امام زاده ها

امام زادگان تهران و حومه :
1-    بقعه متبرکه امامزاده عباس(ع)
امامزاده عباس از نوادگان امام زین‌العابدین است و به ۱۰ فاصله به وی می‌رسد. در منطقه ۱۹ تهران، اسلامشهر، چهاردانگه، دوراهی تمام نشده که تابلو امامزاده به چشم می‌خورد.
2-    بقعه متبرکه امامزادگان سید ابراهیم و سید اسماعیل (ع)
این بقعه مطهر که معروف به امامزاده قلعه شیخ است، در قسمت شرقی بخش کهریزک در محله قلعه شیخ و در امتداد خیابانی که به طرف آسایشگاه معلولین کهریزک می‌رود واقع شده و اطراف آن قبرستان عمومی محل قرار دارد.
3-    امامزاده سید محمد نوربخش (ع)
از اتوبان نیایش که به سمت غرب تهران می‌آییم، انتهای اتوبان وارد خیابان کوهسار می‌شویم. در طول مسیر، تابلو امامزاده داوود به چشم می‌خورد. بعد از پیمودن تقریبا ۱۰ کیلومتر، به روستای سولقان می‌رسیم. روستا را که به سمت جاده امامزاده داوود طی می‌کنیم، در سمت راست و در بین باغ‌هایی که عمدتا درختان گیلاس است، گنبد مخروطی شکل و طلایی امامزاده به چشم می‌خورد.
نام و نسب: محمد نوربخش از طرف پدر منسوب به امام زین العابدین علیه السلام و از طرف مادرمنسوب به امام موسی کاظم علیه السلام  نشانی: تهران، بخش کن، دهستان سولقان، ده پایین، کوچة امامزاده، (منطقه ۵ شهرداری)
4-    امامزاده زید ابن علی (ع)
امامزاده زید (ع) با کنیه ابوالحسن (ع) از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) است. بقعه و بارگاه ایشان در محله صادقیه (نعمت آباد)، جاده ساوه قرار دارد که در میان گورستان عمومی واقع شده است.
ین امامزاده در منطقه ۱۸، جاده ساوه، شهرک ولیعصر قرار دارد که محل بازدید مشتاقان زیادی است.
5-    امامزاده طاهر(ع)
این امامزاده در جنوب تهران قرار دارد و آدرس آن نیز این می باشد. تهران، منطقه ۱۹، جاده ساوه، جعفرآباد، روستای ناصریه، امامزاده طاهر …
6-    امامزاده ابراهیم (ع)
تهران منطقه ۱۹ جاده صالح آباد بهشت زهرا
7-    امام زادگان کابل حسین (ع)
یکی از اماکن مذهبی منطقه کن که در محله درقاضی (دار قاضی) واقع شده، بقعه متبرکه امزادگان کابل حسین است. در کتاب بحر الانساب آمده است که امامزاده «حسین» و «ابوالحسین» از نسل امام چهارم، زین‌العابدین (ع) هستند که در منطقه کن شهید و مدفون شده‌اند
نشانی :تهران ،بخش کن ،محله در قاضی (منطقه ۵ شهرداری )
8-    دامامزاده عبدالله و زید بن عباس بن علی (ع)
«بقعه امامزاده عبدالله (ع) در خیابان ۳۰ متری جی، خیابان حاجیان، در جنوب غربی تهران واقع شده است و محلی آرام برای دلدادگان در نقطه‌ای جنوبی قرار گرفته که هر روز عده‌ای بیشمار برای زیارت و ایجاد ارتباط معنوی گسترده‌تر در آن حضور می‌یابند. نسبت شریف ایشان به حضرت ابوالفضل العباس (ع) می‌رسد
نشانی : جنوب غرب تهران ، سه راه آذری ، خیابان امامزاده عبدالله ، کوچه امامزاده (منطقه ۹ شهرداری/
9-    سیدولی بن محمد التقی الجواد (ع)
در محدوده بازار بزرگ تهران، در نزدیکی بقعه امامزاده زید (ع) مزار دیگری به نام بقعه امامزاده سیدولی قرار دارد که در جنب بازار کفاش‌ها و «بازار پاچنار» واقع شده است. بقعه سیدولی در منتهی‌الیه شرقی بازار ارسی‌دوزها واقع است که از غرب به خیابان خیام و از جنوب شرقی به پامنار متصل می‌شود
نشانی: تهران، محدودة بازار قدیم، در مجاورت راستة سید ولی، بازار کفاشان، (منطقة ۱۲ شهرداری)
10-    ابوالقاسم عزالدین یحیی (ع) مشهور به امامزاده یحیی
10-    ابوالقاسم عزالدین یحیی (ع) مشهور به امامزاده یحیی
بقعه متبرکه حضرت ابوالقاسم عزالدین یحیی (ع) مشهور به امامزاده یحیی در کوچه‌ای به همین نام در خیابان ری، نرسیده به خیابان شهید مصطفی خمینی در یکی از محلات قدیمی شهر تهران که سابقا به آن عودلاجان گفته می‌شد واقع شده است.
نشانی : تهران، خیابان پانزده خرداد، کوچه امامزاده یحیی (منطقه ۱۲ شهرداری)
11-    قاسم بن حسن بن زید بن حسن مجتبی علیه السلام
امامزاده قاسم در شهر تهران ؛ در شمال تجریش که در دامنه رشته کوه البرز و در ارتفاع ۱۷۰۰ متری و در شمال منطقه شمیران و در روستای قدیمی « دژ علیا» واقع است.
12-    بقعه متبرکه امامزادگان جعفر و حمیده خاتون (ع)
بقعه مبارکه امامزاده جعفر و حمیده خاتون (ع) در بلوار آیت‌الله اشرفی اصفهانی، منطقه باغ فیض در محوطه‌ای وسیع و مشجر، به مساحت حدود ۷۰۰۰ متر مربع و در مجاورت باغ‌های کن واقع شده است.
نشانی: تهران، محلة باغ فیض، (منطقه ۵ شهرداری)/
13-    امامزاده سیدناصرالدین بن علی بن احمد (ع)
ساختمان آستانه و مسجد سیدنصرالدین (ع) روبروی بازار بزرگ تهران و در خیابان خیام واقع است.
شانی :تهران ضلع غربی خیابان خیام ،حد فاصل میدان محمدیه و چهار راه گلوبندک
14-    امامزاده علی اکبر (ع) – چیذر
این بنا منتسب به امامزاده علی اکبر، از نوادگان حضرت زین‌العابدین‌(ع‌) بوده و تاریخ ساخت آن دقیقا مشخص نیست. این امامزاده ظاهرا در زمان منصور دوانیقی از مدینه تحت تعقیب بوده و پس از فرار به سوی ایران، در این منطقه به شهادت می‌رسد.
نشانی: شهرستان شمیران، چیذر، میدان ندا، میدان امامزاده علی‌اکبر (منطقه ۱ شهرداری)
15-    امامزاده سیدرضا از نوادگان امام حسن مجتبی (ع)
آدرس: تهران، منطقه ۱۹، بزرگراه آزادگان، خروجی روستای علی‌آباد قجر، امامزاده سیدرضا.
16-    امامزاده سیداسماعیل (ع)
امامزاده اسماعیل در خیابان شهید مصطفی خمینی، نزدیک میدان «سیداسماعیل» قرار دارد و منسوب به اسماعیل از اعقاب امام علی النقی (ع) است. یک سوی این بقعه به واسطه بازار سرپوشیده، به خیابان اصلی بازار تهران راه پیدا می‌کند. آستان امامزاده سیداسماعیل (ع) از قدیمی‌ترین آثار تاریخی در بین امامزاده‌های تهران محسوب می‌شود؛ که به قرن هشتم هجری
نشانی :تهران جنوب غرب خیابان مصطفی خمینی بین دو خیابان پانزده خرداد و مولوی بازار قدیم تهران (منطقه ۱۲)
17-    امامزاده سید محمد والی(ع)
در مرکز روستای درکه، و بر دامنه‌های غربی، زیارتگاهی به نام بقعه امامزاده سید محمد والی(ع) قرار دارد. آن حضرت از نوادگان امام زین‌العابدین (ع) است. در زبان مردم محلی به ایشان آقا سید محمد می‌گویند.
18-    بقعه متبرکه امامزاده هادی (ع)
امامزاده هادی (ع) در مسیر جاده قدیم شهر ری، بین خیابان فداییان اسلام و ابن‌بابویه در محوطه‌ای وسیع و پردرخت -که محوطه گورستان است- واقع شده و محیط آن اخیرا توسط شهرداری، فضاسازی و دیوارکشی شده است.
نشانی:شهرستان ری،قبرستان ابن باویه (شیخ صدوق )،(منطقه ۲۰شهرداری )
19-    امامزاده حسن(ع)
بقعه امامزاده حسن (ع) در جنوب غربی تهران در خیابان امین‌الملک مابین پل امامزاده معصوم و سه راه آذری واقع است. بر اساس شجره‌نامه موجود، آن حضرت از نوادگان امام حسن مجتبی (ع) و پسرعموی حضرت عبدالعظیم (ع) است.
شانی: تهران، خیابان امین الملک محله امامزاده حسن (منطقه ۱۷)
20-    امامزاده اسماعیل ابن موسی ابن جعفر (ع)
امامزاده اسماعیل از پسران امام موسی بن‌جعفر (ع‌) است و از نظر شجره‌نامه، اصالت‌، اعتبار و صحت دارد. این آرامگاه در شمال بزرگراه آیت‌الله صدر و جنوب چیذر واقع شده و از خیابان پاشاظهری نیز به آن دسترسی هست‌.
21-    امامزاده معصوم بن عبدالله(ع)
زیارتگاه امامزاده معصوم که مرقد یکی از مشهورترین امامزادگان ایران است در تهران، خیابان قزوین، بین گمرگ و سه راه آذری در محل پل امامزاده معصوم واقع شده است.
22-    امامزاده پنج تن(ع)
بر فراز تپه‌هایی در شرق تهران و کوهپایه‌های شمال شرقی در خیابان شهید فرشادی، آنجا که آبادی شمس‌آباد تمام می‌شود و خانه‌ها و باغ‌های منطقه خوش آب و هوای لویزان آغاز می‌شود، بقعه‌ای قرار دارد که به امامزادگان پنج تن لویزان شهرت یافته است.
نشانی: تهران، لویزان، خیابان شهید فرشادی (منطقه ۴ شهرداری)/
23-    امامزاده زید – بازار
سومین بقعه متبرکه شهر تهران از نظر قدمت تاریخی، امامزاده زید است که در مرکز بازار تهران و در انتهای جنوبی بازار بزازها به نام بازار امیر قرار دارد.
24-    امامزاده صالح (ع) – تجریش
امامزاده صالح نام آرامگاهی در محله تجریش تهران است.این آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسی کاظم (ع) می‌دانند.
25-    امامزاده مطیب(ع)
«اوین، خیابان شهید کچویی، ۸۰ متر بالاتر از حسینیه اوین، کوچه امامزاده، آستان مقدس امامزاده مطیب»
26-    بقعه متبرکه امامزاده عین‌علی و زین‌علی (ع)
میدان پونک، بزرگراه اشرفی اصفهانی، بلوار پونه یک، خیابان پونه سه
27-    امامزاده اسماعیل زرگنده (ع)
امامزاده اسماعیل از نوادگان امام چهارم شیعیان‌ است که در سال ۸۵۰ هجری قمری دار فانی را وداع گفت.اسماعیل بن ابراهیم بن موسی بن عبداللطیف بن مرتضی بن شرف‌الدین علی بن فخرالدین حسن بن علاءالدین مرتضی بن فخرالدین حسن بن جمال‌الدین محمد بن حسن بن ابی‌زید بن قاضی علی الهادی بن ابی‌زید بن علی الکیاکی بن عبدالله بن قاضی‌القضات شرف‌الدین ابراهیم بن اسماعیل المنقدی بن جعفر صمع بن عبدالله بن شرف‌الاشراف بن ابی‌عبدالله الحسین الاصغر بن السجاد بن الامام الحسین بن علی بن ابیطالب علیهم السلام.
28-    امامزاده علی ابن جعفر (ع)
آستانه مبارکه علی بن جعفر (ع) در محله سر آسیاب کن ،از مکانهای مهم مذهبی در غرب تهران است که مورد توجه و احترام اهالی منطقه قرار دارد.
29-    امامزادگان عقیل, علاءالدین, محمود (ع)
کن .. جاده سولقان
30-    امامزاده اهل ابن علی (ع)
امامزاده اهل بن علی منطقه ۱۵٫٫ «میدان خراسان، خیابان خاوران، خیابان تفرشی، کوچه شهید سمنانی.»
31-    امام زاده سید محمد رضا (ع)
امامزاده سیدمحمد رضا از نوادگان امام چهارم شیعیان است که به روایتی حین فرار از دست حکومت وقت به شهادت رسیده است. وی با شش فاصله به امام سجاد می رسد و مقبره اش ۲۰۰ سالی قدمت دارد. مزار متبرکه امامزاده سید محمد رضا (ع) درمحله میانده کن و پایین تر از جاده کن – خیابان احمدکاشانی؛ کوچه برادران بعد از حسینیه سیدمحمدرضا قرار دارد اما به دلیل بافت سنتی و قدیمی این محله دسترسی به آن کمی سخت و بدون راهنمایی مردم محلی کارسختی است.
32-    امامراده صالح (ع) – فرحزاد
بقعه حضرت امام‌زاده صالح (ع) از نوادگان حضرت امام زین‌العابدین (ع)، با قدمتی طولانی یکی از اماکن مقدس قدیمی و شناخته شده در منطقه فرحزاد است.
33-    بقعه متبرکه امامزاده عبدالله (ع)
بقعه متبرکه امامزاده جلیل‌القدر ابوعبدالله حسین (ع) مشهور به امامزاده عبدالله واقع در خیابان فدائیان اسلام، سه راه ورامین و نزدیک به میدان و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) واقع شده است.
34-    بقعه متبرکه امامزاده ابوالحسن علی(ع)
یکی از با صفاترین زیارتگاههای حومه تهران و ری بقعه متبرکه امامزاده ابوالحسن (ع) است که در قریه (آب)اندرمان_خیابان شهید رجایی _خیابان امامزاده ابوالحسن (ع) در محوطه باغ مشجر و با صفایی واقع شده است .
35-    امامزاده سید محمد از نوادگان حضرت امام موسی کاظم علیه‌السلام
از سرازیری دره کن در روستای زیبا و کوهستانی کن که بگذری، به جاده‌ای می‌رسی که در میان چنارهای زیبا محصور شده و نهر آبی از بین جاده در حال گذر است که به رودخانه کن منتهی می‌شود. شاخه‌های خرمالو از بالای دیوارهای کاهگلی کنار جاده خودنمایی می‌کند. به اواسط جاده که برسی، سمت راست، امامزاده‌ای غریب و مظلوم را مشاهده می‌کنی که مأمنی برای دلخستگان راه است.
امامزاده‏ها و بقاع متبركه اصفهان:
36-    امامزاده اسماعيل
معروف به اسماعيل ديباج فرزند ابراهيم غمر (كه به سال 145 ه .ق در زندان منصور دوانيقى از دنيا رفت و قبرش در كوفه تا هم اكنون معروف و زيارتگاه است) فرزند حسن مثنىّ فرزند امام حسن مجتبى عليه‏السلام است.
او پدر ابراهيم طباطبا سرسلسله سادات طباطبايى است كه به اصفهان مهاجرت نموده و پس از فوت، در قبرستان سنبلستان دفن شده است.
از ميان نوادگان اين بزرگوار شخصيتهاى معروف علمى و مراجع بزرگ تقليد از جمله سيد مهدى بحرالعلوم، آيت الله العظمى آقا حسين بروجردى، آيت الله العظمى سيد محسن حكيم و ديگران به درجات عالى علم و تقوى نايل آمدند.
37-    امامزاده درب امام
امامزاده درب امام در محله چمبلان (سنبلستان) از محلات قديمى اصفهان واقع شده است. كتيبه‏هاى امامزاده نشانگر آن است كه در آنجا، ابراهيم بطحاء از نوادگان امام حسن مجتبى عليه‏السلام و ابوالحسن زين العابدين از نوادگان على بن جعفر فرزند امام صادق عليه‏السلاممدفون هستند.
سردر اصلى بنا كه از شاهكارهاى بى‏نظير معمارى ايران است در سال 857 ه .ق بنا شده است. امام‏زاده داراى دو گنبد و سه صحن مى‏باشد. در صحن شمالى مسجدى منسوب به سعيد بن جبير واقع شده است.
38-    امامزاده جعفر (معروف به جعفريه)
اين امامزاده در حاشيه غربى خيابان هاتف كنونى و روبروى كوچه امامزاده اسماعيل قرار گرفته است.
بقعه برج مانند آن از ساختمانهاى دوران مغول مى‏باشد. نوشته عربى كتيبه سنگ قبر، اين امامزاده را بدين‏گونه معرفى مى‏كند:
«... جعفر بن حسن بن حسين بن محمدبن على بن الحسين».
عبارات قبلى سنگ قبر بيانگر آنست كه نامبرده از سادات با شخصيت، سخى، صاحب شمشير و قلم بوده است.
وى در سال 725 ه .ق به دست مخالفين به شهادت رسيده است.
39-    امامزاده قاسم و امامزاده حمزه
قاسم بن حمزه فرزند امام موسى بن جعفر عليه‏السلام پس از آنكه به وسيله احمد بن محمد بن احمد معتصم عباسى دستور قتلش صادر شد، به اصفهان گريخت. اما پس از تعقيب، او را به همراه برادر زاده‏اش حمزه (كه فرزند اسماعيل بن حمزه يا على بن حمزه بوده) در سال 250 ه .ق در قريه اشترجان (از توابع لنجان اصفهان) يافتند و در همان جا آنها را به قتل رساندند.
هم اكنون قبر آن دو بزرگوار در اشترجان اصفهان معروف و زيارتگاه مؤمنين است.
40-    امامزاده زينبيه
در يك فرسخى شمال شرقى اصفهان از سمت طوقچى (كه در گذشته به نام ارزنان شهرت داشت) مقبره‏اى است به نام زينب دختر موسى بن جعفر كه زيارتگاه دائمى مردم اصفهان و حومه آن است.
محدث قمى نوشته است: در ملحقات «المجدى» يافتم كه اين مقبره زينب بنت امام هفتم است. سپس گويد به من رسيده كه مير محمد هادى بن ميرلوحى مورخ، در تاريخش ذكر نموده كه زينب مدفون در قريه ارزنان از قراى اصفهان، از دختران بلافصل امام موسى الكاظم است.
41-    هارونيه يا هارون ولايت
يكى از امامزادگان معروف اصفهان امامزاده هارون بن موسى بن جعفر عليه‏السلام است كه بقعه مجلل و صحن و رواق مدفنش در كوى هارونيه (خيابان هاتف) روبروى مسجد على قرار گرفته است.
در كتاب تذكرة القبور آمده است:
«او هارون بن احمد بن جعفر بن هارون بن امام موسى بن جعفر عليه‏السلام است كه در زمان معتصم عباسى (سال 227 ه .ق) در اصفهان به مقام شهادت رسيد».
لازم به يادآورى است كه در نسب اين امام‏زاده اختلاف نظر است و برخى وى را از نوادگان امام هادى عليه‏السلام دانسته‏اند.
بقعه پير بكران
بناى اين بقعه كه مربوط به قرن هشتم (703 تا 712) و در دوره سلطنت اولجايتو است، از شخصى است به نام محمد معروف به پير بكران، كه از رجال مشهور و از مدرسين، زهّاد و عرفاى اين ناحيه در نيمه دوم قرن هفتم هجرى بوده است.
محل بقعه احتمالاً مركز تدريس وى بوده است كه به منظور تجليل مقام علمى و مذهبى او تشكيلات مهم ساختمانى به شكل آرامگاه درآمده است.
بقعه بابا ركن‏الدين
مسعود بن عبدالله بيضاوى معروف به بابا ركن‏الدين از عرفاى مشهور قرن هشتم هجرى است كه در سال 769 ه .ق وفات نمود و در قبرستان «تخت فولاد» اصفهان مدفون گرديد. سپس در دوره شاه عباس اول بر آرامگاه او گنبد هرمى شكل بنا شده است. «بابا» عنوان دراويش و صوفيه‏اى بوده است كه در فاصله سال‏هاى (700ـ900 ه .ق) در اصفهان مى‏زيسته‏اند.
بقعه بابا قاسم
بابا قاسم از دراويش مشهور اصفهان است كه در قرن هشتم هجرى مى‏زيسته است و مزارش پس از گذشت چند قرن هنوز زيارتگاه مشهورى به شمار مى‏رود.
يكى از مريدان بابا قاسم در زمان حياتش مدرسه‏اى براى تدريس او ساخته بود. بعد از وفاتش نيز آرامگاهى در كنار مدرسه براى او بنا كرد. مدرسه بابا قاسم را مدرسه اماميه نيز مى‏نامند.
بقعه شهشهان (شاه علاء الدين محمد)
يكى از بقاع اصفهان، بقعه شاه علاء الدين محمد در محله شهشهان است. وى از اشراف و نقباء اصفهان بود كه به خاطر همكارى با سلطان محمد بن بايسنقر به وسيله شاهرخ، پسر تيمور در سال 850 ه .ق به ساوه تبعيد و سپس مصلوب گرديد. جنازه او پس از مرگ شاهرخ به وسيله سلطان محمد به اصفهان منتقل و براى او آرامگاهى ساخته شد.
مرقد شعياى نبى
در كنار امام‏زاده اسماعيل مرقدى منسوب به يكى از انبياء الهى به نام شعياى نبى مى‏باشد. اولين مسجد در اصفهان در كنار اين مرقد به نام مسجد شعيا بنا شده است.
مناره آجرى و طاق‏هاى مجاور مسجد شعيا مربوط به عهد سلاجقه است. مجموعه زيارتگاهى امام‏زاده اسماعيل و مرقد حضرت شعياى در محله گلبهار واقع شده است.
مزار حضرت يوشع نبى
در تخت فولاد اصفهان مزارى منسوب به يكى از انبياء بزرگ به نام حضرت يوشع نبى مى‏باشد. در زمان آل بويه بر روى اين مزار، ساختمانى بنا شد و در دوره صفويه تجديد بنا و تكميل گرديد. در دوره اخير ساختمان قديمى تخريب گرديد و اكنون تنها سنگ قبرى مرمرين بر روى قبر قرار دارد.
42-    بقعه ستى فاطمه
بقعه ستى فاطمه در محله چهارسوى كوچك اصفهان واقع شده است. فاطمه را از فرزندان امام موسى كاظم عليه‏السلام دانسته‏اند، ولى در كتب انساب، نامى از وى برده نشده است.
ساختمان مقبره در دوره صفويه بنا شده است و جمعى از بزرگان آن دوره، در اين بقعه و صحن آن مدفون هستند.
43-    امام‏زاده سيد كمال الدين
سيد كمال الدين، فرزند على بن جعفر صادق عليه‏السلام مى‏باشد. اين امام‏زاده در روستاى سين منطقه برخوار اصفهان است و يكى از امام‏زاده‏هاى معتبر است. گلپايگان امام‏زاده ابوالفتوح
اين بقعه در قريه وانشان ميان راه گلپايگان به خوانسار واقع است و صاحب بقعه را يكى از فرزندان امام موسى كاظم عليه‏السلام دانسته‏اند.
اما در كتب انساب بين فرزندان امام هفتم به فرزندى به نام ابوالفتوح اشاره نشده است.
امازادگان كاشان :
44-    امام‏زاده حبيب بن موسى
اين بقعه در كوى پشت مشهد كاشان واقع شده است. گفته مى‏شود كه نسب اين امام‏زاده به يكى از فرزندان امام محمد باقر عليه‏السلام يا به يكى از فرزندان امام موسى بن جعفر عليه‏السلام مى‏رسد.
45-    امام‏زاده اسماعيل
اين امام‏زاده در دهكده بَرز، در سه كيلومترى ابيانه كاشان واقع شده است.
46-    امام‏زاده عبدالله و امام‏زاده اسماعيل
اين امام‏زاده‏ها در كوى مختص آباد بيدگل كاشان قرار دارند. اين امام‏زاده‏ها فرزند حمزة بن امام زين العابدين عليه‏السلام هستند و هر يك از اين امام‏زادگان بقعه و بارگاهى مخصوص به خود دارند.
47-    امام‏زاده عيسى و يحيى
اين بنا در نزديكى مسجد ابيانه واقع شده است و مدفن دو امام‏زاده عيسى و يحيى است.
48-    امام‏زاده محمد
اين امام‏زاده در نوش آباد بيدگل واقع شده است و فرزند زيد و نواده امام حسن مجتبى عليه‏السلام مى‏باشد.
49-    امام‏زاده هادى
اين امام‏زاده بين آران و بيدگل واقع شده است و از اولاد امام زين العابدين عليه‏السلاممى‏باشد.
50-    امامزاده آقا علی عبّاس و شاهزاده محمّد


نام: علی عبّاس - محمّد
کنیه: ابا ایّوب - ابا اسحاق
پدر: امام موسی بن جعفر ( علیه السلام)
مادر: امّ ولد
محل تولد: مدینه
زمان هجرت به ایران: سال دویست و دو یا سه هجری
مسیر هجرت: مدینه - کویت - بصره - اهواز - شیراز - کاشان - بادافشان
زمان شهادت: چهاردهم جمادی الاول سال دویست وسه هجری


موقعيت مكاني: در 38 كيلومتري شمال غربی مركز شهرستان نطنز واقع در منطقه بادروددر رابطه با نحوه ورود این دو بزرگوار از سلاله پیامبر اکرم (ص) به منطقه و نیز شهادت آنان چنین روایت شده است :"پس از قبول ولیعهدی اجباری از طرف امام رضا(ع) هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت در نزد مامون خلیفه عباسی ، عده ای متشکل از اصحاب و یاران حضرت از جمله حضرت آقا علی عباس و شاهزاده محمد (علیهما السلام) از مدینه به قصد زیارت امام همام عازم طوس شدند که پس از ورود به ایران خبر شهادت مظلومانه امام هشتم توسط مامون و دستور این ملعون و جنایتکار مبنی بر به شهادت رساندن سادات هاشمی ، هر کدام از اصحاب و یاران حضرت به سویی رفته تا از گزند دشمنان از خدا بی خبر و نابکار در امان باشند .این دو بزرگوار که از داغ مرگ برادر خویش سوگوار بودند، پس از طی نمودن چندین شهر و روستا وارد کاشان شده و سپس به شهر بادرود (باد قدیم) آمدند.حاکم و مردم بادرود که از عاشقان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) بوده و به سلاله آنان عشق می ورزیدند ، قریب به چهل شبانه روز از آن بزرگواران به نحو شایسته پذیرایی و مراقبت کردند.این دو بزرگوار پس از چهل شبانه روز با نیابت انتقام خون به نا حق ریخته امام رضا (ع) به اتفاق اصحاب و یاران ، راه کویر را در پیش گرفتند و به قصد عزیمت به شهر مشهد مقدس حرکت نمودند . هنوز مسافتی از کویر طی نشده بود که در جنگی نا برابر به دست سپاهیان مامون ملعون ، مظلومانه به شهادت رسیدند و پیکر مطهرشان توسط زنان خالد آبادی تشییع و به همت مردان منطقه در همان مکان جنگ تدفین گردید.
51-    امام‏زاده ابراهيم
اين امام‏زاده در بيرون دروازه كاشان نزديك مزار دربهشت، در جوار صحن على بن جعفر عليه‏السلام قرار دارد.
نام اين امام‏زاده ابوالقاسم ابراهيم بن احمد بن موسى الكاظم يعنى فرزند شاهچراغ مى‏باشد. برخى نيز او را از نوادگان حضرت سجاد عليه‏السلام مى‏دانند و معتقدند كه اين امام‏زاده ابراهيم بن احمد بن محمد بن حسين بن حسن بن على‏اصغر بن امام زين العابدين عليه‏السلام مى‏باشد.
52-    امام‏زاده حبيب بن موسى
بقعه‏ى امام‏زاده حبيب واقع در كوى پشت مشهد كاشان، از زيارتگاه‏هاى معتبر و قديمى مردم كاشان محسوب مى‏شود. اين بقعه به خصوص در زمان شاه عباس اول چون دودمان صفويه خود را از اولاد اين امام‏زاده مى‏دانسته‏اند، مورد توجه كامل آنان بوده است.
برخى از نسب شناسان اين امام‏زاده را از نوادگان امام محمد باقر عليه‏السلامو برخى نيز از نوادگان امام موسى بن جعفر عليه‏السلامدانسته‏اند.
53-    امام‏زاده حسن بن موسى بن جعفر
اين امام‏زاده در محله گذر مير نشانه، در شرق خيابان محتشم كاشان واقع است. اين امام‏زاده به مير نشانه ملقب است. در كنار ضريح چاه آبى است كه به قدمگاه امام زمان(عج) مشهور است و حاجت‏مندان و دردمندان با آب كشيدن از چاه، تبرك مى‏جويند و شفا طلب مى‏كنند.
54-    امام‏زاده سلطان عطابخش
اين امام‏زاده در شهر كاشان در انتهاى غربى خيابان دروازه اصفهان قرار دارد.
بنا به اعتقادات مردم محل، اين بزرگوار حضرت سلطان عطابخش بن موسى بن جعفر عليه‏السلام مى‏باشد ولى در ميان فرزندان امام موسى كاظم عليه‏السلام، فرزندى به اين نام وجود ندارد.
بنابراين، اين بزرگوار بايد يكى از نوادگان آن حضرت عليه‏السلام باشد كه به چند واسطه به او مى‏رسد.
55-    امام‏زاده مير احمد بن موسى بن جعفر
اين امام‏زاده در كاشان واقع است. احمد بن موسى الكاظم معروف به شاهچراغ در شيراز مدفون است.
بنابراين اين امام‏زاده بايد يكى از نوادگان امام هفتم عليه‏السلام باشد. برخى نيز احتمال داده‏اند كه او فرزند موسى مبرقع است كه در قم مدفون است.
56-    امام‏زاده سليمان بن موسى
بقعه سليمان بن موسى بن جعفر معروف به شاه يلمان در اول بازار زرگرهاى كاشان واقع شده است.
نام يكى از فرزندان امام موسى كاظم را سليمان ثبت كرده‏اند. اما مدفن سليمان را در آبه آورده‏اند.
بنابراين شايد بتوان گفت كه اين امام‏زاده يكى از نوادگان امام موسى كاظم عليه‏السلام است.
57-    امام‏زاده هارون بن موسى (پنجه شاه)
اين بقعه در پنجه شاه كاشان، كنار خيابان بابا افضل واقع است. داخل ضريح دو قبر وجود دارد كه يكى قبر هارون بن موسى و ديگرى قبر فرزندش محمد است.
گفته مى‏شود كه در اين محل يكى از دستان حضرت ابوالفضل عليه‏السلام نيز دفن گرديده است.
زمانى كه حضرت ابوالفضل را به شهادت رسانده و دستان او را از بدن جدا نمودند، يكى از سركردگان، يك دست آن حضرت را با خود برداشت و آن را نزد يكى از حاكمان عراق عجم آورد تا جايزه بگيرد.
چون به ناحيه كاشان رسيد جمعى از شيعيان متفق شده و آن دست مبارك را گرفته و در آن موضع به خاك سپردند!
امام زادگان شهرضا :
58-    امام‏زاده سيد على
اين بقعه در هجده كيلومترى شمال شهرضا واقع شده است و از آثار دوره صفويه محسوب مى‏شود.
چون در اين بقعه هيچ گونه نام و نشانى از مدفون در آن ذكر نشده، لذا معلوم نيست كه اين بزرگوار به چه كسى نسبت دارد.
59-    امام‏زاده شاه سيد على اكبر
اين بقعه در هجده كيلومترى شمال شرقى شهرضا (قمشه) واقع شده است. امام‏زاده شاه سيد على‏اكبر، برادر حضرت امام رضا عليه‏السلام و شاهچراغ دانسته شده است.
60-    امام‏زاده شهرضا
اين امام‏زاده در شهرضا (قمشه)، در دامنه كوهى سفيد رنگ واقع است. برخى از نسب شناسان وى را محمدرضا بن زيد بن امام حسن مجتبى عليه‏السلام دانسته‏اند و برخى نيز او را فرزند امام هفتم عليه‏السلام مى‏دانند.
در مورد نحوه شهادت او گفته‏اند كه در خدمت امام زين العابدين عليه‏السلام به سر مى‏برد و كسب علم مى‏نمود. امام او را به قلاع سميرم و شهرضا فرستادند و در آنجا كنار كوه شاه رضا شهيد شد.
برخى نيز گفته‏اند كه او پسر امام هفتم بوده و به امر برادرش امام رضا عليه‏السلام براى ارشاد مردم به ديار اصفهان و قمشه رهسپار شد و به دست ظالمين در كنار كوه شاه رضا شهيد گرديده است.
امام زادگان مشهد:
61-    امامزاده محمد  
در خيابان طبرسى در محله نوقان مشهد آرامگاهى است كه به خاطر ساختمان آن، گنبد خشتى معروف است. در اينجا امامزاده محمد مدفون است كه به 18 واسطه به حضرت سجاد عليه‏السلام مى‏رسد.
امامزادگان شیراز
62-     ارامگاه حضرت شاهچراغ ( ع )
حضرت سید امیر احمد( ع ) ملقب به ” شاهچراغ ” و ” سید السادات الاعاظم” فرزند بزرگوار امام هفتم و برادر حضرت امام رضا (ع) است. ایشان در زمان خلافت مأمون بین سالهای ۱۹۸ تا۲۰۳ ه.ق با جمعی از نزدیکان و محبان اهل بیت از مدینه به سوی طوس حرکت کرد و در این مسیر در نزدیک شیراز در جنگ با نیروهای دولتی در محل بارگاه ، به شهادت رسید. برادر آن حضرت محمدبن موسی( ع ) در جوار آن حضرت، در همین محل به خاک سپرده شدند.
63-    امامزاده ابراهیم ( ع)
این امامزاده در محله لب آب شیراز نزدیک گورستان دارالسلم واقع است. می گویند این حضرت فرزند امام موسی کاظم ( ع ) است.
64-    امامزاده سید امیرعلی بن حمزه ( ع)
در پایان خیابان دروازه قرآن مزار حضرت ” سید امیرعلی بن حمزه” از نوادگان امام موسی کاظم (ع ) قرار دارد که دارای صحن و حرم بزرگ و زیبایی است.بنا از دو بخش تشکیل شده است ؛ فضایی چلیپایی شکل متشکل از چهار صفه که قسمت اصلی بنا محسوب می شود و اتاق ها و ایوان های کوچکی که قسمت های ورودی این بنا هستند. مسجدی نیز در پشت حرم وجود دارد. مرقد درون ضریحی از چوب و خاتم و فولاد قرار گرفته است. درِ منبت کاری ( نقش برجسته به شکل گل و گیاه و جز آن که روی چوب ایجاد  کنند ) ورودی این بقعه قدیمی و بسیار زیبا است و بر بالای دهلیز ورودی، کتیبه ای به خط ثلث عالی از ” سلطان ابراهیم” فرزند شاهرخ تیموری موجود است که روی سنگ سماق مانندی نـَقر ( حک ) شده . بنای اصلی بقعه به دوره عضدالدوله دیلمی منتسب است و بعدها در دوره صفویه ، زند و قاجار نیز تعمیراتی در آن انجام شد.
65-    امامزاده زاهد ( ع )
بنای امامزاده زاهد فسا، متعلق به دوره مغول است که در دوره های بعد تعمیراتی در آن انجام شد. گنبد رفیع بنا برفضای چهارضلعی آن از ویژگی های خاص این بنا است.

66-    امامزاده سید علاء الدین حسین (ع)
سیدعلاء الدین” از فرزندان امام هفتم (ع )  و برادر دیگر حضرت شاهچراغ است. بقعه در کوچه مجاور مسجد جمعه شیراز قرار دارد و دارای بنایی مرتفع با گنبدی بلند است. مدخل اصلی در سمت جنوب به وسیله صحن کوچکی به خارج راه می یابد. در سمت غرب که در گذشته قبرستان وسیعی وجود داشت، امروز صحن غربی بنا جای دارد.

67-    امامزاده حضرت سید میرمحمد ( ع)
در فاصله ۲۰۰ متری آرامگاه حضرت شاهچراغ ( ع ) ، مزار برادرش حضرت ” سید میرمحمد” قرار دارد. مدخل این بقعه کاشی کاری است و درون بقعه از حرم ساده وسیعی تشکیل شده که مرقد مطهر در شاه نشین شمالی آن قرار دارد. مسجدی  نیز قرینه حرم در سوی دیگر مرقد واقع است. ضریح مرقد دارای خاتم کاری های زیبای عهد زندیه است و پشت ضریح مرقدِ منسوب به امامزاده ابراهیم ( ع ) – از فرزندان امام موسی کاظم ( ع ) -  واقع شده است. هر دو ضریح به هم متصل هستند.

امامزاده آقا علی عباس و شاهزاده محمد (علیهما السلام) فرزندان امام موسی کاظم (ع)( در 38 كيلومتري شمال غربی مركز شهرستان نطنز واقع در منطقه بادرود)
 

امام زادگان سیرجان:
68-    امام زاده علی (ع)
ابوالحسن علی این ابراهیم این محمد ابن موسی الکاظم ع در اوج قدرت عباسیان می زیسته است. دوران زندگی امامزاده علی ع همزمان با دوران امامت حضرت امام علی النقی ع مصادف با خلافت متوکل عباسی دهمین خلیفه عباسی بوده است ، همانطور که بیان شد زمان سختگیری ، خشونت و بد رفتاری دستگاه حکومتی با خاندان علی ع و محبان آنحضرت  بود لذا در چنین شرایطی ، امام زاده علی ع به سیرجان سفر نموده است.

امام زادگان قزوین:
69-    امامزاده حسین ( ع )
به روایت ” رافعی ” بنای آرامگاه امامزاده حسین ( ع ) شهر قزوین ، مدفن فرزند دو ساله امام رضا ( ع ) است . بنای اصلی امامزاده به دوره صفویه تعلق دارد .
70-    امامزاده اباذر ( ع)
امامزاده اباذر در روستایی به همین نام در فاصله بیست کیلومتری شمال شرقی شهرستان قزوین قرار دارد . بنابر اعتقاد اهالی منطقه ، ایشان از فرزندان امام جعفر صادق (ع ) هستند. برای رسیدن به این مقبره باید از پله های سنگی که در کنار جاده واقع شده است ، گذشت و به عمق دره رفت تا به صُفـّه (۱) مقبره رسید .
71-    امامزاده منصور ( ع )
این امامزاده در میان گورستان روستای ” منصور ” بخش آوج قرار دارد و مشخص نیست که آرامگاه چه کسی است . بنای امامزاده دارای نقشه ی مربع شکل است . در جبهه ورودی آن ، یک ایوان بلند و فضاهای جنبی قرار دارد .
72-    امامزاده علاء الدین ( ع )
امامزاده علاء الدین در سی کیلومتری شهر آوج ، در حاشیه روستایی به همین نام قرار دارد . بنای بقعه دارای نقشه ای به شکل مربع مستطیل و به ابعاد تقریبی ۱۵/۵ × ۱۴/۵ متر است و بر روی صُفـّه ای به ارتفاع یک متر قرار دارد . این بنا احتمالاً به دوره صفویه تعلق دارد .
73-    امامزاده اسماعیل ( ع )
بقعه امامزاده اسماعیل ( ع ) ، پسر امام جعفر صادق ( ع ) ، در خیابان انصاری شهر قزوین قرار دارد . بنای بقعه در دو طبقه شامل فضای اصلی حرم ، چهار ایوان متصل در طرفین آن و فضاهای جنبی ایوان ها است  مدفن اصلی امامزاده در سرداب بقعه ، در زیر حرم قرار گرفته است .
74-    امامزاده علی شکرناب ( ع )
این امامزاده در شهرستان آبیک قرار دارد . بنای بقعه ، هشت ضلعی و طول تقریبی هر ضلع ۸۰/۷ متر است . جرزها و طاق نماهای نمای خارجی ، با قوس هایی قاب سازی شده اند . داخل حرم نیز به شکل هشت ضلعی است و روی هر ضلع آن طاق نمایی دیده می شود . ورودی حرم در شمال بقعه قرار دارد . شبستان الحاقی به بقعه ، دارای محور چلیپایی است و طول این محور در جهت شرقی – غربی بلندتر است و ورودی بنا نیز در ابتدای همین محور قرار دارد .
75-    امامزاده کمال ( ع )
بنای امامزاده کمال ( ع ) ، فرزند امام موسی کاظم ( ع ) ، به شکل شش ضلعی به طول ۳/۹۰ متر است و در حاشیه ضیاء آباد شهرستان تاکستان قرار دارد . بنای بقعه شامل سه بخش است و دو بخش الحاقی آن کاملاً نوساز و فاقد هر گونه ارزش هنری است .
76-    امامزاده هفت صندوق
بنای هفت امام در میان گورستان روستای ” هفت صندوق ” شهر ضیاء آباد قرار دارد . این بنا با توجه به معماری خاص آن ، به دوره صفویه تعلق دارد .
امامزاده گان قم:
77-    امامزاده ناصر علیه السلام / از نوادگان امام حسن مجتبی علیه السلام / به آدرس چهار راه بازار - روبروی مسجد امام حسن عسکری علیه السلام / تلفن دفتر امامزاده 7707137
 

 
78-     امامزاده احمد بن قاسم علیه السلام / از نوادگان امام صادق علیه السلام / به آدرس خیابان معلم - میدان معلم / تلفن دفتر امامزاده 7737130
 
 
 امامزاده زید علیه السلام/ از نوادگان امام  سجاد علیه السلام / به آدرس خیابان آذر – کوچه 102 – گذر شاه حمزه -  مسجد شاه زید
 

79-    امامزاده حمزه علیه السلام / از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام / به آدرس خیابان آذر – کوچه 102/ تلفن دفتر امامزاده 7719780
 
 

80-    امامزادگان چهل اختران / از نوادگان امام جواد علیه السلام / به آدرس  خیابان آذز – کوچه چهل اختران / تلفن دفتر امامزاده 7707372   
 
 

81-    امامزاده موسی مبرقع علیه السلام / فرزند بلافصل امام جواد علیه السلام / به آدرس خیابان آذز – کوچه چهل اختران / تلفن دفتر امامزاده 7707372
 
 
82-    امامزاده سید سربخش علیه السلام / از فرزندان امام صادق علیه السلام / به آدرس خیابان آذر - کوچه 80 / تلفن دفتر امامزاده 7750950
 
 
83-    امامزادگان ابراهیم واحمد علیهم السلام / از فرزندان امام سجاد علیه السلام / به آدرس خیابان شهید روحانی نژاد – جنب مسجد مسلم بن عقیل علیه السلام / تلفن دفتر امامزاده 7756209
 
 
84-    امامزاده علی بن جعفر علیه السلام / از فرزندان امام صادق علیه السلام / به آدرس انتهای خیابان انقلاب / تلفن دفتر امامزاده 7756497
 
 
85-    امامزاده علی موسی الرضا علیه السلام / از فرزندان امام جواد علیه السلام / به آدرس خیابان آذر – روبروی بیمارستان نکویی
 
 

 
86-    امامزاده سید علی علیه السلام / از فرزندان امام علی علیه السلام / به آدرس خیابان 15 خرداد – میدان شهید صادقی / تلفن دفتر امامزاده 7770111
 

  امامزاده سلطان محمد شریف علیه السلام / از نوادگان امام  سجاد علیه السلام / به آدرس خیابان انقلاب – کوچه 17 / تلفن دفتر امامزاده 7742118  
 
 
87-    امامزاده احمد میانی علیه السلام / از فرزندان امام علی علیه السلام / به آدرس خیابان 15 خرداد – بعد از تقاطع عمار یاسر / تلفن دفتر امامزاده 7777134
 
 
88-    چهار امامزاده علیهم السلام / از فرزندان امام سجاد علیه السلام / به آدرس خیابان 15 خرداد – 20 متری حائری / تلفن دفتر امامزاده 7707118
 
 
89-    امامزاده صفورا خاتون علیها السلام / از احفاد امام علی علیه السلام / به آدرس ابتدای خیابان کیوانفر
 
 
 
90-    امامزادگان احمد و علی حارث علیهم السلام / از فرزندان امام سجاد علیه السلام / به آدرس نبش خیابان کیوانفر- میدان الهادی
 
 
91-    امامزاده ابراهیم علیه السلام / از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام / به آدرس خیابان امامزاده ابراهیم / تلفن دفتر امامزاده 8826144
 
 
92-    امامزاده جعفر شهید علیه السلام / از فرزندان امام موسی کاظم / به آدرس خیابان امامزاده ابراهیم علیه السلام - بعد از میدان معصومیه / تلفن دفتر امامزاده 8903055
 
 
93-    امامزاده سید معصوم علیه السلام / از فرزندان امام سجاد علیه السلام / به آدرس انتهای خیابان توحید - میدان نبوت / تلفن دفتر امامزاده 8852028
 
 
 
94-    امامزاده شاه جمال علیه السلام / از فرزندان امام سجاد / به آدرس خیابان اراک - بعد از جاده اراک / تلفن دفتر امامزاده 8860005
 
 

95-    پنج امامزاده علیهم السلام / از فرزندان امام سجاد علیه السلام / به آدرس شهر جمکران / تلفن دفتر امامزاده 7753922
 
 
96-    امامزاده جعفر غریب علیه السلام / از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام / به آدرس جنب مسجد مقدس جمکران / تلفن دفتر امامزاده 7200260
 
 
97-    امامزاده جمال غریب علیه السلام / از فرزندان امام موسی کاظم علیه السلام / به آدرس ورودی جاده قدیم کاشان - جنب بقیع / تلفن دفتر امامزاده 7223444
 
 
98-    امامزاده علی رضا علیه السلام / از فرزندان امام سجاد علیه السلام / به آدرس بعد از مسجد مقدس جمکران
 
 
99-    امامزاده عبدالله علیه السلام / از فرزندان امام سجاد علیه السلام / به آدرس خیابان قلعه کامکار - بعد از اتوبان / تلفن دفتر امامزاده 8747373
 
 
100-    امامزاده پیر حسن علیه السلام / از فرزندان امام صادق علیه السلام / به آدرس انتهای خیابان امامزاده ابراهیم علیه السلام – بعد از قلعه کامکار – منطقه قلعه صدری
 
امام زاده گان نیشابور :
101-    امامزادگان زین علی و عین علی:
زین‌علی و عین‌علی از نوادگان امام محمدتقی علیه‌السلام‌اند که در اواخر قرن سوم هجری می‌زیسته و برای رهایی از جور و ستم خلفای عباسی به نیشابور مهاجرت کرده‌اند. آرامگاه این دو امامزاده در دامنه‌ی کوه بینالود و در درّود در 30 کیلومتری شهر نیشابور واقع گردیده است. مرقد امامزادگان عین‌علی و زین‌علی در شمال شرقی شهر درّود و در خیابان ابوذر به سرمزار [SarMəzār] نامور است.(3)
102-    امامزاده سلطان سید حبیب:
سید حبیب، از فرزندان امام موسی‌بن جعفر علیه‌السلام است که آرامگاه وی در روستای حاجی آباد در 25 کیلومتری شرق شهر نیشابور، جای گرفته است.(3) حاجی آباد از توابع بخش زبرخان شهرستان نیشابور است.
103-     امامزاده سلطان سلیمان:
سلیمان، از فرزندان امام موسی‌بن جعفر علیه‌السلام است که آرامگاه وی در روستای عصمت آباد در 30 کیلومتری شرق شهر نیشابور، جای گرفته است.(3) عصمت آباد، از توابع بخش زبرخان شهرستان نیشابور است.
104-     امامزاده یحیی:
یحیی از فرزندان امام موسی کاظم علیه‌السلام است. بقعه‌ی امامزاده یحیی، در روستای باغشن از توابع بخش زبرخان شهرستان نیشابور واقع شده، در جوار آرامگاه این امامزاده امکانات استراحت و خرید صنایع دستی وجود دارد.(15) آرامگاه امامزاده یحیی باغشن در حدود 30 کیلومتری شرق شهر نیشابور قرار گرفته است.(3)
105-     امامزادگان سیدابوالحسن و سیدابوالقاسم:
ابوالحسن و ابوالقاسم از نوادگان امام موسی بن جعفر علیه‌السلام‌اند. آرامگاه امامزاده سیدابوالحسن در جنوب روستای اسحاق‌آباد و آرامگاه سیدابوالقاسم در شرق اسحاق آباد جای گرفته. اسحاق آباد روستایی است که در 27 کیلومتری شرق شهر نیشابور و در 10 کیلومتر جنوب قدمگاه رضوی قرار دارد. پیرامون روستای اسحاق آباد، بناهای و آثار تاریخی چون برج راهنما، ارگ اسحاق‌آباد، مسجد جامع، و تپه‌ی حصار نو قرار گرفته‌اند. ارگ تاریخی اسحاق‌آباد با مساحتی حدود 3000 متر مربع با معماری خاص و سنتی، هرساله میزبان هیئت‌های عزاداری عاشوری حسینی از 25 روستای پیرامونی است که در این مراسم آیین‌های مرثیه‌خوانی و شبیه‌خوانی برگزار می‌گردد.(3) در بین اهالی منطقه، بقعه‌ی سید ابوالحسن به مزار بالا [Məzār Bālā] و بقعه‌ی سیدابوالقاسم به مزار ته [Məzā Ta]  (= مزار پایین) معروف است. هر ساله در ایام تاسوعا و عاشورای حسنی، در میدان اصلی روستا، مراسم باشکوه شبیه‌خوانی برگزار می‌گردد، بدین سبب به این میدان «قتلگاه» نیز می‌گویند. نام دیگر این میدان در نزد اهالی، سرخدو (= سر یخدان) است که سبب این نام‌گذاری وجود بنای یخدان سنتی بزرگی در کنار این میدان بوده که در گذشته، مورد بهره‌برداری اهالی، قرا می‌گرفته است.(16) بنای امامزاده  سیدقاسم (قدمت صفویه) در شمال اسحاق آباد  به شماره‌ی  12871 در تاریخ  19/05/1384 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.
106-     امامزاده عبدالله:
بقعه‌ی امامزاده عبدالله در حدود 500 متری روستای جهان آباد از توابع بخش زبرخان شهرستان نیشابور، در 35 کیلومتری شرق شهر نیشابور جای گرفته است. این آرامگاه مورد احترام و تقدس اهالی روستا بوده و از روستاهای پیرامونی نیز زائران فراوانی را به سوی خود جلب می‌نماید.  بنای آرامگاه که قدمت آن به اواخر دوره‌ی قاجاریه می‌رسد، دارای پلانی نیم‌بیضی و یک ایوان ورودی با قوس جناغی و گنبدی سهی‌شکل به صورت گرد چینی است. آرامگاه امامزاده عبدالله جهان آباد به شماره 6375 در تاریخ  07/07/1381، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.(18)
امام زادگان استان مرکزی :
107-    امامزاده عبدالله بن علي
در 2 كيلومتري جنوب غربي در روستاي ريحان وجود دارد . طبق گفته اهالي محل ، جنازه اين امامزاده در سال 1354 به هنگام خاك برداري از محل به شكل كاملاً سالم ديگر كه گويا پسران آن امامزاده هستند در محل يافت شده است . در حال حاضر زائران قابل توجهي براي زيارت و گذراندن اوقات فراغت به آنجا روي مي آورند . هم اكنون نيز تأسيساتي در كنار مرقد آن بزرگوار در حال ساخت و ساز است . مرقد داراي ضريحي زيبا و گنبدي نوساز است .
108-    امامزاده خشتيجان
در 20 كيلومتري جاده اراك و در كنار روستاي خشتيجان روستاي امامزاده وجود دارد كه در اين روستا اهل بن علي بن حسين (برادر سهل بن علي در آستانه شازند) مدفون است . بناي رفيع و جديدي روي قبر ساخته شده و همچينين بقعه داراي ضريح زيبائي مي باشد .
109-    امامزاده محمد مالك (گوشه)
در روستاي گوشه كه حدود 6 كيلومتري جنوب غربي خمين مي باشد ، مقبره محمد بن مالك اشتر با گنبدي جديد و ضريحي چوبي به چشم مي خورد مه در زيربنا، چشمه پر آبي وجود داشته كه هم اكنون در حال خشكيدن است . در فصولي كه چشمه داراي آب مي باشد ماهيهاي سياه و بزرگي در داخل جوي آب در حال رفت و آمدند .
110-    امامزاده خديجه خاتون (حشمتيه)
در روستاي حشمتيه خديجه خاتون دختر امام موسي كاظم عليه السلام دفن گرديده و روي مزارش بقعه و ضريح زيبائي قرار دارد . حشمتيه در حدود 5 كيلومتري جنوب غربي خمين واقع شده است . اين روستا مركز سكونت تابستاني حشمت الدوله بوده و در آن براي خود عمارتي ساخته كه هم اكنون ويرانه هاي آن پابرجاست .
111-    امامزاده عبدالله (زورقان)
در روستاي زورقان در حدود 15 كيلومتري شمال شرق خمين عبدالله بن امام موسي كاظم عليه السلام روي تپه اي رفيع مدفون است كه اخيراً تمام بنا نوسازي و ظريح كوچك و زيبائي نيز روي مزار آن بزرگوار نهاده اند ، همچنين در روي تپه آثاري از قلعه اي قديمي نمايان است .  
112-    امامزاده عبدالله (ميشيجان)
در روستاي ميشيجان بالا در 5 كيلومتري شمال خمين بقعه امامزاده عبدالله و يحيي و معصوم فرزندان امام موسي كاظم (ع) از دور نمايان است ، در اين روستا نيز مردم نسبت به ساخت بناي جديد روي قبور مطهر اقدام نموده اند . همچنين در كنار روستا قلعه حشمت الدوله ديده مي شود كه پس از گذشت يك قرن و نيم عمر پابرجاست .
113-    امامزاده ابوطالب
در مركز خمين ابوطالب بن زيد بن امام حسن مجتبي عليه السلام كه نزد مردم به شاهزاده ابوطالب معروف است ، در مساحتي حدود 6000 متر مربع واقع گرديده است و داراي گنبد و ايوان آجري ساده اما با تناسب و زيباست قسمت داخلي گنبد به شكل زيبائي آينه كاري شده و ظريح جديد و زيبائي روي مزار گداشته شده است .
114-    امامزاده سليمان و ابوالفتح
 مزار ايشان در 31 كيلومتري خمين در روستاي دهنو با گنبد زنگوله اي بزرگ جلوه گر است . كه در ميان مردم به امامزاده سليمان معروف است . ايشان از نوادگان امام سجاد مي باشند . در زير گنبد 2 قبر با يك سنگ نوشته قديمي وجود دارد كه در ضريح مشبك چوبين محافظت مي گردد . سنگ قبر به لحاظ قدمت و سبك ويژه خط از بار فرهنگي و ارزش تاريخي برخوردار مي باشد . در اطراف دهنو سرچشمه رضا آباد با چشم اندازي زيبا و كوه هفت سواران محل گذران اوقات فراغت مردم منطقه مي باشد .
 
115-    امامزاده حسن (طيب آباد)
 مزار ايشان در 26 كيلومتري جنوب خمين در روستايي به نام طيب آباد قرار دارد . ايشان از نوادگان امام موسي بن جعفر عليه السلام مي باشند . ساختمان بقعه از دو فضاي مربع مستطيل و يك فضاي هشتي در كنار هم تركيب شده است . برفراز هشتي گنبدي مخروطي قرار گرفته است . قدمت اين بنا به دوره ايلخاني مي رسد .
 
116-    امامزاده اسماعيل(يوجان)
اين بقعه در 10 كيلومتري شمال خمين و در روستاي يوجان مي باشد . ايشان از نوادگان امام موسي كاظم عليه السلام مي باشند . ساختمان اين امامزاده از معماري خاصي برخوردار است . اين بقعه داراي ايوان بزرگ و فضاهاي اصلي به صورت كثيرالاضلاع منتظم و در ورودي به عنوان در اصلي است . درهاي داخل بقعه منبت كاري شده از دوران صفويه مي باشد كه داراي تزئينات گل و بوته اسليمي هستند . تاريخ روي در مربوط به سال 1022 قمري مي باشد . قبر منور را ضريحي چوبين در بر گرفته است .  
 
117-    امام‌ زاده‌ ابوالقاسم‌ - تفرش‌
بناي‌ امام‌ زاده‌ ابوالقاسم‌ در روستاي‌ شاهوراق‌ در ۲۵ كيلومتري‌ جنوب‌ غربي‌ تفرش ‌واقع‌ شده‌ و به‌ دوره‌ صفوي‌ تعلق‌ دارد. سقف‌ حرم‌ با گچبري‌هاي‌ خاص‌ دوره‌ صفويه‌ مزين‌ شده‌ است‌. دور ضريح‌چوبي‌ و چهار گوش‌ آن‌ از نقش‌هاي‌ هندسي‌ و آيه‌هاي‌ قرآن‌ كريم‌ پوشيده‌ است‌. دور تا دور مسير چشمه‌ محوطه‌امامزاده‌ را سنگ‌هاي‌ مرمر صاف‌ و صيقلي‌ كار گذاشته‌اند. در غرب‌ چشمه‌ چنار كهنسالي‌ قد كشيده‌ كه‌ عمر آن‌ به‌بيش‌ از ۴۰۰ سال‌ مي‌رسد
118-    امام‌ زاده‌ خورهه‌ - محلات
اين‌ امام‌ زاده‌ به‌ سه‌ تن‌ از فرزندان‌ حضرت‌ امام‌ موسي‌ كاظم‌ (ع‌) به‌ نام‌هاي‌ شاهزاده ‌ابوالقاسم‌، شاهزاده‌ اسحاق‌ و شاهزاده‌ حكيمه‌ خاتون‌ كه‌ در يك‌ مكان‌ مدفون‌اند، تعلق‌ دارد و بناي‌ آن‌ قديمي‌ و در حال‌ تخريب‌ است‌. اين‌ امام‌ زاده‌ در بين‌ زنان‌ محلي‌ احترام‌ خاصي‌ دارد.
119-    امام‌ زاده‌ محمّد عابد - اراك
آرامگاه‌ امام‌ زاده‌ محمد عابد معروف‌ به‌ "مشهور ميغان‌" يكي‌ از معروفترين‌زيارتگاه‌هاي‌ استان‌ مركزي‌ است‌. اين‌ آرامگاه‌ در كنار آبادي‌ ميغان‌ در ۱۲ كيلومتري‌ اراك‌ واقع‌ شده‌ و از آثار دوره ‌سلجوقي‌ است‌. گنبد آن‌ طاق‌ رومي‌ دارد و تمامي‌ ديوارهاي‌ آن‌ از آجر است‌ و در دوره‌ قاجار مرمت‌ شده‌است‌. امام‌ زاده‌ محمد عابد برادرامام‌ رضا (ع)‌ است‌. مجموعه‌ بناي‌ زيارتگاه‌، تك‌ اطاق‌ها، ايوان‌ها، صحن‌ زيبا وبزرگ‌ آن‌ پذيراي‌ زائراني‌ است‌ كه‌ از نقاط‌ دور و نزديك‌ به‌ اين‌ محل‌ مقدس‌ روي‌ مي‌آورند. ايام‌ زيارت‌ عمدتاً شب‌هاي‌ جمعه‌ و روزهاي‌ اعياد اسلامي‌ و ايام‌ سوگواري‌هاست‌.
120-    امام‌ زاده‌ سهل‌ بن‌ علي‌ (ع)‌ - شازند
مزار سهل‌ بن‌ علي‌ (ع‌) در شهر آستانه‌ در ميان‌ جاذبه‌هاي‌ طبيعي‌ و زيباي‌ ناحيه سربند واقع‌ شده‌ است‌. گنبد و بناي‌ امام‌ زاده‌ از يادگاري‌هاي‌ عصر آل‌ بويه‌ و از بقاع‌ متبركه‌ كشور به‌ شمار رفته‌است‌. به‌ نحوي‌ كه‌ در قرون‌ نهم‌ و دهم‌ حجري‌ موقوفات‌ زيادي‌ براي‌ عمران‌ و آبادي‌ گنبد و خرج‌ زائران‌، وقف‌ آن‌شده‌ است‌. ساختمان‌ كنوني‌ اين‌ آرامگاه‌ به‌ دوره‌ صفويه‌ (شاه‌ اسماعيل‌) تعلق‌ دارد و تاريخ‌ سنگ‌ مرقد آن‌ سال‌۷۷۲ ه.ق‌ را نشان‌ مي‌دهد. صندوق‌ اصلي‌ كه‌ بر روي‌ مرقد واقع‌ شده‌، كتيبه‌اي‌ به‌ خط‌ نسخ‌ دارد و از نظر حكاكي‌ جالب‌ توجه‌ است‌. صندوق‌، در و پنجره‌ مشبك‌ چوبي‌ و نفيس‌ بنا نيز از جمله‌ آثار ارزشمند هنري‌ و ديدني‌ آن ‌بشمار مي‌روند.
121-    امام‌ زاده‌ شاه‌ هادي‌ شهوه‌ - اراك
بارگاه‌ شاه‌ هادي‌ مشتمل‌ بر ايوان‌، بقعه‌، گنبد صحن‌ و چند بقعه‌ خانوادگي‌ است‌. دراين‌ امام‌ زاده‌، شش‌ نفر به‌ اسامي‌ شاه‌ هادي‌ و شاه‌ سليمان‌ از احفاد امام‌ علي‌ بن‌ ابي‌ طالب‌ (ع‌)- و شاهزداه‌حسين‌، شاهزاده‌ مهدي‌، شاهزاده‌ مطهر و شاهزاده‌ طاهر- از احفاد امام‌ كاظم‌ (ع‌) مدفونند. بناي‌ بقعه‌ را به‌ قبل‌ ازعهد صفوي‌ نسبت‌ مي‌دهند. اين‌ بقعه‌، احتمالاً در آغاز، يك‌ بناي‌ برجي‌ بوده‌ كه‌ در دوران‌ صفوي‌، ايوان‌ و پنج ‌رواق‌ بر آن‌ افزوده‌ شده‌ است‌. در زير گنبد بنا، آثار سه‌ مرقد با پوشش‌ كاشي‌ ديده‌ مي‌شود كه‌ بنظر مي‌رسد از آثار عهد صفوي‌ باشد. اين‌ مرقدها ضريح‌ منبت‌ به‌ تاريخ‌ ۱۰۶ ه.ق‌ دارند.نقشه‌ ساختمان‌ ايوان‌، سه‌ چشمه‌اي‌ است ‌و در دو جانب‌ چشمه‌ وسطي‌، دو صفه‌ و بر فراز هر صفه‌، غرفه‌اي‌ خوش‌ منظر و در مدخل‌ بقعه‌ هم‌ ايوانچه‌اي ‌كه‌ به‌ دارالحفاظ‌ معروف‌ است‌ و از آثار اوليه‌ بناست‌. در اين‌ بقعه‌ مقبره‌اي‌ منسوب‌ به‌ دختر شاه‌ اسماعيل‌ اول‌ صفوي‌ نيز دارد كه‌ به‌ كتيبه‌هاي‌ افقي‌ و عمودي‌ به‌ خط‌ ثلث‌ برجسته‌ ممتاز و خوش‌ تراش‌ با تكه‌هاي‌ قابسازي‌ وگره‌چيني‌ آراسته‌ شده‌ و تاريخ‌ "في‌ سنه‌ خمس‌ و تلثين‌ و تسمائه‌" دارد.
122-    امام‌ زاده‌ شاهزاده‌ هادي‌ - تفرش‌
اين‌ آرامگاه‌ در روستاي‌ حمزقان‌ از توابع‌ تفرش‌ واقع‌ شده‌ و بنايي‌ مشتمل‌ بربقعه‌، گنبد، سه‌ ايوان‌، چهار حجره‌، غرفه‌ و صحن‌ است‌. شكل‌ بنا مربع‌ متساوي‌ با چهار شاه‌ نشين‌ است‌ كه‌ از دوشاه‌ نشين‌ شرقي‌ و غربي‌، دري‌ به‌ ايوان‌هاي‌ جانبي‌ گشوده‌ مي‌شود. گنبد بيروني‌ بنا، كلاه‌ خودي‌ با گردني‌ ۲ متري ‌آراسته‌ به‌ كاشي‌هاي‌ دوالي‌ و با تاركي‌ ۵ متري‌ مزين‌ به‌ كاشي‌هاي‌ سراميك‌ فيروزه‌اي‌ است‌ كه‌ به‌ تاريخ‌ ۱۳۴۶ ه.ق‌ نصب‌ شده‌اند. در ابتداي‌ شاه‌ نشين‌ شمالي‌ بقعه‌، ضريح‌ مشبك‌ مجللي‌ از چوب‌ گردوي‌ قديمي‌ نصب‌ گرديده‌كه‌ در ميان‌ آن‌، دو صندوق‌ منبت‌ باستاني‌ قرار دارد. در مدخل‌ بقعه‌، از ايوان‌هاي‌ شرقي‌ و غربي‌، دو در دو لنگه‌ منبت‌ كاري‌ شده‌ قديمي‌ نصب‌ شده‌ كه‌ بر آن‌ها عباراتي‌ نوشته‌ شده‌ است‌. در ورودي‌ امام‌ زاده‌ از آثار خوب‌ منبت‌ است‌ كه‌ در داخل‌ طرح‌هاي‌ هندسي‌ چهارضلعي‌ نقش‌ اندازي‌ شده‌ و نقش‌هاي‌ گل‌، بوته‌ و نام‌ "علي‌" (ع‌) با خط‌ بنايي‌ كار شده‌ است‌. بناي‌ اصلي‌ از آثار قرن‌نهم‌ يا دهم‌ هجري‌ قمري‌ است‌ ولي‌ الحاقات‌ آن‌ از آثار دوره‌ قاجار در قرن‌ سيزدهم‌ است‌
123-    امام‌ زاده‌ شاهزاده‌ محسن‌ - اراك‌
بناي‌ اين‌ امام‌ زاده‌ چهار ضلعي‌ و مصالح‌ آن‌ از سنگ‌ لاشه‌ و آجر است‌ كه‌ بر فرازآن‌، گنبدي‌ بزرگ‌ و كم‌ خيز بر پا شده‌ است‌. داخل‌ بنا به‌ كمك‌ ترنبه‌ها، طرح‌ چهار ضلعي‌ به‌ هشت‌ ضلعي‌ تبديل‌ وپايه‌ گنبد بر روي‌ ترنبه‌هاي‌ پله‌اي‌ تزئيني‌ استوار شده‌ است‌. در جبهه‌هاي‌ جنوبي‌ و شرقي‌ داخل‌ بقعه‌، دو طاقنماجاسازي‌ شده‌ كه‌ طاقنماي‌ جنوبي‌، محراب‌ امام‌ زاده‌ است‌. در چوبي‌ نفيس‌ امام‌ زاده‌، از آثار جالب‌ توجه‌ قرن ‌هفتم‌ ه.ق‌ است‌.
124-    امام‌ زاده‌ شاهزاده‌ موسي‌ - محلات‌
آرامگاه‌ اين‌ امام‌ زاده‌ در محله‌ پايين‌ محلات‌ واقع‌ شده‌ است‌. مدفونان‌ اين‌ بقعه‌،سه‌ تن‌ از سادات‌ اروميه‌ و از فرزندان‌ امام‌ جواد (ع‌) به‌ اسامي‌ شاهزاده‌ موسي‌، ستي‌ امامه‌ و فاطمه‌ خاتون‌هستند. اين‌ بنا شامل‌ بقعه‌اي‌ با دو فضاي‌ گنبد، يك‌ غرفه‌، سه‌ تالار، يك‌ ايوان‌ و يك‌ صحن‌ با يك‌ مقبره‌ قديمي‌است‌. اين‌ ساختمان‌ مربع‌ دو گنبد دارد كه‌ در زير گنبد شرقي‌ آن‌، شاهزاده‌ موسي‌ و در زير گنبد غربي‌، بانوان ‌نامبرده‌ دفن‌ شده‌اند. اين‌ بقعه‌ از چهار جانب‌ به‌ تالار و چند ايوان‌ محاط‌ است‌ و بدنه‌ سفيدكاري‌ آن‌ فاقد تزئينات ‌كاشي‌ و گچبري‌ است‌. بر روي‌ گنبدهاي‌ بنا، كاشي‌هاي‌ فيروزه‌ فام‌ و الوان‌ كار گذاشته‌ شده‌ كه‌ بر روي‌ آن‌ها اسامي‌جلاله‌ نوشته‌ شده‌ است‌. بر روي‌ هفت‌ ستون‌ مضلع‌ بنا، تاريخ‌ ۱۳۲۱ ه.ق‌ خوانده‌ مي‌شود. در سه‌ جانب‌ بقعه‌،صحني‌ مشرف‌ بر حسينيه‌ وجود دارد كه‌ در جانب‌ شمالي‌ آن‌ مقبره‌اي‌ كوچك‌ به‌ شكل‌ مربع‌ گرفته‌ كه‌ مدفن‌مجاور خانقاه‌ يا حسينيه‌ است‌. در جانب‌ شمالي‌ آن‌ نيز مقبره‌اي‌ كوچك‌ مربع‌ ديگري‌ وجود دارد كه‌ مدفن‌ مجاورخانقاه‌ يا حسينيه‌ به‌ نام‌، بابا كمال‌ الدين‌ از شيوخ‌ متصوفه‌ است‌ كه‌ در عصر صفويه‌ مي‌زيسته‌ است‌.
125-    امامزاده‌ سلطان‌ سيد اسحاق‌ - ساوه‌
اين‌ بنا در چند صد متري‌مسجد جامع‌ ساوه قرار دارد و شامل‌ صحن‌ و ايوان ‌بقعه‌ است‌. بناي‌ بقعه‌، برج‌ گونه‌اي‌ از آثار قرن‌ هفتم‌ ه.ق‌ است‌ كه‌ در سده‌هاي‌ بعد، واحدهايي‌ به‌ آن‌ افزوده‌ شده‌است‌.كاشي‌ها هشت‌ گوش‌ فيروزه‌اي‌، خشتي‌ سه‌ سانتي‌ متري‌ فيروزه‌ فام‌ و كتيبه‌ موجود از زيبايي‌هاي‌ خاص‌ اين‌ بقعه‌است‌. متن‌ كتيبه‌ كاشي‌ كاري‌ به‌ خط‌ برجسته‌ ثلث‌ شامل‌ سوره‌ مباركه‌ جمعه‌ است‌ كه‌ بر روي‌ آن‌ تاريخ‌ ۶۷۶ ه. ق‌خوانده‌ مي‌شود.در ارتفاع‌ ۵/۴ متري‌ بقعه‌، كتيبه‌اي‌ گچبري‌ به‌ صورت‌ كمربندي‌ به‌ خط‌ نستعليق‌ بر روي‌ زمينه‌ گل‌ و بوته ‌شامل‌ دوازده‌ بيت‌ شعر و با تاريخ‌ ۱۰۲۳ ه.ق‌ قرار دارد. در مركز گنبد «اللّه‌» و در اطراف‌ آن‌، طرح‌هاي‌ گياهي‌ نقش‌شده‌ است‌. لوح‌ روي‌ قبر، ۱۲ كاشي‌ با زمينه‌ لاجوردي‌ است‌ كه‌ به‌ خط‌ ثلث‌، انتساب‌ صاحب‌ قبر به‌ امام‌ موسي ‌بن‌ جعفر (ع‌) را بر روي‌ آن‌ نوشته‌اند.

126-    امامزاده هفتاد و دو تن ساروق
در روستاي كهن ساروق فراهان در شمال غربي اراك، بقاع متبركه هفتاد و دو تن واقع است كه از جهت تاريخي و جايگاه مذهبي مورد توجه و احترام عميق مردم بويژه اهالي منطقه فراهان مي باشد. اين بقاع در ميان باغ بزرگ بسيار زيبايي قرار دارند كه امامزادگان «طاهر» و «علي» در آن مدفون مي باشند. تاريخ بناي اين ساختمان مربوط به قرن ششم هجري است. اين بقعه ها داراي ضريح‌هاي چوبي گره‌كاري شده بسيار زيبايي هستند. روي ديوارها آيات قرآني با خط بسيار زيباي شكسته ترسيم گرديده‌است.
127-    امامزاده حسين(اراك)
اين امامزاده در روستاي نظام آباد در 40 كيلومتري شمال شهر اراك واقع شده و از بناهاي دوره صفويه محسوب مي گردد كه گنبد اصلي آن به صورت 8 ضلعي منظم بنا گرديده است.
128-    امامزاده ابراهيم (اراك)
اين امامزاده در روستا مشهدالكوبه در 45 كيلومتري شمال شهر اراك واقع شده و از بناهاي دوره صفويه محسوب مي گردد. گنبد اصلي ‌آن چند ضلعي و ضريح چوبي نفيسي دارد.
129-    امامزاده حوا خاتون(اراك)
اين امامزاده در روستاي موت آباد، 15 كيلومتري شمال شهر اراك قرار گرفته كه از سه بناي مجزا تشكيل شده است. در سنگ نبشته اين امامزاده سال 487 هجري قمري ذكر شده است.
130-    قعه ابوالعلي مهدي(تفرش)
 اين بنا در مدخل ورودي شهر تفرش واقع است. اين بقعه آرامگاه سيدابوالعلي مهدي يكي از نوادگان امام جعفر صادق (ع) است (برخي از اهالي معتقدند كه مدفون اين آرامگاه به امام موسي كاظم منسوب است). به نظر مي رسد بقعه و شكل كلاه‌خودي آن از بناهاي دهه هشتم هجري باشد و ايوانها و غرفه‌ها را در دوره صفويه به آن الحاق كرده باشند. بقعه مشتمل بر گنبدي رفيع، چهار ايوان، چهار حجره و غرفه با ايوان در طبقه فوقاني است كه مجموعاً به صورت هشت ضلعي قرار گرفته است. بر فراز بقعه، گنبدي است تماماً از آجر تراش و فاقد تزئينات. طاق گنبد به ارتفاع 5 متر مي باشد.
131-    امامزاده احمد(تفرش)
 از ديگر امامزادگان مدفون در تفرش است و از نوادگان امام موسي كاظم (ع) واقع در روستاي كوهين است. مدفن اين امامزاده مشتمل بر بقعه، قبه، چند ايوان و حجره، غرفه، صندوق منبت كاري شده و صحن است. اين ساختمان از بناهاي سده نهم هجري بوده ولي در دوره شاه طهماسب صفوي گنبد بقعه مزبور تعمير و نوسازي شده است.
132-    امامزاده جعفر(تفرش)
 امامزاده جعفر در دهكده مصفايي در دهستان دستگرد مدفون است. بقعه اين امامزاده داراي گنبدي است به شكل مخروط از آجر و سنگ ساخته شده و گچ اندود مي باشد. علاوه بر اين تعدادي ديگر از امامزادگان و زيارتگاه‌ها در شهر تفرش وجود دارد كه در جدول آورده شده است.
133-    امامزاده يحيي(دليجان)
 امامزاده يحيي از نوادگان امام كاظم (ع) است. اين زيارتگاه در غرب امامزاده سليمان در نراق واقع است. گنبد آن از بيرون «برجي» و از درون «مربعي» است و از بناهاي سده هفتم محسوب مي‌شود. سبك معماري آن مغولي و از ساختمان‌هاي منحصر به فرد است.
134-     امامزاده سليمان(دليجان)
 در اين زيارتگاه شش امامزاده به نام‌هاي هادي، سليمان (از نوادگان امام علي بن ابيطالب (ع) )، مهدي، مطهر، طاهر و حسين از نوادگان امام كاظم مدفون شده‌اند. ساختمان اين زيارتگاه در نراق در بخش جنوبي راه دليجان به كاشان در كناره راه واقع شده است. بنا از آثار قرن هفتم و سبك آن برجي با گنبد بلند است.
135-    امامزاده اسحاق(دليجان)
 ساختمان اين امامزاده بيرون از روستاي بيجگان جاسب (دليجان) قرار دارد و از آثار دوره صفوي است. در اين زيارتگاه امامزاده اسحاق و عيسي از نوادگان امام صادق (ع) و زني به نام مريم كه مادر عيسي خوانده مي شود مدفونند و بارگاه هم به نام عيسي بن مريم شهرت يافته است. در جدول زير اسامي ساير امامزاده‌هاي شهرستان دليجان ذكر شده است.
136-     امامزاده شاهزاده عبدالله
 ساختمان اين امامزاده در قسمت جنوبي شهر محلات قرار دارد. اين امامزاده داراي بقعه ايواني سه جانبه است و از قبه و بقعه چنين برمي‌آيد كه مربوط به قبل از صفويه باشد.تعداد بازدیدکنندگان:9733
تاریخ بارگذاری:1393/3/11
76


نظرات شما
علی محمدی

باسلام وادب به شما تشکراز وبت سایت خوبتان چند نکته درباره امامزاده سلطان سید حبیب(ع)روستای حاجی آباد بخش زبرخان نیشابور این امامزاده ازنوادگان حضرت امام موسی کاظم می باشند وآدرس ایشان کیلومتر26 بزرگراه نیشابور به مشهد مقدس روستای حاجی آباد زبرخان نیشابور-خیابان امامزاده خراسانرضوی/نیشابور/بخش زبرخان/روستای حاجی آباد درپایان باتشکرازشما اگرلطف کنید آدرس وبلاگ مارودرقسمت پیوند سایتتون قرار بدید ممنون میشم

دانستنی ها

پیامبرانی که درایران دفن هستند آناهیتا؛ ایزدبانوی آبها قواعد کار
سبلانقلب معنویریتم طبیعی بدن
بلور نمک اوصاف مؤمننفسانیات
بنده حق راز ماناییآنچه در عاشورا اتفاق افتاد
تحول ‌پذیریمرگنیروی عادت
القاب آقا صاحب الزمان سوره یسشمع و آینه
نوروز مبارکزندگی یک رنج نیستاسترس
خواص عنابسنگ و مانعوابستگی و تعلقات
عباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتامام حسین ع
دعانیایشتخت سلیمان