*رویابینی

بسم الله الرحمن الرحیم

هنر رویابینی

گردآورنده: زهرا منجلی

جهان رویا وسیله ایست برای شناسایی رازهای زندگی.

خردمندان در قدیم عقیده داشتند که اگر کسی راز خواب را دریابد خود به خود به کسب آزادی نائل می شود.

همه گیاهان، حیوانات، کوه و سنگ و تمام طبیعت معدنیها به خواب می روند. خوابیدن یک عادت و ضرورت است برای بقا. ما به خواب نیاز نداریم یک جمله اشتباه است ولی بیش از حد نیاز می خوابیم شاید درست باشد.

خواب آسان ترین شیوه گریز از جهان واقعی است. فشار روزانه و تنش های فکری غیرقابل تحمل آرزوی خواب را به همراه می آورد.


سوره بقره آیه 189 : برای وارد شدن به خانه ها از در آن وارد شوید ¬ برای رویابینی نیز از در آن باید وارد شد.

کاربرد سفر رویایی چیست؟

1- درمان و شفا و آرامش

2- دیدن برخی تصاویر مورد لزوم گذشته و درک بهتر زندگی حال

3- دیدن تصاویری از وضعیت آینده

تمامی دیدن وقایع گذشته درجهت رفع محدودیت هایی است که درگذشته موجب شکست ما  شده و تاثیر آنها در حال حاضر بدون دانستن علت آن بر ما حاکم است. 

 

نکته: در رویابینی زمانی به درک کامل می رسیم که تحمل دریافت معنای آن را داشته باشیم. از کشف اسراری که هنوز معنای آنها را نمی دانیم چه نصیبی می بریم. ما هنوز توان روبه رویی با مشکلات کوچک این جهان را نداریم چه انتظاری برای رویارویی با جهان های اسرار داریم.

در این مقاله به بررسی اقلیم رویا و خواب خواهیم پرداخت.

 رویای حقیقی به هنگام خواب واقع می شود و نمی تواند شکل بگیرد و تداوم یابد مگر به یمن وجود خواب. اتورنک روانشناس آلمانی خواب را شرط وجودی رویا می داند. خواب این گسستگی تقریبا کامل میان من و واقعیت ، این شبه مرگ ، قدرت و ذهنیت درون گرایانه، انزوایی کامل و درعین حال ژرفای پایان ناپذیر وابستگی جهانی را اعطا می کند. سرچشمه رویا غنای پایان ناپذیر روح است. در عصر ما پذیرفته شده خواب از بزرگترین ضرورت های زندگی است. انسان می تواند یک تا دو روز تشنه بماند، یا چندین هفته گرسنه باشد اما بی خوابی اختلالات شدیدی را در مدت کوتاهی موجب می شود. من (خودآگاه) همواره به ضرورت خواب بی اعتماد است، زیرا مایل نیست که حاکمیت خویش را از دست بدهد. او هرگز فرمانروای خواب نیست. فیزیولوژیست بین خواب از نوع سطحی و عمیق تفاوت قائلند. ناخودآگاه فعالیت خود را در خواب عمیق انجام می دهد ؛ درواقع تنها جسم نیاز به خواب دارد نه روح. خواب باغ یا باغچه محصوری را ببینید که از در آن وارد می شوید. هر چیزی در این باغ می تواند صحبت کند و پیامی بدهد. سوال کنید چه نقشی دارد و از آن پیامش  بگیرید.  باغ درون ما و نقشه زندگی درونی ماست.

 

بسیاری از مردم در زمان خواب با جریان تنظیم کننده کیهانی ارتباط برقرار می کنند. محققان کشف کرده اند اشخاصی که ساعات کمتری در روز می خوابند، صاحب روحیه پرنشاط تری از کسانی هستند که تعداد ساعات بیشتری می خوابند.

افرادی که در بیداری آرام هستند، در خواب پرجنب و جوش و فعال می شوند.

افراد پرخواب، درونگرا، گوشه گیر و دچار تضاد هستند؛ سخت تصمیم می گیرند؛ در کارها ناموفقند و مدت بیشتری از زمان رویاهایشان را در حل مشکلات روانی درون خودشان صرف می کنند. افراد کم خواب برون گرا و قابل انعطاف می باشند.

هر فرد به طور متوسط 4-5 مرتبه خواب می بیند. همه انسانها خواب می بینند اما برخی از آنها مقدار اندکی در یادشان می ماند. اغلب مردم 3/1 عمرشان را در خواب می گذرانند. 20% از زمان کل خواب (20 درصد از 8 ساعت که برابر با 5/1 ساعت است) به دیدن رویا اختصاص می یابد. حدود 5/1 ساعت از خواب ما و چهار سال از عمرمان  را رویابینی تشکیل می دهد. بنابراین یک فرد 70 ساله 20 سال در زندگی خوابیده است، پس بهتر است کمتر بخوابیم تا وقت بیشتری برای سایر کارهای مفید خود داشته باشیم. نوزادان 60-45% و جوانان 30-18%  و میانسالان 25-18% و سالمندان 18-13% از خواب خود را رویا می بینند.

بعد از 72 ساعت بی خوابی تغییرات محسوسی در مقیاسهای کاربردی افراد ایجاد می شود که شامل عدم قابلیت تمرکز حواس و عدم هوشیاری است.

حرکت سریع چشم                                       R.E.M.: Rapid Eye Movement

حرکت سریع چشم نشان دهنده دیدن رویا است.

در زمان دیدن رویا فقط حرکات چشم ها متوقف نمی شود و بقیه حرکات تقریبا متوقف است. انسانها در طول شب 4-5 دوره Rem را که در واقع عمیق ترین سطح خواب می باشد، تجربه می کنند. فاصله هر کدام از آنها معمولا بیش از 19 دقیقه نیست (و مدت هریک 30-45 است). تفاوت افراد در توانایی به یاد آوردن رویاست وگرنه رویابینی پدیده ای عمومی و توانایی همگانی است.

رویاهای مهیج نظیر فیلم های ترسناک و جاسوسی Rem دارند. ضربان قلب افزایش یافته، تپش قلب نامنظم شده و فشارخون بالا می رود. سفت شدن صورت و منقبض شدن آن هم از علائم Rem است. خواب های Non Rem خواب هایی مستند گونه، آرام و تفکری هستند.

گروهی از سلولهای عصبی واقع در ساقه مغز که شبکه سلولی غول پیکری به نام G.T.F هستند وظیفه شروع رویابینی را به عهده داشته و کار رویابینی را انجام می دهند.

به جز مورچه خوار همه حیوانات رویا می بینند. سگ و گربه نیز Rem دارند و در پرندگان نیز شایع است.
 

غده صنوبری یا پینه آل غده مخروطی شکل کوچکی است که به زیر مغز متصل می باشد. این غده در کنار خلفی بطن سوم دماغ (مغز) روی قنات سیلویوس و روی غده اپی فیز (ایپوفیز) قرار گرفته است. تصور می شود این غده بقایای چشم سومی بوده که در اجداد اولیه ما وجود داشته است. این غده درون ریز می باشد( به این معنی که بر روی سیستم های دیگر از طریق ترشح در خون تاثیر می گذارد).

ساختمانی خاکستری رنگ متمایل به قرمز داشته و به اندازه نخود است که بین سطح زیرین مخ و مغز میانی درست در جلوی مخچه جای دارد. ترشح اصلی آن ملاتونین نام دارد. ساعت بیولوژیکی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. در شب میزان ملاتونین خون در بالاترین سطح آن قرار دارد که طی روز به تدریج از آن کاسته می شود. این غده تنظیم کننده آغاز بلوغ می باشد. انسان را به خواب وامی دارد و بر حالات خلقی فرد موثر است. نور طبیعی حاوی بخش ماوراء بنفش است که برای سلامتی و شادابی ما حیاتی است. ما درواقع موجوداتی از نور هستیم که به کالبد جسمانی حلول کردیم. نور وارد شونده به چشم ها نه تنها به دید ما کمک می کند، بلکه ساعت فیزیولوژیک بدن ما را از طریق غدد صنوبری به فعالیت وامی دارد. این غده در طی مراقبه تحریک شده از خود هورمون هایی ترشح می کند که قادر است انسان را به حالات برتر خودآگاهی برساند. گاه این غده را غده توهم زا نیز می نامند. این غده در ارتباط مستقیم با مقوله تلقین در خور تامل است. با ایجاد تمرکز فکری می توان تلقین پذیری را افزایش داد. در حالت خواب مصنوعی یا هیپنوتیزم قدرت تلقین پذیری زیاد است.

چاکرای هفتم با غده صنوبری (پینه آل) ارتباط دارد. جایگاه چاکرای تاج یا لوتوس در بالای سر یا ملاج است. بالاترین سطح آگاهی انسان و مرکز روشن بینی است و با نام هایی چون روشن بینی و آگاهی شناخته می شود. غده مربوط به آن غده صنوبری یا اپی فیز می باشد. برای متعادل کردن این چاکرا یک دست را ثابت روی چشم سوم با فاصله کمی گرفته و با دست دیگر از چاکرای ریشه تا چشم سوم در فاصله ای کم دست را حرکت می دهیم. چاکرای چشم سوم که با هیپوفیز مرتبط است برای تعقل و دیدن  است و جایگاه آن بین دو ابروست.

چرخه خواب و بیداری، فعالیت و استراحت، حرارت بدن، مصرف اکسیژن، میزان ترشح غدد درون ریز همه و همه این فعالیت ها را ساعت درونی یا بیولوژیک بدن تنظیم می کند. سه عضو در تنظیم ساعت بیولوژیکی تاثیر دارند: 1- گیرنده های نور واقع در چشم ها 2- بخشی از هیپوتالاموس 3- غده صنوبری. هنگامی که نور مخصوصا نور طبیعی خورشید به چشم ها می رسد، گیرنده های نور آن را به هیپوتالاموس می فرستند سپس غده صنوبری که چشم سوم نیز نامیده می شود، تحریک شده و ملاتونین ترشح می شود. با کاهش نور و حرارت احساس خواب آلودگی بیشتر می شود. ملاتونین در غیاب نور در شب ده برابر نسبت به روز بیشتر می شود. این ماده در افراد مسن کاهش می یابد و به همین دلیل است که آنها سحرخیزترند. در افراد سحرخیز ملاتونین کمتری ترشح می شود. به هم خوردن تنظیم ساعت درونی و ناهم خوانی آن با محیط پیرامون سبب بروز بی خوابی مزمن یا اختلالات خواب می شود (مانند افرادی که دو شیفت کاری دارند). افراد سحرخیز دمای بدنشان در سطح هشیاری در اوایل بعداز ظهر به حداکثر خود می رسد.

چرخه شبانه روزی تغییر می کند؛ درجه حرارت بدن، فشار خون، تقسیم سلولی، خواب و بیداری، استراحت و فعالیت ها همگی از یک الگوی تکراری روزانه تبعیت می کنند که حدود 25 ساعت طول می کشد. در افراد 20 ساله حدود 24 ساعت است. در افرادی که بالای 60 سال دارند، 24 ساعت و 11 دقیقه است. کارشناسان می گویند اکثر افراد از همین الگو پیروی می کنند.

 

در رویا بینی سخت ترین سدها سد اول رویابینی است که ما را از اینکه رویاهایمان را با دقت و شعورمندی پیگیری کنیم باز می دارد. این سد باید شکسته شود. برای خودتان برنامه بگذارید. این کار مثل خواندن روزنامه فوق تخصصی است. اولین دروازه خواب بینی به امواج انرژی در عالم متصل است. برای رفع این مانع طبیعی باید از انرژی نهفته در خود استفاده کنیم. دقت در خواب بینی و شعورمندی رویابینی، حاصل آزادسازی انرژی ذخیره شده در ما می باشد که هوشمندانه در خواب اتفاق می افتد. بهترین راه، کاستن خودپرستی است، زیرا بیشترین میزان انرژی صرف خودپروری و نفسانیات می شود (آیا دوستمان دارند، آیا ما را می شناسند و ..).  اگر اندکی کمتر به خودمان اهمیت دهیم انرژی هدر رونده در توهم خود بزرگ بینی آزاد خواهد شد. این مازاد انرژی برای شکستن سد اولیه در رویا استفاده می شود.

دومین دروازه بیداری بعد از رویا و بعد از خوابیدن، دیدن رویای دوباره آن است. رویاهای ما دریچه ای به سوی دنیاهای دیگرند. رویاها یک راه دوطرفه هستند. شعور ما از این دریچه کوچک برای ورود به دنیاهای دیگر استفاده می کند و دنیاهای دیگر از رویا برای فرستادن پیام های خود به ما استفاده می کنند. بارهای انرژی با عناصر خواب های معمولی ما درهم می آمیزند. جهش هایی از انرژی ناشناخته از طریق خواب های ما وارد می شود. عناصر خاص در رویا با دقت ما در آن رویا بدست می آید. با تمرکز می توان عنصر اصلی و پیام رویا را به دست آورد. با دقت به نقطه ای متمرکز شده و با چرخش زاویه دید (دایره وار) دوباره بر آن نقطه بازگردید. با این کار آن عنصر مورد تاکید تجلی پیدا می کند. جلوی محو شدن تصاویر را بگیرید (دستور دهید: محو نشو). اگر مسیری را طی کردید، در جاده یا مسیر سریعا به اول برگردید و بگویید از اول یا سرخط.

مهم ترین عامل رویابینی آگاهانه تسلط بر کالبد انرژیایی است. اگر احساس کمبود انرژی وجود دارد، ابتدا بهتر است آمادگی لازم را کسب کنید.

 

هماهنگی با زندگی رمز پیروزی است اگر وضعیت رویای خود را در اختیار بگیرید.

بافت رویاها از داده هایی تنیده شده که از وضعیت بیداری به عاریت گرفته شده است و اغلب از حافظه ناخودآگاه هستند و فهمیدن آنها نیاز به تحلیل با دقتی فراوان دارد.

بعضی افراد رویاها را جدی گرفته و بعضی به آنها توجه نمی کنند. اکثر افراد بزرگ یا مشهور در رشته های مختلف کسانی بودند که مسیر زندگی خود را منطبق با مسیر رویاهای خود تنظیم نمودند و سرانجام به جایی رسیدند و کاری را انجام دادند که قبلا رویای آن را دیده بودند. (مثل ناپلئون)

 

یک رویا در واقع یک تجربه زندگی واقعیست که یک فرد در طبقه دیگری می گذراند. به واسطه یک رویاست که عناصر ناخودآگاه و خودآگاه وجود یک فرد به هم پیوند می خورد. بیشتر رویاهایی که به خاطر می آوریم در طبقه اثیری اتفاق می افتد و بقیه آنها که پیشرفته ترند در طبقه علّی هستند. در رویا حواس کالبد اثیری فعال است.

 

ذهن اتری در لایه اثیری اطلاعات را دریافت می کند. ذهن آگاه یا خودآگاه میانی آنها را ذخیره می کند و ذهن ذخیره یا کالبد علّی مرکز بازیابی اطلاعات و یادآوری می باشد. پس از اینکه رویا تمام شد فرد از خواب بیدار شده و ذهن خودآگاه فعال می شود. در این هنگام است که روح از ذهن خودآگاه می خواهد تا فرد را از تجربه رویا مطلع سازد (روح از ذهن برتر کمک گرفته پیام را به ذهن خودآگاه می دهد) ممکن است این ارتباط به دلائلی برقرار شود یا نشود (از جمله سبکی روح یا حتی وضعیت جسمی) اگر این ارتباط وصل شد ما از طریق ذهن ذخیره آن را می بینیم و درغیر این صورت سانسورگر فعال شده همانند یک اپراتور تلفن (به دلیل عدم لیاقت) اغتشاش را خوابانده و اطلاعات را تحریف کرده یا حذف می کند؛ حتی ممکن است خنثی کند. سانسورگر را می توان خاموش یا کنترل نمود. این عامل از ورود شوک و اغتشاش به زندگی فرد جلوگیری می کند و رابطه او را با جهان بیرون به تعادل می رساند. فقط افراد با درک بالا و آگاهی کافی از این فیلتر عبور می کنند. قدرت روحی یعنی فرمان روایی روح. در این حالت روح مرکز کنترل قوی داشته و سانسورگر در آن فعال نمی شود. هرمقدار که قدرت روح بالاتر رود سانسورگرها کمتر عمل می کنند. شکبه روح پیام را می رساند و شبکه ذهن آن را خنثی می کند.

اگر فرد درک صحیحی از نقش رویاها داشته باشد، شبکه ذهنی او می تواند بدون گرفتاری کار خود را انجام دهد. در چنین مواردی تجربه رویا از طبقه اثیری دریافت و در ذهن علّی مورد بررسی قرار می گیرد، مثل کتابی که از کتابخانه گرفته شده و در خانه مطالعه می شود. تمام این فرایند پیچیده باعث می شود هنگام صبح فرد با بدنی سست از خواب بیدار شود. وقتی بیدار می شود هنوز کمی از رویا را به خاطر دارد اما ناگهان رویا محو می شود و این همان دلیلی است که توصیه می شود پس از بیداری باید سریع شروع به نوشتن رویا نمود. قطعا بقیه آن به یاد خواهد آمد. اگر روح کنترل و قابلیت را به دست بگیرد، مهمترین نکات رویا تا مدت زیادی در خاطر می ماند و چه بسا در زمانهای مختلف روز نیز پیام خود را منتقل کند.

رویا خط ارتباطی بین جهان مرئی و جهان نامرئی است. اگر در خواب خود رنگ نارنجی مشاهده کردید این خواب در فضای علّی است. این دنیا برای درک دانایان است. رویا به منظور کمک به گسستن محدودیت های ذهن برای ما فرستاده می شود. اگر کسی بتواند اسرار خواب را درک کند، آزادی خود به خود به سوی او می رود. رویا صحبت روح با خویش انسانی است. سوره فتح آیه 27 در مورد خواب پیامبر می باشد که آمده آن خواب را به راستی و درستی به فرستاده خود نمودار ساخت و خداوند فرمود شما به مسجدالحرام وارد می شوید در نهایت امنیت و در حالی که سرهای خود را تراشیده یا کوتاه کرده اید و از هیچ کس ترس و وحشتی ندارید ، این خواب تعبیر شد و فتح مکه اتفاق افتاد و به حقیقت پیوست. 

 

ورود به جهان های اثیری همراه با درک مطلق رنگ آبی است. صدای فلوت آرامی نیز شنیده می شود. گاهی انسان در رویای خود وارد رویای دیگری می شود. این علامت یکی از دلایل مهم رشد معنوی است، یعنی نشانه رشد است زیرا فرد همزمان در چند کالبد قرار می گیرد. در آن واحد تعداد بسیاری از کالبدها در سطوح مختلف رویت می شود، به طور مثال در لایه اثیری بیش از 150 سطح متفاوت قابل رویت می باشد. در لایه روحانی 20 سطح وجود دارد. بیشتر خواب ها در این دو لایه (اثیری و روحانی) دیده می شوند. گاهی پرش از رویایی به رویای دیگر مانند عوض کردن کانال تلویزیون است. با توجه به جالب بودن آن کانال عوض می شود. معمولا دوست داریم که در آن خوابی صبر کنیم که آرام بخش است. اگر در رویا آب دیده شد، نشان دهنده رشد معنوی است. اگر در خواب در آب باشید یا در وان به بالا و پایین بروید  رشد بزرگی در انتظار شماست. زلزله در خواب نماد دگرگونی در شخصیت است.

رنگ جهان اثیری رنگ آبی مایل به طوسی است . این جهان، جهان نور و رنگ است . از این لایه باید انتظارات خودش را داشته باشید. درقبال تمرینات معنوی و کسب امتیاز، مجاز به ورود به دروازه های ورودی این جهان خواهید شد. اساتید حق مراقب تازه واردان هستند.

 

رویا بینی در واقع نوعی بیدار شدن از غفلت مسلط بر آدمی است که می تواند راهکاری در جهت روند بیداری کلی انسان باشد. ما می توانیم با کنترل امواج مغزی رویا را کنترل کرده و اطلاعات مفید بسیاری را به دست آوریم.

گاهی در حالتی غیر از خواب نیز توان دریافت حقایق وجود دارد و آن وقتی است که حالت بیماری در انسان غالب می شود. البته برخی از الهامات افراد به توهم بیشتر بستگی دارد. فرقه ها و مکاتب جدید بر اساس همین الهامات دروغین و درواقع توهم پایه ریزی می شوند.

تمام مکاتب اسرار آمیز سه دهه قرن بیستم را دهه اوج شناسایی اسرار در هستی می دانند و بیشتر اسرار دنیای مادی در این سه دهه کشف شد.

هنر رویابینی روزنه ای به تجربه ناشناخته ها براساس اصولی است که برپایه مشاهدات ما در رویاها به دست می آید. انسان قابلیت تماس با اسرار هستی و حوزه های دیگر آگاهی را به طور بالقوه دارد اما عملا از این قابلیت خود غافل است. این غفلت وی را از میراث جادوئیش محروم کرده و عملا زندگی وی را از جریانی خلاق وسیال و زنده (آنچه باید باشد) به روندی کسالت بار و کم کیفیت (آنچه فعلا هست) تغییر داده است.

پیشرفت در حوزه های آگاهی ممکن نیست مگر با طی هریک از موانع  و برای این فرد سطح آگاهی و انرژی بالاتری را نیاز دارد و لازم است خود را به آن درجه برساند. مهمترین بخش رویا دیدن کسب آگاهی در رویا بودن و پرورش دقت رویاست. (وضوح و تداوم تصاویر)

رویاها به عنوان روزنه ای به ناشناخته ها و تبدیل رویاهای خیالی (خیالبافی) به رویاهای واقعی عمل می کند. آگاهی به شخص اجازه می دهد که در صحنه های رویای خویش هوشیاری خود را نسبت به در رویا بودن خود حفظ کند. از دیدگاهی اهمیت کسب آگاهی نسبت به اینکه در رویا هستیم دارای ابعاد متعددی است. این آگاهی خود سطحی از انسجام و پرورش یافتگی آگاهی را می طلبد که دسترسی به آن برای همه مقدور نیست. ما باید موضع بازیچه رویاها بودن را به فرماندهی رویاهای خود بودن تبدیل کنیم. پرده ای نازک از غفلت ذهنی در رویا وجود دارد.

 

 اگر ما بتوانیم درس معنوی در رویا را درک کنیم به ندرت لازم به تجربه آن در بیداری خواهیم بود. در هنگام درک پیام رویا به دنبال دریافت پیام مثبت باشیم. اگر پیام رویای کارماتیک را بفهمیم دیگر آن رویا برایمان تکرار نمی شود و حتی از بار گناهان ما تصفیه می کند.

فرض کنید تصاویر رویا عقاید باطنی و درونی شخص در مورد خودش و دیگران را نشان می دهد و یا به گونه ای عکس العمل رویابین نسبت به خود و محیط اطرافش می باشد اگر این فرضیات صحیح باشند، باید گفت که تغییر وقایع و اتفاقات رویایی می تواند عقاید رویا بین را نسبت به خود و جهان پیرامونش تغییر دهد. این نظریه اهمیت زیادی در کنترل رویا دارد. در صورتی که رفتار خود را در زندگی رویایی تغییر دهید، این تغییرات، دیدگاه را نیز تغییر می دهد و رفتارتان در بیداری نیز تغییر خواهد کرد. تغییرات رفتاری در بیداری چهره زندگیتان را تغییر می دهد و در چرخه ای مثبت قرار می گیرید.

 توصیه هایی مهم برای محل خواب

سعی کنید قسمت بالایی محل خواب یا تختتان 3-5 سانتیمتر از دیوار فاصله داشته باشد. عدم دقت به این مسئله به دلیل جریان نداشتن هوا باعث بروز سرگیجه و سردرد در خواب می شود. پایین تخت خود را به سمت شرق خانه قرار ندهید به شدت باعث بدخوابی می گردد. هرگز و به هیچوجه نباید هنگام خواب تصویر خود را در آینه یا میز آرایش ببینید؛ روی آینه را بپوشانید. از گیاهان برای متعادل کردن گوشه های تیز اتاقتان استفاده کنید. درهای بلند و مرتفع سطح انرژی محیط را پایین می آورد، سعی کنید برای متعادل کردن فضا، رنگ در را با رنگ اتاق یکسان و یا قسمتی از در را هم رنگ دیوارها رنگ کنید یا در بخشی از در برچسب استفاده کنید. لباس های کهنه را از کمدتان خالی کنید و کمد را تمیز و مرتب نگه دارید. میز تحریر  و میز کامپیوتر در اتاق خواب به مقدار بسیار زیادی انرژی را پایین می آورد؛ اگر مجبور به استفاده از آنها در اتاق خواب هستید با دیواری کاذب (یا حداقل به کمک حائل چوبی کوچکی) فضای کامپیوتر را از فضای اتاق جدا کنید. اگر جای خوابتان به سمت قبله نیست طوری آن را تنظیم نمایید که وقتی به پهلوی راست برمی گردید به سمت قبله باشد.در این جهت است که آرامش روحی و جسمی بیشتری را در خواب تجربه کرده و متعاقب آن آماده دیدن رویا می شوید.

  
درمانی برای بی خوابی:

در جای راحتی دراز بکشید. دست ها روی شکم و پاها نزدیک به هم باشد. نقطه ای روی سقف را انتخاب کنید. تمرکز به آن انجام دهید. چند تنفس با دم عمیق داشته باشید و همزمان آرام چشم ها را ببندید و با بازدم باز کنید و به همان نقطه نگاه کنید. اگر پس از 2 دقیقه هیچ تغییری احساس نکردید، ادامه ندهید. در حالت عادی فرد پس از چند تنفس کم کم سنگین شده و احساس زیبایی را تجربه می کند. برای خواب باید این تنفس را ادامه داده و آرام تر شود. (تمرین را با اعتقاد به روش و نیت و هدف خاصی شروع کنید.)

والرین: فرآورده ای گیاهی برای بهبود خواب همراه با انبساط خاطر است.

بنزودیودیاسپین: از قرن ها پیش به عنوان کمکی به خواب و آرام بخشی مطمئن بوده که سبب بهبود نهفتگی خواب شده و بیداری های پی در پی شبانه را کاهش می دهد و در درمان اضطراب و نگرانی ها بسیار موثر است.

مصرف سنبل الطیب سبب افزایش فعالیت گیرنده های اسید گاباامینوبوتیریک می شود.

مصرف به اندازه آن باعث تنظیم خواب طبیعی شده و مصرف بیش از اندازه خطر القای خواب آلودگی، خواب آلودگی در روزها، خماری بامدادی، رجعت بی خوابی و خطر اعتیاد دارد.

 تمرین

·         یک ورق کاغذ سفید بردارید. به مدت یک دقیقه در نور زیاد به رنگ قرمز خیره شوید سپس نگاهتان را به آن کاغذ سفید منتقل کنید که اکنون سبز به نظر می آید. کوشش کنید این سبزی را متداوم ببینید.

·         یک کاغذ سفید و یک کاغذ سیاه تهیه کنید. به مدت 1 دقیقه با عینک تیره به منبع نوری روشن خیره شوید سپس چشمان خود را برگردانده و به دو کاغذ نگاه کنید و تاثیرات مختلف رنگ ها را روی دو ورقه ببینید. بعد از اینکه رنگ ها شروع به تار شدن کردند عینک را برداشته و بعد نتیجه را یادداشت کنید.

·         پارچه ای مشکی را در مقابل پنجره ای که نور آفتاب به آن می تابد آویزان کنید. با زاویه 30 درجه جلوی آن بایستید. در مقابلتان چراغی روشن کنید بعد با عینک تیره به آن نگاه کنید. به مدت یک دقیقه بدون پلک زدن به نور خیره شویدو سپس به طرف پارچه مشکی برگشته و به چراغ پشت کنید. در این حالت دستهایتان را مقابل پارچه مشکی قرار دهید امواجی را که از نوک دستتان و انگشتان خارج می شود ببیند. یک بار دیگر این کار را انجام دهید ولی با این تفاوت که پس از پشت کردن به چراغ عینک را برداشته و دوباره نگاه کنید و یادداشت کنید.

 
سه تکنیک برای آمادگی رویا دیدن

1-      روزه سکوت ذهنی در طی روز و تمرکز کامل برای دیدن رویا. صحبت نکنید یا با آیه قرآن یا شعر پاسخ دهید.

2-      گوش دادن موزیک بدون کلام و آرام. تلویزیون نگاه نکنید.

3-      روزه آب در هر دو هفته یک بار به مدت 24 ساعت فقط آب بخورید.  در طول روز ظرف 12 ساعت یک وعده غذا و یا تنها آب میوه بخورید.

 
تمرین هایی که برای دیدن رویا باید انجام دهید:

1-      پاکی ذهن

2-      دوری کردن جسم از مکانهای با انرژی منفی

3-      غیبت نکردن

4-      دوری از اعمال نکوهیده ای همچون جادو و مانند آن

5-      آرامش در شرایط تعادل

6-      شناسایی و رسیدگی به 4 نیاز مهم بشری نیاز معنوی – مادی – جسمی – عاطفی

7-      عفت کلام

8-      عشق ورزیدن به خود

9-      حذف باید و شاید و چرا از صحبتها

10-  در آرامش می فهمیم که عشق با دوست داشتن متفاوت است. فقط عاشق خدا باشید کسی که به عشق می رسد به حقیقت می رسد.

 
*      بهترین و ضروری ترین کار یادداشت رویاها بدون تغییراست.

*      در اتاق خواب از گل خشک یا مصنوعی ، گل چینی، کامپیوتر، تلفن همراه استفاده نکنید.

*      در وعده شام غذای خام و پخته نخورید.

*     دو ساعت پس از غذا آب بنوشید.

*      حتما به سمت راست بدن بخوابید.

*      صفحات صبحگاهی برای رویا دیدن کمک خوبی است به این ترتیب که صبحها قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده و بدون برخاستن از رختخواب اجازه دهید هرچه به خاطرتان خطور می کند بی وقفه بر روی کاغذی سفید نوشته شود. به نوشته نگاه نکنید بعد از یک هفته آنها را بخوانید. اغلب آنها را جالب خواهید یافت.

*      خانه حتما باید از قبور و اماکن متبرکه 100 متر دورتر باشد.

*      قساوت قلب بالا (سبوعیت) مانع دیدن رویا می شود. سبب قساوت قلب از آلام و مصائبی است که به دیگران می رسد و انسان از آن متاثر نمی گردد.

*      در گفتار معصوم باشید. از کلماتی مثل تقریبا، شاید و... استفاده نکنید زیرا به محض اینکه از جملات شک آور استفاده کنید ذهن شروع به حرف زدن می کند. ذهن را در محیطی پاک قرار دهید.

*     واکنش های سریعی مانند خشم ، به رخ کشیدن نداشته باشید.

*     احساس سنگینی یا گناه یا افسردگی نکنید.

*      از روی حدس و گمان مسئله ای را ارزشیابی نکنید.

*      هر گاه احساس خستگی و خواب داشتید بخوابید ولی اگر خسته نیستید و خوابتان نمی آید به رختخواب نروید. نخستین خمیازه بسیار مهم است و حاوی پیام است. مبارزه با آن برای دیدن تلویزیون و مطاله کتاب لذت ابتدای خواب آرام و شیرین را از انسان می گیرد.

*      در حکایتها و افسانه ها آمده برای پیروزی بر اهریمنان در یک کابوس باید آن را با نام حقیقی خودش صدا زد. باید در رویا قوی و شجاع باشیم. شخص برای تحت سلطه درآمدن اهریمن باید انگشت شست به خصوص پای راست یا پنجه پای اهریمن را بگیرد یا موی پیشانی آن را بکشد و یا یکی از موهای او را بکند.

*     قانون : در رویاهایتان با خطرات مواجه شوید با این مواجهه می توانید بر آنها پیروز شوید.

*      قانون : دنبال یک دوست در رویای خود بگردید یا استاد خود را صدا کنید. در رویا باید دوست پیدا کنید.

*      وضو نقاط تنفسی روح را تصفیه می نماید در نتیجه روح را برای خواب راحت و دیدن رویا آماده تر خواهد کرد .

*      به پهلوی راست بخوابید. از خوابیدن به روی شکم (دمر) جداً خودداری کنید.

مدیریت ها:

مدیریت رهایی از رنج: شناسایی و رها کردن رنجها. ما باید به طبیعت واقعی مان برگردیم این هدف مدیریت رنج است. معصومیت (فرشته خویی) را به خودمان بازگردانیم شادی و عشق در لحظه سلاح ماست.

مدیریت آگاهی: آگاهی هویت شناسی است. آگاهی از اینکه که هستم – کجا هستم – در جستجوی چه هستم.

مدیریت دگرگونی: آشفتگی ها، بی نظمی هایی که در درونمان است را بیابیم. انگل های ذهنی (صداهای درونی ذهن) را شناسایی کنیم. این انگلها یا پارازیت ها از انسان تغذیه می کنند و باعث می شوند منابع انرژیک به فرد نرسیده و ضعف و سستی در او به وجود می آید.

هر 12 سال یک مرتبه تغییراتی در شیمی وجودی افراد (تغییرات کلی در اندام، مو، سلولها و ..) به وجود می آید و در پایان این مقاطع 12 ساله شکوفایی در انسان به وجود می آید. نام هریک از این سال ها به این ترتیب می باشد:

سال اول : بادهای خوفناک

سال دوم : برف های تابناک

سال سوم : سالهای آفتاب درخشان

سال چهارم : سالهای گل های زیبا

سال پنجم : سالهای ماه کامل

سال ششم : طوفان های عجیب

سال هفتم : دریاهای سرگردان

سال هشتم : گل های زیبا

سال نهم : میوه های فراوان

سال دهم : سال های آتش های طغیان گر

سال یازدهم : غلات انبوه

سال دوازدهم : برگ لرزان

مدیریت مواجه با ترس هم در این قسمت قرار می گیرد

مدیریت عشق: من برای خوشبختی و موفقیت آفریده شده ام.

مدیریت سوءظن: با توهم زایی دشمن دیگران می شویم.

ذهن خلاق می آموزد در فراسوی سر و صدای اندیشه ها به قلمروهایی گذر کند که خاموش و سرشار از صلح و یکپارچگی است. برای رویابینی باید به قلمرو صلح و یکپارچگی وارد شویم.

 

خواب نوعی رهایی از حافظه سلولی است.

1-      تعادل مجدد عناصر شیمیایی را به وجود می آورد.

2-      نیروی حیات را متعادل می کند.

3-      نظم عمومی بدن را باعث می شود.

 

 

رویا در ادیان

می توان گفت اولین کارها و آثار منظم در باب تعبیر توسط یهودیان شکل گرفته است. در کتاب عهد عتیق رویا به عنوان کانالی ارتباطی از دنیای ماوراء الطبیعه به دنیای انسانی درنظر گرفته شده که از طریق آن وحی یا بصیرت های پیامبرانه به انسانها منتقل می شود؛ مثلا در سفر پیدایش فصل 15 آیه 1 - اشعیای نبی فصل 29 آیه 7 و ایوب فصل 33 آیات 14 تا 16.

رویا وسیله انتقال وحی به اکثر پیامبران بیان شده است. فقط حضرت موسی تنها پیامبری معرفی شده که خداوند چهره به چهره با او صحبت نموده است؛ سفر اعداد فصل 12 آیه 6 تا 8.

حضرت یوسف و حضرت دانیال دو مفسر برجسته رویا بودند و این قابلیت خود را هدیه ای از جانب خدا می دانستند. تمامی رویاهای عهد عتیق بدون استثناء به وقایع آینده اشاده دارند. رویاها اکثرا نمادین بوده و به تعبیر نیاز داشتند. برخی از رویاها نیز در دین یهود ویژه افراد شرور بود که کابوس ها و پریشانی های آنان را نشان می دهد (کارماتیک). آنها معتقد بودند خوابی که تفسیر نشده مانند نامه ایست که خوانده نشده و رویاها هیچ گاه غیر ممکن را نشان نمی دهند و همیشه تا حدی برآورده  می شوند و از طرف دیگر برخی خواب ها را بسیار جدی می گرفتند چنانچه اگر کسی در خواب عهدی یا ترک کردن کسی را می دید، خواب او حکم اجرایی داشت و فقط توسط مجمعی 10 نفره می توانست باطل شود.

خروس جوان نشانه به دنیا آمدن پسر بود. ورود به استخر نشانه رئیس مدرسه مذهبی شدن و اسب سفید تعبیری نیک و اسب سرخی تعبیری بد داشت. تمامی حیوانات به جز فیل، میمون، جوجه تیغی نشان خوبی بودند. در آئین یهود راه هایی برای تبدیل رویای ترسناک به رویای نیک نیز یافته شده است که شامل صدقه دادن یا روزه گرفتن در غزل هایی از سلیمان فصل 3 آیات 7و8 می باشد.

در اهمیت عالم رویا همین بس که این حالت در لسان اهل بیت هم تراز عالم برزخ است. پس از مرگ ارتباط با دنیا قطع می شود و در خواب نیز همین حالت تجربه می شود. خواب به عنوان برادر مرگ معرفی شده است.

در قرآن واژه رویا 6 بار تکرار شده است:  سوره یوسف آیات 5-43-100 ؛ سوره اسراء آیه 60 ؛ سوره صافات آیه 105 ؛ سوره فتح آیه 27

کلمه منام (به معنای خواب بیننده) 4 بار تکرار شده است: 2 بار به معنای خواب در سوره روم آیه 23 و زمر آیه 43 دو بار به معنای رویا در سوره انفال آیه 43 و سوره صافات آیه 102 (خواب حضرت ابراهیم)

حلم (احلام) دو بار آمده که به معنی خواب مشوش و ترسناک است: سوره انبیاء آیه 5 و یوسف آیه 44.

بشری (به معنی خبر خوب) رویا یکی از تفاسیر بشری است که در سوره یونس آمده است.

 

پیامبر (ص) فرموده اند :

ö     چون روز قیامت نزدیک شود خواب مومن دروغ نمی گوید و خواب مومن بخشی از 46 بخش نبوت است.

ö     راست خواب ترین شما راستگوترین شما هستند.

ö     خواب درست از جانب خداوند و حلم از جانب شیطان است.

ö     از پیامبری جز مبشرات باقی نمانده است. مبشرات خواب درست است.

ö     اگر کسی مرا به خواب ببیند مرا به درستی دیده است؛ زیرا شیطان نمی تواند به شکل من درآید.

 

رسول الله (ص) فرموده اند: خواب ها سه دسته اند؛ دسته ای که از تهدیدات شیطانی هستند و برای اندوهگین ساختن فرزندان آدمی می باشند، دسته ای اهتمام فرد خواب بین که از حال بیدای حکایت می کند و دسته ای جزء 46 گانه بخش نبوتند.

 

ابن خلدون رویاها را به سه دسته تقسیم کرده است: نوع اول نوعی که از سوی خدا می آید این نوع آشکار جلی است و رازی درون خود ندارد. نوع دوم نوعیست که از سوی فرشتگان می آید و بسته است و تعبیر می خواهد و هیچ پریشانی ندارد ولی گنگ و مبهم است. نوع سوم از سوی شیطان می آید و خواب پریشان است و باطل.

 

در تفسیر رازی قرآن به سه دسته رویا تقسیم می شود:

1- پیام و توصیفی که به واقعیت تبدیل می شوند مثل فتح مکه که رسول خدا (ص) در خواب دیدند.

2- پیام رویا در جهت عکس برآورده می شود مثل خواب حضرت ابراهیم که فرزند خود را ذبح می کند.

3- رویاهایی که نیاز به مفسر دارند. مثل خواب فردی که در زندان همراه حضرت یوسف بود.

 

 

ابن سیرین:

در رویا بینی اسلامی ابوبکر محمد بن سیرین شهرت بسیاری دارد. از سال 33 هجری تا 110 هجری می زیسته است. از تابعین بود (تابعین افرادی هستند که با صحابه هم زمان بودند) و با 18 نفر از صحابه دوست بود. در کودکی خالد بن ولید او و خانواده اش را اسیر کرد و مالک بن انس آنها را آزاد نمود. او در جوانی ظاهری زیبا داشت و بزاز بود. روزی زنی زیبا برای خرید پارچه به مغازه او می رود. ابن سیرین برای بردن پارچه به منزل او می رود و زن درها را بروی او می بندد. ابن سیرین برای دوری از گناه خود را به کثافات فاضلاب (مستراح) آلوده می کند و به این ترتیب نجات می یابد. پس از این اتفاق همیشه معطر بود و خداوند به او علم تعبیر رویا عنایت نمود. ابن سیرین احادیث و آیات قرآن  را جمع آوری کرده و ا تعابیر رویا را ز آنها استخراج می کرد.

آتش : اگر دیدید کنار آتش نشسته اید و از شما چیزی سوخت نشان آن است که پشت سرتان بدگویی می کنند. اگر آتشی در دست داشتید ولی نسوختید توفیق بسیار بزرگی نصیبتان می شود. سوختن با آتشی در دست نشانه مال حرام است. روشن شدن فضا با آتشی روشن نشان دهنده جستجوگری و تلاش کردن در راه دانایی است.

آب : آب راکد نشانه اندوه است. اگر آب راکد لجن بود علامت ابتلا به بیماری سخت و گرفتاری است. آب مواج دشمنی بسیار و تلاطم را نشان می دهد. اگر از تلاطم به ساحل رسیدید نجات از دشمنی است. اگر از آب با شوق گذر می کنید به کاری مناسب و با آرامش می رسید. اگر با کاسه آب را بنوشید به جشن و عشرتی دعوت خواهید شد. خوردن آب گرم یا آب جوش علامت بیماری بدی است. آب روی کسی پاشیدن نشانه ستم به شخصی می باشد. (اگر می دانید آن فرد کیست ستم است اگر نمی شناسید برای اصلاح کار مراقب باشید.) اگراز کوزه ای شکسته آب خوردید دوستی ناسپاس هستید. از روی آب رد شدن دست یافتن به قدرت معنوی زیادی را در پی دارد. خیس نشدن از آب ضرر ندیدن در کاری است.

باد: اگر شما را به جایی برد سفر است. باد و طوفان سخت و سیاه وحشت و بیم و باد ملایم آسایش و راحتی است. گردباد همیشه نشان دهنده بیماری است. باد صبا علامت چیرگی بر دشمن است. صدای باد را شنیدن علامت رسیدن خبریست. اگر صدای آن زیاد باشد خبر خوبی نیست. اگر باد مرطوب بود خوب است. اگر از باد چشمانتان را بستید حادثه ای به وقوع می پیوندد و از آن می گریزید. باد گرم اصلا علامت خوبی نیست. باد سرد هم چندان تعبیر خوبی ندارد.

تختخواب: اگر مجلل بود نشانه باز شدن بخت است. اگر کثیف بود علامت ماندن است. اگر مرغی زیر تخت بود فرزند دختر است و اگر گربه ای در تخت بود به هیچ وجه نشانه خوبی نیست.

خواب از دیدگاه شهید چمران

 قسمت اول : خواب جسمانی

خواب جسمانی ادامه حیات روزمره ماست. هنگامی که آدمی شبانگاه سر را بر بالش استراحت می گذارد، هنوز احساسات و تمایلات او در حال حرکت هستند. این نوع خواب که خواب جسمانی است، عادتا در اول شب به وقوع می پیوندد، یعنی انسان در ساعات اول و دوم از این نوع خواب ها زیاد می بیند.{اگر مدیر مدرسه هستید احساس می کنید که در مدرسه شاگردان و معلم ها آمدند و محیط شلوغ است.} بعد از دو یا سه ساعت خواب یکباره از خواب می پرد و دوباره به خواب می رود. این نوع خواب جسمانی نتیجه استمرار حرکات و اعمال روزانه آدمی است که به طور اتوماتیک انجام می پذیرد و ارزشی ندارد.

 

قسمت دوم : خواب نفسانی

قسمت بعدی از خواب، خواب نفسانی است. همانطور که می بینید این تقسیم بندی ها براساس همان زیربنای شناخت انسان پی ریزی شده است. خواب نفسانی یعنی آن لحظاتی که انسان به طور عمیق  به خواب فرو رفته و دست و پا و حواس از کار افتاده و ضمیر ناخودآگاه او اوج گرفته است. فروید روان شناس معروف در این بخش از خواب های نفسانی تحقیقات زیادی انجام داده که تاحدی به اغراق و مبالغه نیز رسیده است. او این قسمت از خواب را تنها برپایه تمایلات جنسی ارزیابی می کند. در این نوع خواب احساسات و تمایلات سرکوب شده در داخل وجدان آدمی از ضمیر ناخودآگاه بیرون آمده و خود را نشان داده و تجلی می یابد. بنابراین مشاهده می کنیم که این نوع خواب یک خواب عکس العملی است نه آنکه ادامه واستمرار اعمال روزانه باشد بلکه عکس العمل اعمال روزانه است. فرض کنید که در روزی روشن فردی ضعیف از فرد ستمگری مورد بی حرمتی و هجوم قرار گرفته و کتک می خورد یا آبرویش ریخته می شود. این شخص قادر نیست از ظالم انتقام بگیرد. در ضمیر ناخودآگاهش این اتفاق جای گرفته و او را رنج می دهد. ممکن است که او متوجه نباشد ودرک نکند ولی دردیست بر دلش که او را معذب می کند. در خواب این عقده می شکفد و این فرد ضعیف و مظلوم، قوی و توانا می شود و انتقام خود را از ظالم می گیرد. او را کتک می زند، بر زمین می زند، بنابراین خواسته و میل درونی اش راضی می شود. صبحگاهان هنگامی که از خواب بیدار می شود، احساس نشاط و بساطت دارد و این حالت تنها در اثر رفع خستگی فیزیکی نیست، بلکه دلیل آن مقدار زیادی در اثر از بین رفتن عقده های نفسانی است که شخصیت انسانی او را تحت فشار قرار داده و آزار و اذیت می کرد. فروید معتقد است ضمیر ناخودآگاه انسان بین 2 تا 3 ساعت بعد از خواب بیدار می شود و احساسات سرکوب شده تجلی پیدا می کند. اگر عاشق است به وصال معشوق خود می رسد و این همان یک گوشه از اصل یعنی عکس العمل نفس است. درمقابل اعمال روزانه انسانها این خواب، خواب ارزشمندی است؛ زیرا روانشناسان قادرند مقدار زیادی از مشکلات درونی و روانی افراد را به کمک این خواب تشخیص بدهند، تحلیل کنند و بیابند که سبب این بدبختی ها چیست و راه حل آن را پیدا کنند.

 

قسمت سوم : خواب روحانی

پس از ساعت 2 یا 3 نیمه شب که آدمی بیدار می شود و دوباره به خواب فرو می رود، خواب سنگین دیگری شروع می شود و این مرحله بعد از آزاد شدن عقده های درونی رخ می دهد. اغلب اوقات این خواب نزدیک سپیده صبح روی می دهد، یعنی تا تمامی این پروسه انجام گرفته و قلب و ضمیر درون آدمی از قید عقده ها آزاد شود، نزدیک صبح شده است، بنابراین خواب نوع سوم برای انسان های عادی اکثرا نزدیکی سپیده صبح روی می دهد. در این نوع خواب پدیده هایی رخ می دهد که با هیچ علمی و هیچ منطقی قابل تحلیل نیست. آدمی خواب هایی می بیند که از آینده خبر می دهد. آینده ای که با هیچ حساب احتمالاتی نمی توان آن را پیشبینی نمود. خواب نوع اول خوابی استمراری و خواب نوع دوم خوابی عکس العملی و نفسانی است که با گذشته ها سروکار دارد، اما خواب نوع  سوم از خواب هایی به وجود می آید که با گذشته هیچ رابطه ای ندارد و به کلی مستقل است و هیچ کسی نمی تواند رابطه ای میان آن خواب و گذشته ها پیدا کند. اینجاست که گفته می شود برای این خواب منبع دیگری غیر از جسم و غیر از نفس باید وجود داشته باشد.

 

انواع رویا

 رویای تهاجمی (یا افکار تهاجمی در بیداری)

این رویا مانند موج است و باید از روی آن عبور کرد (یکی از دلایل توصیه رسول خدا(ص) برای یادگیری شنا) و توسط نیروی کل که شبکه ای است هوشمند از طریق نزدیکترین افراد به شخص اصابت کرده و صدمه می زند.

میدان انسان یا همان هاله یا حریم هدیه ایست الهی از جانب خداوند که همیشه از ما محافظت کرده و دور بدن انسان را گرفته است. این حریم از طریق ذکر گفتن صحیح پس از نمازهای پنجگانه قوی و مستحکم شده و وظیفه محافظت خود را به درستی انجام می دهد. البته گفتار نیک، کردار نیک و پندار نیک مانند پراکندن عشق ، عدم احساس حسادت، غبطه و غصه نیز لازمه داشتن روح و جسمی پاک و سبک جهت دیدن رویا است.

خشم بزرگترین علامت خوردن رویای تهاجمی است.

قانون مشیت الهی ناشی از دریافت رویاهای تهاجمی است. ازآنجا که ما باید فرصت خدمت داشته باشیم تا قربت بیشتری داشته باشیم؛ اگر رویای تهاجمی حذف شود قانون مشیت الهی نیز حذف می شود.


رویای کارماتیک یا کارمیک

این رویا به علت اعمال نادرستی که در گذشته انجام داده ایم برایمان در خواب اتفاق می افتد؛ به این معنی که تصفیه (کارما)  کارهایمان در خواب انجام می گیرد و مجبور نیستم در واقعیت جبران مافات کنیم (که البته این نشانه لطف خداوند است). اگر خوابی چندین بار تکرار شود باید دانست آن رویا حاوی پیامی است ولی اگر یکبار دیده شد، رویای کارماتیک می باشد.

 رویای رهایی از ترس

از کاری که می خواهیم انجام دهیم و احتیاج به تغییر داریم دچار ترس می شویم. در رویا راهکار آن به ما گفته می شود. کارهای غیرقابل پیش بینی در این گروه است. برای دیدن این رویا باید تسلط بر عشق (معنوی) داشته باشیم. باید حتما عشق را باور داشته باشیم. اگر باور نکنیم نباید به دنبال تغییرات برویم. اگر شک کنیم مطمئنا رویای ترسناک خواهیم دید. باید ایمان داشته باشیم رویای رهایی از ترس مسیر را به ما نشان می دهد.

 رویای در معیت استاد

این رویا صددرصد واقعی است. در این رویا شاگرد از استاد خود می خواهد که به وی نشان دهد. در این رویا استاد با هاله ای از نور آبی رنگ ظاهر می شود. هیچ صحبت، کلام یا سوالی رد و بدل نمی شود،  بلکه ارتباط به  صورت لبخند برقرار می شود.

 رویای خیالبافی

این رویا جهت پیشرفت فیزیکی موثر است. به عنوان مثال اگر کارمند بانک بوده و ناراضی هستید باید رویا ساخته و خود را رئیس بانک ببینید و با دید آن شخص از دیگران انتظار داشته باشید به این ترتیب رئیستان را پذیرفته و انتظاراتش را درک می کنید و با مشکلات کمتری درگیر می شوید.

اگر در خوابی ببینیم که مسئول هستیم و امر و نهی می کنیم باید به آن امرو نهی دقت زیادی داشته باشیم چراکه آن مورد جهت حل مسئله خودمان است و از آن مورد خاص از ضعف های خود ماست که اگر رفع گردد پیشرفت را در پی خود دارد.

 رویای روزمره

گروهی از رویاها وجود دارند که به برخوردها و رویدادهایی که در عملکردهای روزانه اتفاق افتاده ولی رویابین به آنها توجهی نکرده و در قلمرو ناخودآگاه باقی مانده اند، می پردازد. این رویا با فراست بسیار نقش کامل کننده ای ایفا می کند و جنبه های مغرضانه رفتار آگاهانه ما را جبران می کند. گاهی در روز مسئله ای را بزرگ کرده ایم که در رویا آن را کوچک دیده و آنچه را که کوچک کرده و توجه نکرده ایم، بزرگ می بینیم. این رویا جایگاه اصلی و صحیح پدیده ها را برای ما آشکار می کند و ناپیداها را آشکار می کند.

  رویای هشدار دهنده

این رویا، از خانواده رویاهای روزمره است. در این رویا هشدار مواقعی که خطری ما را تهدید می کند، را از قبل می بینیم برای مثال ریختن بالکنی را در خواب می بینیم.

این رویا، رویای بیان حقایق و تحولات زیست شناسی و تظاهر و یا پاسخ روح به روند جسمانی فرد (مثل بلوغ – عادات – یائسگی) می باشد. سیستم فیزیولوژی برای یائسگی تغییرات هورمونی در رویا نشان داده می شود. بیماری در بدن و دردها در رویا تظاهر می یابد. بعضی اوقات نیز برای والدین که نگران فرزندان خود هستند یا برعکس و یا فردی که دوستدار کسی است، اتفاق می افتد به طوری که به جای آن فرد خواب دیده و راه حل را می یابد و حتی سرنوشت دیگران را می بیند.

 

رویای بیداری

هنگامی که در حرف های افراد نزدیک حرف بیشتری نماد پیدا می کند یا دوستی قدیمی تماس گرفته و توصیه یا تجربه ای را از جانب خود بیان می کند که با آن نماد دریافتی از فرد نزدیک همسویی دارد، این پدیده اتفاق می افتد. در این حالت روح حوادث را منظم می کند تا فرد پیام خاص و مخصوص خود را دریابد به این امر رویای بیداری گفته می شود.

 

رویای راستین

یکی از پدیده هایی که اتصال روح را با عالم غیب و ملکوت به اثبات می رساند خواب های صادق است که توسط آنها حقایق روشن می شود و اینها ممکن نیست مگر با تزکیه روح و عوامل مؤثر بر صدق البته زمان صحیح و در مقابل القائات شیطان نیز بی تاثیر نیست. نمونه ای از خواب های راستین خواب حضرت یوسف و یا حضرت عبدالمطلب جد رسول خدا می باشد که در خواب درختی تنومند در پشت سرخود می بیند که ستونی از نور دارد. این رویاها که در قرآن نیز نمونه هایی از آنها آمده است مانند رویای حضرت ابراهیم و ذبح حضرت اسماعیل و یا رویای حضرت رسول (ص) از فتح مکه سوره فتح آیه 27.

 رویای آینده

در این رویا پیشاپیش از وقایع آینده خبردار می شویم. اگر لایق نباشیم و با قانون الهی وفق نداشته باشیم سانسورگر آن را سانسور کرده و ما آن رویا را فراموش می کنیم.

 برون فکنی کالبد اختری

در این حالت فرد حس می کند از جسم فیزیکی جدا شده است. موجی از انرژی روی بدن گسترش پیدا کرده و صدای وز وز بسیار بلند یا کم و زیاد شونده را می شنود. او خود را در حالت خواب می بیند. خواب دیدن ممکن است واقعی نبوده و تخیلی باشد. در حالت برون فکنی واقعی شخص خودش را در حال مشاهده وقایع و مکانهایی می بیند که واقعا وجود دارد؛ مانند آشپزخانه و مادر که در حال تهیه غذاست و غذا هم دقیقا همان غذایی می باشد که در واقعیت پخته شده است.

سفرروح

این حالت مثل بلند شدن از حالت قوز کردگی است. روح از بدن سپس موها بعد از پیشانی و سر، خارج می شود. 


رویا بینی و سفر روح از عوامل بالا برنده میزان هشیاری است. در سفرروح وضوح بالاست. رویا در معرض تفسیر قرار می گیرد اما سفر روح تفسیری ندارد. رویا جدای از ما به وقوع می پیوندد اما سفر روح نزدیک است؛ همان است که رخ می دهد؛ سفر در جهانهای دیگر است و خودمان در آن هستیم. سفر به قلمرو بهشتی است. راهی است برای دیدن مشکلات تقدیری و راهی برای درک راه حل مشکلات. استعداد فرد در کشف رمز صحیح معنای یک رویا به طور مستقیم به قابلیت او در به کار بردن مسئولانه آنچه بر وی فاش شده است، بستگی دارد. انسان برای بهتر شناختن خود بایستی به مطالعه دقیق و پیگیر رویاهایش بپردازد. برخی رویاها نیازی به تعبیر ندارند واضح و آشکارند خود ترجمه خود می باشند. 

 

 

تجربیات سفر روح حافظ :

در سن 9 سالگی نوری عظیم بر حافظ اصابت کرد و برای روزها او بی هوش بود. عموی او پس از فهمیدن موضوع وی را تکفیر نمود. از او آمده است: مادرم در طول این مدت از من پرستاری می کرد. هنگامی که از بستر برخاستم در این مورد که روحم از بدن جدا شده و با کائنات ملاقات داشتم چیزی نگفتم. خداوند به دلیل این وقف هزاران بار مرا پاداش داد.  بارها اتفاق افتاد که در هنگام عبادتی عمیق بدنم در اتاق بود و روحم در بهشت های عظیم با خدا بود.

رویا بینی آگاهانه

در این رویابینی مسائل جالی و غیرطبیعی را تجربه کرده و نسبت به رویای خود کاملا آگاه می شوید. در این رویابینی میزان آگاهی فرد از تفکر محض (این فقط یک رویاست) تا رهایی از تمام محدودیت های جسم ، زمان و مکان تغییر می کند به طوری که شخص هرکاری را که بخواهد می تواند انجام دهد. می توانید به هرکجا که بخواهید پرواز کنید. عشق را به انتخاب خودتان تجربه کنید. به دوستان قدیمی سر بزنید و پاسخ تمامی سوالات بغرنجتان را خواهید یافت. رویابینی آگاهانه (بیداری کوچک) تخیلاتی لجام گسیخته است. شخص کمی بیدار است ولی فکر می کند که خواب است. در زمان دیدن رویا فقط حرکات چشم ها متوقف نمی شود و بقیه حرکات تقریبا متوقف است. در رویابینی آگاهانه پتانسیل شفابخشی، رشد معنوی، خود درمانی و درک خود واقعی بسیار چشمگیر است.

روزی بانوی جهانیان فاطمه زهرا (س) در رویایی می بینند که با خانواده خود به دشتی رفته اند. گوسفندی سفید که در گوش او لکه سیاهی وجود داشت را کباب کرده و می خورند و همگی از دنیا می روند. آن خواب را به پیامبر (ص) تعریف می کنند. حضرت جبرائیل نازل شده و می فرمایند شیطان (وهان) ایشان را آزرده و این خواب برای این بوده که ایشان را اندوهناک کند. به دستور خداوند وهان احضار شده و رسول خداوند برای تنبیه او سه مرتبه آب دهان خود را بروی او می ریزند سر وهان سوراخ شده و مجازات می شود.

پیامبر نیز برای رهایی از این شیطان و خواب راحت اشاره می کنند سوره حمد و معوذتین و توحید  را بخوانید و به جانب چپ خود 3 بار آب دهان خود را بیندازید تا از شر این شیطان در امان بمانید.

 هشیار بودن در رویا:

1-      نیروها و شخصیت هایی که خودگردان هستند (ناخودآگاه شخص هستند) و تحت کنترل رویابین نیستند مثل فامیل یا اشخاصی که دیده ایم و در ناخود آگاه ما ثبت شده اند.

2-      ارتباط متقابل رویابین با این نیروها و شخصیت ها. حالت متعادل و ایده آل در زندگی رویایی حالتی است که در آن شخص با ماجراهای برانگیزاننده و عناصر موجود در آنها ارتباطی متقابل پیدا می کند. هشیارانه به رویاها نگاه کنید. اگر بخش اول را حذف کنید رویاها کسل کننده و تکراری می شوند، اما می توانید پیام ها را گرفته و عوامل را حذف یا عوض کنید. با هشیاری در رویا ما قادریم جنبه های منفی رویا را تغییر دهیم. گاه در رویاهای مان وقایع غیرمنتظره و ناامید کننده ای رخ می دهد اما می دانیم که می توانید با آنها کنار بیاییم. در رویابینی آگاهانه ما سعی می کنیم هشیاری خود را به دست آوریم.  این گونه از رویابینی مهارتی است آموختنی که دستیابی به آن مشکل است. اگر یکبار تجربه شود، آنقدر جالب و جذاب است که تلاشها و مشکلات را کم اهمیت جلوه داده و شخص لذتی وصف ناپذیر را تجربه می کند.

 

اولین گام برای افزایش امکان هشیاری در طی رویا

1-      فرض کردن امکان هشیاری در طی این رویا. (فرض کنید می شود)

2-      تشخیص حالت پیش آگاهی. قبل از اینکه شروع شود تشخیص دهید، حالا شروع شده است. گمان می کنید که در حال رویابینی هستید ولی کاملا تشخیص نمی دهید 1- براساس احساسات و یا مشاهدات به این نتیجه می رسید که خواب نمی بینید و همه چیز واقعی است. این یک رویای عادی است و ادامه می دهید. 2- به محض اینکه به نتیجه برسید که تجربه تان رویایی بیش نیست وارد تجربه رویای آگاهانه می شوید. در طی رویا واقعیت و اصل تجربه را امتحان می نمایید.

بعضی از رویابینان مهارت بیدارشدن از رویای خود (کابوس) را دارند و می دانند تا زمانی که در رویا هستند آسیبی نمی بینند. زمانی که به روند هشیاری خود ادامه دهید، رویاهای آگاهانه تان ادامه پیدا می کند. به محض اینکه فکر کنید و این آگاهانه بودن را از دست بدهید، رویا عادی می شود و از حالت آگاهانه بودن خارج می شود. وقتی می دانید که در رویابینی هستید، دیگر رویا نمی بیند و در اصل حال در بیداری هستید. این مسئله را  تکرار کنید (در روز مرتب با خود بگویید) که من مجبور نیستم بیدار شوم من حتما در خواب آگاهی دارم. احساس ترس و عجیب بودن در رویا را احساس کنید  بعد از آن که حس کردید دیگر نترسید. با خود بگویید خوب چه کنم تا راه را پیدا کنم. تجربه حالت آگاهانه در هنگام صبح زمانی که تازه از خواب بیدار شده اید ولی هنوز در رختخواب هستید، آسانتر است. اکثر محققین بدون استثناء در این نکته موافقند که تمام رویاهای آگاهانه بین ساعات 5 تا 8 صبح اتفاق می افتد. زمانی که بیشترین استراحت انجام شده است، راحت تر به هشیاری می رسید. رویاهای آگاهانه بسیار واقع گرایانه تر از رویاهای عادی هستند. در رویای عادی صحبت حیوانات هم مشاهده می شود که برای زندگی عادی و دوستی با حیوانات می توان از رویا استفاده کرد. در رویای آگاهانه رفتارهای عادی و یا بدن مان تغییری نمی کند ولی پرواز می کنیم؛ به اراده و فرمان خود محیط را تغییر می دهیم؛ در یک لحظه با پرواز و یا از طریق تونل به مکان ها و زمان های دور می رویم؛ تمام رنگها، اصوات، مزه ها، عطرها و بوها، احساسات، الیاف، درجه حرارت و درد واقعی به نظر می رسند؛ به وجد می آییم؛ در دنیایی دروغین که ماهرانه تقلید و بازسازی شده است و نقص های کوچکی هم دارد به سر می بریم.

زمانی که فردی در رویابینی به طریق آگاهانه پیشرفت می کند، حافظه اش بهتر می شود. به راحتی رویای آگاهانه را خواهید شناخت و به یاد خواهید آورد.

 وقایعی که اغلب قبل از رویابینی آگاهانه رخ می دهد:

بیدار شدن کاذب
رویای پرواز
رویا بین به نظر بیدار است در حالی که هنوز خواب است ولی این مسئله یا آگاهانه است یا غیرآگاهانه. در بیداری کاذب آگاهانه همه اشیاء و محیط معمولی و آرامند. در بیداری کاذب غیرآگاهانه فکر می کنیم بیداریم ولی اوضاع را عجیب احساس می کنیم و با کمی ترس، اضطراب و تعلیق همراه است.

زنان و مردان رویای پروازی متفاوتی دارند. رویای پرواز یا به صورت فوری است که ناگهان از زمین بلند می شویم و دست ها بدون تلاش حرکت می کند و به طرفین معلق است و یا حرکت ثانیه ای است ، آرام آرام به تدریج و رفته رفته بعد از چند ثانیه به صورت آهسته و بدون تلاش زیاد  حرکت شروع می شود.

یکی از کارها برای رویا پردازی صحبت کردن در مورد رویاست. برای تمرین می توانید 2 یا 3 روز در طول هفته در مورد رویابینی صحبت کنید. برای دیدن رویای پرواز، دیدن پرواز پرندگان، دیدن فیلم ، دقت به تصویر پرندگان یا هواپیما در آسمان موثر می باشد. روی تاب نشستن و حرکت تاب و یا در پیاده روی، به حالت مارپیچ حرکت کردن نیز می تواند به این کار کمک کند.

 توجه : شخصی که خواب است، نمی تواند نام خود را صدا بزند یعنی به محض صدا زدن از خواب بیدار می شود. از این تکنیک می توان برای بیدار شدن از کابوس ها و خواب های ناراحت کننده استفاده کرد.

تکرار رویا و وقایع خوشایند، دیدن این صحنه ها را افزایش می دهد.

لذت رویا در غیرمنتظره بودن آن است. آزادی عمل را از رویا نگیریم. اجازه دهیم بدون سانسور یا کنترل مسیر خود را طی کند.

ناخودآگاه ما از خودمختاری بیشتری نسبت به اراده ما برخوردار است. باید ناخودآگاه کار خود را انجام دهد و اراده هم کار خود را.

رویای آگاهانه از این جهت که بین دنیای بیداری و دنیاری رویا ارتباط برقرار می کند، از ارزش خاصی برخوردار است. حرکات چشم رویابین زمانی که در رویابینی خودآگاه است، تفاوت دارد به عنوان مثال دو حرکت چشم، یک وقفه، 3 حرکت. رویابینان آگاهانه ثابت کرده اند که می توانند دستورالعملهای ارائه شده در حالت رویابینی را به خاطر آورند. افرادی که از تعادل و توازن بیشتری برخوردارند، بیشتر مستعد دیدن رویابینی آگاهانه هستند.

با آگاهی و درایت در رویا مدیریت کنید.

 

چند آزمون برای در رویا بودن یا بیداری:

1-      گویی زندگی می کنیم و حس نمی کنیم که خوابیم و در دیدن رویائیم.

2-      تنفس ؛ آیا شما می توانید از طریق بینی کاملا بسته شده تنفس نمایید.

3-      اگر شنا می کنید، ببینید نفس می کشید یا خیر.

4-      پریدن یا شناور بودن آیا شناور هستید؛ در حالت عادی به زمین می افتید.

5-      یکی از مهم ترین تست ها متین هایی که در رویا می بینیم. آیا جملاتی که می خوانید تغییر می کنند؟ آیا وقتی دوباره آنها را می بینید عوض می شوند یا نه؟  معمولا وقتی دوباره نگاه می کنید و تغییری می بینید یعنی در رویا هستید. متنی را بخوانید و از آن دور شوید و آن را با خود تکرار کنید و آنگاه بازگشته و مجدد آن را بخوانید.

6-      آیا دست های شما حالت غیرطبیعی دارند؟ آیا رنگ طبیعی دارند؟ آیا تعداد انگشتان تان غیر طبیعی اند یا ناپدید می شوند یا وقتی می خواهید آنها را بشمارید ظاهر می شوند؟ آیا موارد غیرطبیعی دیگری دارند؟ یکی از جالب ترین نکات این است که انگشت از کف دست رد می شود این یعنی در رویا هستید.

7-      آیا ساعت مچی یا دیواری شما زمان معقولی را نشان می دهد؟ برخی مواقع ساعت ها تعداد عقربه کم یا زیاد و یا علائم عجیبی دارند. ساعت های دیجیتال اغلب بهتر کار می کنند. مثلا در روز ساعت 22.30 را نشان می دهد.

 
چگونه رویای خود را کنترل نماییم : 

وقتی شما قادر به رویابینی آگاهانه شدید، ممکن است دریابید که ماندن در آن رویا دشوار است. ممکن است فورا بیدار شوید یا رویا شروع به محوشدن کند که مشخصه آن از دست دادن یا کاهش حواس به خصوص دید می باشد. در حالت آرمانی شما باید قادر به اجرای روش های زیر برای ماندگارسازی رویای خود گردید، قبل از اینکه محو گردد. همیشه پیشگیری از درمان بهتر است تا هرچه بیشتر رویاهای شما پایدارتر و روشن تر باشند، اما بهرحال اگر این گونه پیش نرود شما قادر خواهید بود از روش های پایدارسازی برای توقف محو شدن رویا استفاده کنید:

1- مالش دست ها به هم: وقتی رویا در حال محو شدن است، دستانتان را در خواب به هم بمالید در همان لحظه به دست خود خیره شوید.

2-  چرخیدن: شما در رویا می توانید به دور خود بگردید تا حدی که در بیداری احساس سرگیجگی می کنید. این حس باعث پایدارسازی رویا می شود.

3- آهسته کردن تصاویر:  برخی مردم دوست دارند که رویا را با متوقف نمودن و گشت و گذار به آرامی و خیره شدن به جسم یا اجسام ببینند تا زمانی که پایدار بماند. رویابین آنگاه به هرجا نگاه خواهد کرد و به جزئیات هرچیز دقت خواهد نمود. 

4- پلک زدن

تعبیر

○       برخی حکما تعبیر خواب را بر 28 حروف ابجدی ترتیب داده اند و تعبیرات را برآن چیدند چنانکه کسی در خواب ببیند بر اسب سوار است حرف اول آن را که الف است در این جدول ملاحظه کرده و احکام مقابل آن را می خواند تا پیام مستتر در رویای خود را بیابد.

الف : دلیل است بر یافتن مراد

ب : دلیل است بر بلا و رنج

ج : شادی و فرح

د : بزرگی

ه : دلیل است بر خشنودی

و : یافتن مطالب

ز : نیکی و حال

ح : دشواری در کارها

ط : سفر و راهی طولانی در پیش است.

ی : جمعیت و اتفاق

ک : اخبار و اراجیف

ل : بیرون آمدن از غم

م : راست آمدن کارها

ن : بیرون آمدن از ضعف

س : شرف و بلندی

ع : خوشی و سعادت

ف : پریشانی و ستم

ص : نیکی و احوال

ق : صدق و امانت

ر : خرمی و مسرت

ش : راستی و امانت

ت : تلف شدن مال

ث : برای کسی دلتنگ شدن

خ : خوبی و حال

ذ : زیادتی منسب

ض : تباهی اموال

ظ : قوت و دولت

غ : خیر و امانت

  تعبیر دیدن سوره های قرآن در خواب

سوره حمد : در خواب به معنی عمر طولانی و زندگی مناسب و مساعد است.

سوره بقره : عمر طولانی و بر ناگواری ها و بلاها فائق آمده و بردبار خواهد شد. اما صادق فرمودند کسی که ببیند سوره بقره را تلاوت می کند، راستگو و صادق القول می شود.

سوره آیت الکرسی : از آفات و بلاها در امان مانده و در کارها رونق و بهبودی حاصل شود. امام صادق فرمودند که صاحب مقام و منزلت می شود.

حضرت علی می فرمایند کدام عاقل باشد که آیت الکرسی را وقت خواب نخواند که آن از گنج عرش است. خداوند دو ملک را موکل گرداند که شیطان را از او دور کنند و سی ملک را امر فرماید که تحمید و تسبیح و تکبیر خدا گویند و استغفار کنند تا بیدار شدن او و ثواب همه از آن او باشد.

سوره آل عمران : از همه بدی ها و پلیدی ها پاک و مردم او را می ستایند و از او به خوبی یاد می کنند. امام صادق فرمودند در حال رشد دینداری و استواری آن است.

سوره نساء: نشانه این است که او ره ارث و میراث می رسد و تعداد خویشان و خانواده اش فراوان می شود. امام صادق می فرمایند حاجت هایش برآورده شده و پرهیزگار می شود و از خویشاوندان ارثی به او می رسد.

سوره سباء و فاطر : کسی که در خواب ببیند که این دو سوره را می خواند نشان از پارسا و عابد شدن او دارد وروش نیکوکاران و پرهیزکاران را در پیش خواهد گرفت و عاقبت به خیر خواهد شد.

سوره قارعه : اگر کسی در خواب ببیند که این سوره را تلاوت می کند، یعنی در روز رستاخیز کارهای درست و کردار نیکش به هنگام ارزیابی سنگین می شود. امام صادق می فرمایند مردم او را به دیده ارجمندی و احترام می نگرند.

سوره تکاثر : اگر در خواب ببیند که این سوره را می خواند گروهی از نیکان و پارسایان و صالحان را دیدار می کند. امام صادق می فرمایند دیدن این خواب یعنی از داد و ستد سود بسیاری می برد و مال بسیار می اندوزد .

سوره انشراح : تمام مشکلاتش حل و آسان می شود.

سوره تین : اگر کسی در خواب ببیند که سوره تین را می خواند دلیل بر پاکی و کردار نیک است. امام صادق می فرمایند در دو جهان به کامیابی و آرزو می رسد.

سوره علق : خدای تعالی به او دانش قرآن را عطا می کند. امام صادق می فرمایند فروتن و خوشخو می شود.

سوره قدر : اگر کسی در خواب ببیند با پشیمانی از کردار و توبه از گناهان از دنیا می رود. امام صادق می فرمایند گروهی را به راه راست هدایت می کند.

سوره زلزال : با کسی سر و کار پیدا می کند که با انصاف و عدالت رفتار می کند. امام صادق می فرمایند گروهی از مشرکان را نابود می کند.

 
 دیدن خواب پیامبر : دلیل بر این است که کار دین و دنیای او نظام می یابد.

دیدن فرشته : به حج می رود.

دیدن خورشید، ماه و ستارگان : از خویشان حرمت می بیند یا خداوند فرزندی می بخشد که از آن خیر میبیند.

دیدن میت : بیرون آمدن ازغم

دیدن خواندن قرآن : بالا رفتن علم

شنیدن بانگ اذان : اقامه دین قوی می شود و حرمت او زیاد می شود.

خود را در جنگ دیدن : از دشمن حذر کند و مراقب باشد و زبان از غیبت خلق بازدارد تا آزار نبیند.

دیدن جواهرات : برقراری نظام امور دنیایی در خواب

دیدن انگشتر : عزت

فلزات : سود بردن

اسلحه در دستان : قوت در امور دنیا یابد.

حبوبات و گندم : روزی حلال  ( با اندکی غم)

پنبه : حشمت (بزرگی و جلال)

روغن بادام و پسته : میراث

روغن سوخته : کمی رنج بردن

شراب انگور : رزق حلال

سایر شراب ها : منفعت

خربزه : مالی است که از دوست رسد.

سیب : از خویشان شاد خواهد شد.

کشمش : نیکی که درمیان دوستان در حق وی بگویند.

فندق : با کسی گفتگو و مناغشه خواهد کرد.

حلوا : خوشدلی و تندرستی و از غم و رنج بیرون آمدن

نبات، شکر و عسل : ایمن شدن

شیرینی : زن می خواهد

دارو : بیرون شدن از رنج

خون دادن : تندرست شدن

گرمابه رفتن : رنج دیدن

سرتراشی : رفتن غم

خود را برهنه در مردم دیدن : حرمت یافتن

 
○ هرکه به خواب پایش شد در گل               دهد از دل نیاز یابد دل

هرکه در خواب دیده راه سفر                  می کند خود کتاب ها از بر

هر که در خواب مال و زر یابد               مال یابد ولی ضرر یابد

هر که درخواب دید باغ بهشت                تخم عشرت به باغ دولت کشت

هر که درخواب پوشیدش جوشن              شود ایمن از فتنه دشمن

گر رسد شهر و ملک را سیلاب              گردد از خصم ملک شهر خراب

آتشی گر بزرگ شد پیدا                         حاکم ظالمی رسد آنجا

هر که در خواب دید طوفان شد                عالم از موج آب، عمان شد

حمله آلات جنگ اندر خواب                   گر بود با تو می رهی ز عذاب

هر که در خواب دید جبرئیل                   روشنی یابد از خدای جلیل

هر که در رویا ببیند آفتاب                      کار او نیکو شود با فتح باب

هر که او در خواب دید انگشتری             زن بخواهد او ز ماه مشتری

جامه چرکین به خواب اندر غم است         ور دوصد بینی شان ماتم است

جامه زرد است بیماری و رنج                جامه سبز است عیش و تاز و گنج

جامه سرخ است جنگ انگیختن               فتنه و شور است و هم خون ریختن

جامه ابیض لباس انبیاست                      نزد دانا بهترینِ جامه هاست

دولت و بختت نشان آید فقیر                    جامه ابریشم و شال حریر

جامه آهن اگر بینی به خواب                   باش واقف تا نیفتی در عذاب

آنکه بیند خواب عرش ذوالجلال               یافت امید و شد صاحب کمال

 

ریسمان نقره ای :

از دیدگاه باطنی مرگ به معنای خروج دائمی روح از بدن است. خواب هم معنای خروج از بدن را می دهد اما با این تفاوت که این خروج و جدایی از جسم موقتی است. وقتی کالبد انرژیایی از بدن خارج می شود این کالبد از طریق ریسمانی که معروف به ریسمان نقره ای است، ارتباط خود را با جسم حفظ می کند. نقطه پیوند این ریسمان به بدن محدوده ناف انسان است. در خواب و خواب های سنگین مانند اغما یا کما با وجود آنکه روح از بدن خارج شده است، اما به واسطه ریسمان نقره ای به بدن اتصال دارد ولی در وضعیت مرگ واقعی و برگشت ناپذیر این ریسمان پاره شده و رابطه روح با بدن به کلی قطع می شود.

 انواع فرمهای خوابیدن:

کسانی که به صورت جنینی می خوابند، ظاهرا افرادی سرسخت ولی بسیار ملایم و دارای روحی لطیف هستند. 41% انسان ها اینگونه می خوابند. خانم ها 2 برابر آقایان به این حالت می خوابند، مخصوصا تمایل دارند دستها به پهلو باشد.این افراد ارتباطی بسیار قوی دارند و می توانند با غریبه ها به راحتی ارتباط برقرار کنند. کسانی که به پشت می خوابند و دستها را به صورت صاف به پهلو قرار می دهند، ساکت، خود دار و مقرراتی اند و معیارهای زندگی برایشان بسیار مهم است. کسانی که به پشت خوابیده و دست های خود را بالا می گذارند و تقریبا بالش را بغل می کنند، عجول، بی پروا، گستاخ، زود عصبانی شده و به شدت آسیب پذیرند. کسانی که دمر می خوابند و بالش را بغل می کنند، دوستان بسیار خوبی هستند. خوب و مهربانند و به حرف همه گوش می دهند. عادت خواب به شدت در کمتر کسی عوض می شود.

لالائی:

نخستین پیمان آهنگین و شاعرانه میان کودک و مادر است. رشته نامرئی که از لب های مادر تا گوش های کودک تنیده می شود و تاثیر جادویی آن، خواب ژرف و آرامی است که کودک را فرامی گیرد و این آرامش با تکان دمادم گهواره و یا پای مادر آرامشی مضاعف را نصیب کودک ومی گرداند. لالایی برگرفته از ادبیات شفاهی سرزمینی است که زبان مادری کودک را شکل می دهد. هر زنی بدون تجربه قبلی این کلمات را زمزمه می کند. لالائی طیف های رنگارنگی از آرزوها و گلایه ها و نیایش های معصومانه مادران است که سینه به سینه و دهان به دهان از نسل های پیشین گذشته و تا به امروز ادامه یافته است. قدمت آن به عهد باستان باز می گردد. کودک آهنگ را حس می کند و ضرب آهنگ روی او اثر می گذارد. معنی شعر باعث انعکاس حالاتی در مادر می شود که باعث آزادسازی انرژی و تبادل شده و الفت به وجود می آید. کودک هرگز شعر را حفظ نمی کند و در حرف زدن هم هرگز به این متن اشاره نمی کند.لالایی از درون طبع لطیف زنان برمی آید. آنها به راحتی حرف دل خود را می گویند. شاعران مرد هیچگاه در لالائی سرایی موفق نبوده اند، چون آنان بیشتر از اجتماع و دردهای آن می سرایند.

لالائی می کنم خوابت نمی یاد

بزرگت کردم و یادت نمی یاد

بزرگت کردم و تا زنده باشی

غلام (کنیز) حضرت معصومه باشی 
 
ذکرهایی برای خواب راحت و رویابینی

 قبل از خواب برای دیدن رویا 100 مرتبه صلوات 100مرتبه یا وهاب 100 مرتبه صلوات و 110 مرتبه یا قاهرالعدو یا والی الولی یا مظهر العجائب یا مرتضی علی را بخوانیم در حالیکه دستها به شکل دعا تا آرنج بالا می آید.
برای خواب راحت و آرام 40مرتبه سوره قدر خوانده شود.
66 مرتبه آیه نوردر سوره نور خوانده شود برای دیدن رویا
آیت الکرسی و سوره فیل را نوشته و به هنگام خواب برای داشتن خواب آرام بالای سر بگذارید.
چهار قل و آیت الکرسی (سوره بقره آیه 255- 257) را حتما قبل از خواب بخوانید.
برای خواب راحت سوره حمد معؤذتین (ناس و فلق) سپس توحید را خوانده و سه مرتبه به شانه چپ بزاق دهان را می ریزیم. (برای امنیت در خواب و رهایی ازکابوس).
حضرت پیامبر به حضرت فاطمه فرمودند که قبل از خواب 4 عمل را انجام دهید: قرآن ختم کن  پیغمبران را شفیعان خودگردان - مؤمنین را از خودت خشنود گردان - حج و عمره را هرشب به جای آور. در جواب بانو فاطمه ایشان میفرمایند سه مرتبه خواندن سوره توحید مانند ختم کردن قران و صلوات برپیامبر و پیامبران قبل از او مانند شفیع گرداندن آنان، تسبیحات اربعه مانند حج و عمره بوده و طلب استغفاربرای تمام مؤمنین و خودت آنان را از تو خشنود و راضی می گرداند.
هرکس که می خواهد بداند حاجتی که دارد روا می شود یا نه با وضو وقت خواب 14 مرتبه صلوات و 7 بار صوره زلزال را بخواند و بعد این ذکر را خوانده و بخوابد ان شاءالله در خواب ملائک حاجت او را خواهند گفت: یا ملائکة ربی بحق هذه السورة و من انزلها و من نزلت علیه و بحق اسماء الله علیکم و آیاته التامة کلها الا ما اخبرتمونی فی لیلتی هذه
از امام رضا روایت است هرکه به مدت 3 روز هر روز 1000 مرتبه قبل از خواب با وضو بگوید یا علام علِّمَنی در خواب جواب آنچه را که بخواهد ببیند.
این ذکر به قصد دیدن رسول الله 3 مرتبه برای شفای مریض 7 مرتبه و خلاصی از بلا 70 مرتبه خوانده شود.
بسم الله الرحمن الرحیم کفی بالله وکیلا و کفی بالله نصیرا و کفی بالله حسیبا و کفی بالله ولیا و کفی بربک هادیا و نصیرا و کفی الله المومنین القتال و کان الله قویا عزیزا و کفی بالله شهیدا
یا بدیع با وضو مکرر خوانده و بخوابد هر کاری که اراده کند نسبت به آن کار در خواب اطلاعاتی به او می رسد در موقع پریشانی و مصیبت 1000 مرتبه یا بدیع السموات و الارض گفته شود.
آیه 125 سوره بقره را بخوانیم برای زمانیکه می خواهیم سر ساعت معینی از خواب بیدار شویم.
آیات 54 تا 56 سوره اعراف برای خواب کمترخواستن از خداوند توصیه شده است و نیز آیه 139 را به آب خوانده و صورت خود را با آن آب بشوید برای آنکه خواب بر فرد چیره نشود.
آیه آخر سوره کهف برای بیدار شدن در زمان معین و سروقت مؤثر است. قل انما انا بشر مثلکم یوحی الی انما الهکم اله واحد فمن کان یرجو لقاء ربه فلیعمل عملا صالحا و لا یشرک بعبادة ربه احدا
هر که  این ذکر با 47 بار بخواند دانا و توانا شده واز عالم غیب او را فیض رسد که هر چند بر زبان براند آن چیز واقع خواهد شد در دانستن احوال در خواب بسی موثر است . در حین خواب گفته شود هرچند میسر شود تا به خواب رود .
پیامبر هر گاه به بستر می رفتند به پهلوی راست خوابیده و کف دست راست را زیر صورت گذاشته و می فرمودند: اللهم قنی عذابک یومَ تبعُثُ عبادک
این ذکر را می توان قبل از خواب هم گفت رسول الله به تعداد رگهای بدن یعنی 360 مرتبه هر روزصبح این ذکررا می گفتند ألحمدُلله ربّ العالمین کثیراً (طیباً) عَلی کُلَّ حالٍ
جهت دیدن رویا و دانستن جواب مسائل در خواب به مدت سه شب نمازی دو رکعتی خوانده و 150 بار یا علیم را می گوییم. 
برای رفع بی خوابی و خیالات سوره بقره آیه 255 (آیه اول آیت الکرسی ) 36 مرتبه خوانده شود.
اگر قصد کردیم کسی را در خواب ببینیم سوره لقمان خوانده شود.
وقت خواب 2 رکعت نماز حاجت خوانده و 519 بار می گوییم اللهم صل علی محمد و ال محمد یا نور النّور دُلَّنی علی ضالَّتی بحق منور النور
به جهت دیدن رویا و کشف و شهود در خواب این سه اسم را هر مقدار که می توانستید بگویید (حداقل تا 50 بار) النور الباسط الظاهر
یا لطیف ادرکنی بحق لطفک الخفی  14مرتبه قبل از خواب بگوییم.
شب هنگام خواب برای خواب سریعتر و راحت تر به ترتیب حروف الفبا اسامی خداوند را به تعداد 21 مرتبه ذکر کنیم تا بخواب برویم ؛ برای مثال  الف : یا الله – یا احد – یا اول – یا آخر؛ ب : یا باعث – یا باری – یا باسط – یا بدیع – یا بصیر – یا باقی – یا باطن
هرکه در خواب بگوید هرکه در خواب بگوید بسم الله و الحمد لله با هر نفس ثواب برایش منظور می شود.
در موقع خواب دست را روی سینه گذاشته و به تعداد 100 مرتبه ذکر یاباعث را برای صفای باطن بخوانیم .
140 بار یا سلام به جهت رفع بختک و کابوس سفارش شده است.  
این اسما را قبل از خواب برای دیدن رویا بگویید: یا کافی یا مغنی یا فتاح یا رزاق


1393/6/31


تعداد بازدیدکنندگان:5801
تاریخ بارگذاری:1393/6/31
12


نظرات شما
فرزانه

بسيار عاليست ممنون و سپاسگذاريم
آزاده

ای دوست از زحمات شما در گرد آوری این گنجینه که استاد بزرگوارمان آموزش داده اند بسیار سپاسگزارم. مولا علی یارتان و دست پرچمدار حق همراهتان باد

دانستنی ها

قواعد کار سبلانقلب معنوی
ریتم طبیعی بدن بلور نمک اوصاف مؤمن
نفسانیاتبنده حق راز مانایی
آنچه در عاشورا اتفاق افتادتحول ‌پذیریمرگ
نیروی عادتالقاب آقا صاحب الزمان سوره یس
شمع و آینهنوروز مبارکزندگی یک رنج نیست
استرسخواص عنابسنگ و مانع
وابستگی و تعلقاتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشت
امام حسین عدعانیایش
تخت سلیمانپرفروش ترین داروها دگزامتازون