم : نمل یکی در آغاز و دیگری در آیه 30 آغاز نامه ای که حضرت سلیمان به بلقیس ملکه سبأ می نویسد

تعداد بازدیدکنندگان:4426
تاریخ بارگذاری:1393/3/7
24


دانستنی ها

پیامبرانی که درایران دفن هستند آناهیتا؛ ایزدبانوی آبها قواعد کار
سبلانقلب معنویریتم طبیعی بدن
بلور نمک اوصاف مؤمننفسانیات
بنده حق راز ماناییآنچه در عاشورا اتفاق افتاد
تحول ‌پذیریمرگنیروی عادت
القاب آقا صاحب الزمان سوره یسشمع و آینه
نوروز مبارکزندگی یک رنج نیستاسترس
خواص عنابسنگ و مانعوابستگی و تعلقات
عباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتامام حسین ع
دعانیایشتخت سلیمان