1

1394/3/1
نویسنده: ادمین
گروه: سینما

هوالله ربی

ساکنان سماوات را بهتر بشناسیم


نقد و بررسی سریال Dominion:

در این روزگار پرفتنه و آشوب و عصر آخرالزمان، بیش از تمام تاریخ مرگ هراسی بر سرتاسر زندگی انسان ها سایه انداخته است. به قول حکیم ابوعلی سینای بزرگ، ترس از مرگ بزرگترین و فراگیرترین هراسی است که گریبان آدمی را می گیرد، زیرا انسان عصر حاضر نمی داند آنچه را باید بداند و یا نمی خواهد بداند آنچه را که باید بداند. این جهل آدمی نسبت به مرگ است که ترسناک است و نه خود مرگ چرا که مرگ در باور دانایان زیباست و بودنش عشق به زندگی را مفهوم می بخشد. خردمندان می دانند که تولد ما به نوعی مرگ ما و مرگ ما به نوعی تولد ماست.

مولانای جاودان نام پس از دیدار شمس زمانش می گوید: طوطی نقل و شکر بودیم ما؛ مرغ مرگ اندیش گشتیم از شما

 پس چرا بشر این چنین هراس زده و متزلزل از مرگ می هراسد و فرار میکند و شیطان رجیم و یارانش از همین هراس برای فتح قلوب نادانان زمانه بهره می برد و چه زود دیر می شود.

 آری تمامی باورهایمان را از ترس مرگ فراموش می کنیم و به زندگی بی روح و ماشینی و پر از بدعت های بی حاصل و چه بسا مخرب روی می آوریم . روزگار غریبی است و در این هزاره پرآشوب دشمن از هر ابزار و وسیله ای برای رسیدن به اهدافش روی گردان نیست. چرا که این خصلت بنی اسرائیل است و تا بوده همین بوده.

دیروز در محاجه با پیامبر اسلام، یگانه خلقت رسول عشق و دوستی ها که صلوات خدا بر او و خاندان مکرمش باد، پیر و مرشد یهود ابن صوریا از قبیله بنی ثعلبه از ایشان می پرسد: "کدام فرشته پیام خدا را برایتان می آورد؟" و وقتی در پاسخ نام فخر فرشتگان، جبرائیل را می شنود می گوید: او دشمن ما است؛ اوست که پیام جهاد و کشتار و سختی ها را می آورد. اما میکائیل پیام آور آسایش و گشایش و راحتی است. اگر میکائیل آورنده وحی به سوی تو بود، ما به تو ایمان می آوردیم ولی اینک که آورنده وحی جبرئیل است ما اسلام نخواهیم آورد و امروز نوادگان و بهانه جویان و ملامتگران که بخش عمده ای از کتاب خدا قرآن مجید درباره اوصاف پلیدی این نابکاران سخن گفته با استفاده از مرگ هراسی انسان امروز و به کارگیری تمامی ابزار سلطه همان نظر و رأی خلاف واقع خود را به کرسی نشانده با تمامی قدرت بر پیکره ایمان و باورهای ناتوان ملت های گیتی ویران کننده و نابودگرانه ای تازیانه می زنند.

 آنان که سخت گیری و خشونت را به حامل وحی الهی یاور ابراهیم خلیل در آتش و مژده دهنده حضور عیسی بر کره خاکی و نابودکننده فرعون و نجات دهنده موسی علیهم السلام یعنی جبرئیل عظیم المقام نسبت می دهند، خود امروز در سرزمین های اشغالی و خونین نوار غزه چه ها که نمی کنند و زن و مرد و پیر و جوان و کودک و نوزاد را به خاک و خون می کشند.

 پس رحمت و رأفت و صلح و دوستی کجاست؟ به کجا چنین شتابان رفتن؟

و اما از صحنه های دیگر حضور اندیشه های بهانه جویان و شیاطین زمان عرصه سینماست. سینمایی که روزگاری هنر هفتم بود و زنده کننده ارزش ها، امروز جولانگاه خون آشامان و نامیرایان گرگینه و جادوگران همه فن حریف و درس آموخته و قهرمانانی توخالی و ضعیف النفس و سطحی و بی ارزش شده است.

مرگ هراسی انسان عصر حاضر او را متمایل به خون آشام شدن و جادوگری نموده و پایگاه الهی هم که در اکثر این شاهکارهای شیطانی تعطیل و یا نیمه تعطیل است و یا اصلاً از اول نبوده و همه چیز هست جز خدا (پناه بر خدا) و در صحنه سلطه جدید رسانه ها یعنی سریال های تلویزیونی حملات شدیدتر شده است. در ابتدای راه آنها فقط به سکس و روابط جنسی و خشونت بها می دادند و اما امروز به غیر از تصویر کشیدن همه نوع روابط در خلوت انسانی، مباحث ماورائی را با ساده ترین نوع ابتذال ترسیم می کنند و شیطان را تنها قدرت ماورای طبیعت معرفی می کنند که همه چیز و همه کس را شکست داده و هیچ نیرویی بالاتر از آن نیست. برد با طرفداران شیطان است و فقط اندک شکستی در ابتدا ممکن است و غلبه و استیلای نهایی با شیطان است.

زمانی که فیلم کنستانتین را دیدیم در بار اول گیج ظرافت ها و تکنیک های بصری و به کارگیری جذاب مفاهیم متافیزیکی در کنار هم شدم. دوباره و سه باره و این بار با نگاهی نقادانه متوجه ظرافت خاصی در مفاهیم از جمله قدرت عجیب و بی انتهای شیطان و بعد حضور فرشته وحی به صورت زنی که کشیش است و به خدا خیانت می کند و پسر شیطان که مامن نام دارد و اتفاقاً در زبان عبری معنی منجی می دهد و هرکاری می کند و او خون ریز و تسخیرکننده انسان هاست و چه شباهت معکوسی با سرسلسله سحرخیزان، فخر زمان و مکان، سلطان جن و انس، مهدی موعودمان، صاحب الزمان (عج) دارد.

با تحقیق در خصوص کارگردان (فرانسیس لارنس) و خط فکری و سوابق سازندگان فیلم، رابطه آنها با تهیه فیلم های تبلیغاتی برای کمپانی کوکاکولا داستان را برایم روشن کرد. از آن پس دقیق و تیزبینانه به رصد محصولات هالیوود و سریال های تلویزیونی پرداختم. هرچند وقت یک بار حضور این اندیشه اسلام ستیزی، جبرئیل ستیزی و حق ستیزی را خزنده و بی صدا در محصولاتشان مشاهده نمودم.

دیگر اثر چند سال اخیر، فیلم استرالیایی گابریل (2007) کم خرج و بی محتوا ولی پرتکنیک و ترفند ساخته شده که البته با استقبال پایینی از سوی مخاطبین مواجه گردید و در خصوص ساکنان سماوات و روابط و سرنوشت آنها می باشد.

در سال 2010 کمپانی گمنام بولد فیلم با بودجه ای 20 میلیون دلاری و به کارگیری کارگردان آمریکایی اسکات استوارت که سابقه درخشانی در ساخت افکت های ویژه در بسیاری از فیلم ها نظیر مرد آهنی، سین سیتی و دزدان دریای کارائیب 2 و 1 را داشت اقدام به ساخت فیلم لژیون نمود که این فیلم نیز با نمره 5.1 از 10 در وب سایتimdb  با استقبال پایینی از سوی مخاطبین مواجه شد. در این فیلم جدال بر سر تولد فرزندی از نوع بشر است که نجات دهنده انسان ها خواهد بود و جبرئیل مأموریت دارد این کودک را نابود کند و میکائیل به  کمک انسان ها آمده و قصد نجات او را دارد.

اما فتنه جدید سریال دامینیون (قلمرو) می باشد که از ژوئن سال جاری میلادی از شبکه تلویزیونی کابلی SYFY در حال پخش می باشد. این سریال به تهیه کنندگی گروهی 7 نفره از سرمایه گذاران که معروف ترین آنها دیوید لنکستر و کارگردانی اسکات استیوارت و نویسندگی پیتر شینک (نویسنده فیلم لژیون )است.

جالب آنکه سریال مذکور در سایت های معتبرتر که به نقد حرفه ای فیلم می پردازند نمره پایین تری را کسب کرده:

در سایت METACRITIC ، نظرات زیر از منتقدین ثبت شده:

-         دامینیون ظلمات و تاریکی است و فرشتگان در آن ترسناک هستند بر اساس قسمت اول خوبی راه درازی در پیش دارد تا بر شیطان پیروز شود؛ تازه اگر بشود!

-         دامینیون راهی در تبحر و پیچیدگی ندارد ولی بر اساس نقدهای قسمت اول سریال، سریالی سرگرم کننده و از بسیاری کارهای دیگر شبکه SYFY بهتر است.

-         دامینیون کار زیاد دارد، البته پتانسیل یک سریال خوب را داراست.

-         ...

متاکریتیک این کار را کاری متوسط ارزیابی کرده و امتیاز 48% را برای آن گزارش نموده است.

(برای توضیحات بیشتر مراجعه کنید به سایتhttp://www.metacritic.com)

-         Rotten tomato  سایت مشهور منتقد فیلم و سریال، نمره ای حدود 40 درصد به این سریال می دهد که برای یک سریال بین المللی نمره پایینی است. در عین حال بیش از 80 درصد کاربران این سایت علاقمند به ادامه پخش این سریال در فصل دوم شده اند. در حالی که شرایط مساعدی برای پخش فصل دوم این سریال به نظر نمی رسید، 13 قسمت این فصل آماده و این 13 قسمت در جولای 2015 در زمان کوتاهی به نمایش درخواهد آمد.

http://en.wikipedia.org/wiki/List of Dominion episodes#Season 2

در سایت Rotten tomato، مقدمه این سریال اینگونه تعریف شده است:

پس از 25 سال جنگ میان فرشتگان و انسان ها، روزنه امید ناچیزی برای موفقیت انسان ها ایجاد شده است...

http://www.rottentomatomatatoes.com/tv/dominion/sO2

می توان از نقدهای مختلف این سریال به این نتیجه رسید که اگرچه منتقدین حرفه ای امتیاز بزرگی به این سریال نداده اند، استقبال عوام تا حدی بیشتر است و این می تواند بر اساس جاذبه های ظاهری باشد که اسکات استوارت در آن حرفه ای است.

در سطحی جسورانه تر، بی شرمانه تر و البته تا به این لحظه که 8 قسمت آن پخش گردیده هدفمندتر اقدام به زیر سوال بردن امین وحی و خازن قدس حضرت جبرئیل نمود. با توجه به اسکان قرارگاه ارتش او در دل کوه که اشاره به ظهور اسلام از کوه حرا می باشد و به طور قطع در سری آینده اشارات دیگری نیز گنجانده خواهد شد. قصد دارند اسلام ستیزی و ترس از مرگ را با یکدیگر آمیخته اذهان ملت ها را بیش از پیش آلوده گردانند. بر ماست که با رصد کامل تمام این بلایای فرهنگی و تفسیر و موشکافی این توطئه های هدفمند دشمنان قسم خورده باورهایمان را با درایت و کیاست و مکر (به معنی برنامه ریزی و مدیریت در زبان عرب) به جای خود نشانده و ثابت کنیم کهن دیار ایران زمین دارای باستانی ترین ملت پابرجا و با فرهنگی است که با تکیه به ارادت به سرور کائنات و یگانه دوران ها علی مرتضی و خاندان پربرکتش، این امیران عالم توانسته دل خود را صحنه حضور عشق الهی و ارادت به ساکنان سماوات گرداند و هیچگاه از باورهایش دست برنداشته با صلح و دوستی و اجرای فرامین آن بزرگان قصد دارد عدالت و عشق و مهر و دانایی و مانایی را در سراسر گیتی زیر سایه پرچم تجلی حق و خلیفه الهی مهدی دوران ها قاطع برهان ببیند و بر خود ببالد. منتظریم به ظهورش و مفتخریم به ارادتمان به یاور و دوستدار آدمیان، بزرگ سماوات، حضرت جبرئیل امین که او اولین بیعت کننده با موعودمان است و عذاب الهی را بر سپاه سفیانی وارد خواهد ساخت و به طاووس الملائکه، فرشته رحمت و رزق و مهر و دوستی، جناب میکائیل و جمله ملائک الهی، چرا که خداوند سبحان در کلام خود قرآن مجید در سوره بقره آیات 97 و 98 می فرماید:" هر که با جبرئیل دشمن است با خدا دشمن است و خدا نیز دشمن کافران خواهد بود".

با سپاس از دوستانی که مرا در تهیه این مقاله یاری دادند به ویژه آقای مرتضی امیری به جهت تایپ خوش نقششان و آرش امین برای ترجمه متون سینمایی و نقطه نظرات کارآمدشان. جهت کسب اطلاعات ارزنده و بیشتر می توانید به مقاله حضرت جبرئیل در قسمت مقالات 133 در همین سایت مراجعه کنید.

  اللهم صلّ علی مصطفی محمد و مرتضی علی والبتول فاطمه و سبطین الحسن و حسین و صلّ علی زین العباد علی والباقر محمد و الصادق جعفر و الموسی کاظم و الرضا علی و التقی محمد والنقی علی و الزکی عسگری الحسن و صلّ علی مهدی الهادی صاحب العصر و الزمان و خلیفة الرحمان سید انس الجان صلوات الله علیه و علیهم اجمعین.

                                                                                    یا علی

                                                                     خادم العباس دکتر کاوه ذوالفقاری

                                                                                 پاییز 93

 

 

ادامه مطلب

کلمات کلیدی

1392/5/7
نویسنده: ادمین
گروه: سینما
روز واقعه
 روایت حقیقت‌جویی و دلدادگی 

سال‌ها پس از ساخته شدن روز واقعه، هنوز این اثر سینمایی محترم‌ترین در گونه خود به شمار می‌آید. اما آنچه باعث این ماندگاری و عزت شده ، همانا نگاه ساده و پر از معصومیت به حقیقت و حقیقت یابی و حقیقت خواهی است. این مقوله ای است که توانایی دارد به هر انسانی با هر فرهنگ، ملیت، و آئین و دینی که داشته باشد راه سعادت را رهنمون باشد.روز واقعه نمایش اوج حقیقت خواهی است. بیش از18سال از ساخته شدن فیلم 90 دقیقه ای روز واقعه به کارگردانی شهرام اسدی و تهیه کنندگی مرتضی شایسته می‌گذرد . هنوز هم این اثر تاثیرگذارترین و بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران است که در باره حماسه حسینی و واقعه عاشورا ساخته شده؛ اگرچه با یک داستان فرعی به ماجرای اصلی که قیام حضرت امام حسین (ع) است ربط پیدا می کند.
روز واقعه یكی از بهترين فیلم هایی كه درباره عاشورا ساخته شده ، فیلم سینمایی روز واقعه است . این فیلم برگزیده هیئت داوران جشنواره فیلم فجر 73 نیز می باشد . 
خلاصه داستان فیلم :عبدالله جوان نصرانی كه تازه اسلام آورده است پس از سی و هفت بار خواستگاری از راحله دختر زید از بزرگان  عرب پاسخ  مثبت می شنود. مراسم ازدواج برگزار می شود. اما در همان لحظه مسافری از كوفه خبر می آورد كه بر امام حسین (ع) و یارانش چه  می گذرد. عبدالله كه تمام حواسش  بر  خبر مسافر است قبل از جاری شدن خطبه عقد ندایی غیبی می شنود: كجا است یاری كننده ای كه مرا یاری كند؟ عبدالله با شنیدن ندای غیبی مجلس را ترك میكند و سوار بر اسب به سوی كوفه می تازد. راحله و سه برادرش  به تعقیب   عبدالله میروند و روز بعد او را در كنار بركه ای خفته می یابند. برادران به روی او شمشیر می كشند. اما راحله پس از شنیدن دلیل  و انگیزه عبدالله از ترك مجلس عروسی  او را با ساز و برگ به ادامه راهش تشویق میكند. عبدالله در  ادامه مسیر خود ویرانه های بتكده ای را پشت سر می گذارد و به كاروانی می رسد كه مورد هجوم هفت تن حرامی قرار گرفته است. او كاروانیان را از دست می دهد  و در طول راه با سپاهی متشكل از  دو طایفه  به جنگ امام حسین (ع)می روند. سخنان عبدالله  بر سر حقانیت دو طایفه را به جنگ  وا می دارد و او فرصت می یابد به راهش ادامه دهد. او تشنه و گرمازده  و بی ساز و برگ به  كوفه میرسد. مطلع می شود  كه امام و یارانش از كوفه  رانده شده و  در كربلا هستند. عصر  روز عاشورا به كربلا می رسد و یاران امام را غرق در خون می یابد؛ حقیقت  را در زنجیر و پاره پاره بر خاك و بر سر نیزه ها می بیند.ادامه مطلب

کلمات کلیدی

1392/5/7
نویسنده: ادمین
گروه: سینما
«سفیر»
سفیر، از اولین تجربه‌های مهم سینمای ایران در پرداختن به‌ تاریخ اسلام و یکی از ماجراهای منتهی به‌ عاشورای حسینی محسوب می‌شود که حدود 30 سال پیش توسط فریبرز صالح ساخته شد.
صالح در باره این فیلم می گوید: ساخت فیلم‌سینمایی «سفیر» تیری در تاریکی نبود، بلکه پدیده‌یی روشن بود که در یک برهه‌ی خاص به‌ زایش رسیده بود و لازم و ضروری و بجا می‌نمود که ماحصلی مثبت و معنوی داشته باشد. طرح اولیه ساخت این فیلم طرح کوتاهی برای یک فیلم تلویزیونی بوده است. وقتی کارگردانی سفیر به من پیشنهاد شد، پس از مطالعه دیدم سوژه بسیار وسیع‌تر، جادارتر و با ارزش‌تر از آن است که در اختیار من گذاشته‌اند، بنابراین پس از مشورت با آقای حدادعادل که آن موقع در تلویزیون حضور داشتند و با موافقت ایشان فیلمنامه کوتاه را با همکاری زنده‌یاد کیهان رهگذر به فیلمنامه‌یی سینمایی مبدل کردیم و بودجه آن را هم شهید بزرگوار یوسف‌کلاهدوز از سپاه پاسداران تامین نمودند.

ادامه مطلب

کلمات کلیدی


دانستنی ها

پیامبرانی که درایران دفن هستند آناهیتا؛ ایزدبانوی آبها قواعد کار
سبلانقلب معنویریتم طبیعی بدن
بلور نمک اوصاف مؤمننفسانیات
بنده حق راز ماناییآنچه در عاشورا اتفاق افتاد
تحول ‌پذیریمرگنیروی عادت
القاب آقا صاحب الزمان سوره یسشمع و آینه
نوروز مبارکزندگی یک رنج نیستاسترس
خواص عنابسنگ و مانعوابستگی و تعلقات
عباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتامام حسین ع
دعانیایشتخت سلیمان