آرتروز

هوا... الربی

آرتروز

سپاس خدای را که آسمان ها را به قلم صنعش بی آنکه الگویی برای او باشد بیافرید و گستردنی ها را هموار کرد و کوه ها را در جای خود تثبیت نمود و چشمه ساران را از زمین جوشانید و جاری ساخت. بادها را فرستاد و ابرها را بیافرید و افلاک را فراهم آورد و در مسیری مشخص به حرکت درآورد. سپاس از آن خدایی که ماه های سال را ایجاد کرد و منزلگاه های ماه در آسمان ها را تقسیم نمود و سیاهی را بر شب های تار فرو ریخت و اجسام را پدید آورد و ازمنه (زمانها) را بیفکند. اوست سرمنشأ امور و تضمین کننده روزی. به هم آورنده استخوانهای پوسیده . ستایش میکنم او را بر روزی و فراوانی هایش . شکر میکنم بر نعمت ها و استمرارشان . شهادت میدهم که معبودی جز او نیست ، یکتای بی همتا.
پدر و مادر به عنوان دو انسان فداکار و زحمتکش که تمام بار مسئولیت های مربوط به تربیت فرزند را بر دوش دارند در نزد خداوند از جایگاه منحصر به فردی برخوردار هستند به طوری که در قرآن کریم بر لزوم اطاعت و تکریم آنها فرمان داده شده ( در آیاتی مثل 83 سوره بقره ، 36 سوره نساء ، 151 سوره انعام ، 23 سوره شعرا ، 14 سوره لقمان سخن از والدین و احسان و نیکی در حق آنان به میان آمده است) و خداوند نام آنها را در ردیف نام خود قرار داده و بر رعایت مقام و منزلت آنها تأکید نموده است. در اسلام آن قدر که به احترام و تکریم پدر و مادر توصیه و سفارش شده است نسبت به دیگران توصیه نشده است و آثار مطلوب و بزرگی که در پی این احترام و قدردانی نصیب انسان میشود بر کسی پوشیده نیست و از آن اموری است که در نزد خدای حسابگر جایگاه عظیمی دارد.
مطلب این مقاله در مورد عارضه ای است که بیشتر در سنین بالا رخ میدهد یعنی اغلب برای پدران و مادرانمان اتفاق می افتد. اگر کمی دقت کنیم می بینیم اکثر آنها از زانو درد شکایت دارند یا وقتی به جایی میروند که ساختمان چند طبقه است وبدون آسانسور قیافه شان در هم میرود چون توانایی بالا رفتن از پله ها به دلیل مشکل مفصل ندارند یا زمانی که پاهایشان را برای مدتی در یک وضعیت ثابت بدون حرکت دادن قرار میدهند مفصلشان خشک میشود و نمی توانند آن را خم کنند. همه اینها حاکی از آن است که آن مفصل دچار آرتروز شده.
استئوآرتریت شایع ترین بیماری مفصلی در دنیاست. در جوامع غربی در سن 75 سالگی در حدود 80% افراد مبتلا به این عارضه هستند . در ایران شیوع آرتروز 16.6% در جامعه شهری و 20.5 % در جامعه روستایی گزارش شده است که به مراتب نسبت به دیگر ممالک آسیایی بیشتر می باشد. در ایرانیان در جامعه شهری در سن بالای 70 سال شیوع 66.4 % دارد. تا سن 65 سالگی 85% افراد شواهد رادیوگرافیک آرتروز را حداقل در یک ناحیه دارند. 40% شکایت مفصلی داشته و 10% به خاطر مشکلات ناشی از آن از میزان فعالیت خود می کاهند . زنان بعد از شروع یائسگی در نواحی زانو، هیپ(ران) و دست ها به احتمال بیشتری نسبت به مردان هم سن خود مبتلا به آرتروز می شوند.آدرس اینترنتی انجمن روماتولوژی ایران
www.iranianra.ir است که برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و آگاهی یافتن  از همایش های روز مربوطه می توانید به آن مراجعه کنید.
رئیس انجمن جراحی زانو گفت: آرتروز زانو در سنین 40-50 سال بیشترین شیوع را دارد. وی با بیان اینکه سن شروع و ابتلا به آرتروز در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان پایین تر است تأکید کرد: ممکن است در آینده نزدیک سن آرتروز در ایران کاهش یابد.
پدران و مادران ما سال ها شب و روز کار کرده اند و فعالیت هایی انجام داده اند که مفاصل بدن به طور مرتب در معرض ضربه بوده است. این ضربات آسیب هایی وارد کرده است. بدن تا جایی که می توانسته این آسیب ها را ترمیم کرده اما این ترمیم تا جایی است که یا قدرت ضربه کم باشد و یا بدن قدرت ترمیم داشته باشد. در نتیجه رفته رفته غضروف از روی استخوان برداشته و ساییدگی شروع می شود و همان آغاز درد مفصل است. آرتروز شایع ترین بیماری التهاب مفاصل است که می تواند هر مفصلی را درگیر کند البته مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل می کنند مثل زانو ، ران و ستون فقرات.
همین جا یک سوال به ذهنم رسید : آیا پدر یا مادر شما که درد زانو یا ران دارد اضافه وزن هم دارد؟ اگر جوابتان " بله" است یک راه کم کردن درد زانو کم کردن وزن بدن است چون تمام وزن بدن روی این مفاصل است. کم کردن وزن هم خودسرانه نباشد ، حتماً باید تحت نظر پزشک باشد. تغذیه ای باید رعایت شود که در آن استخوان ها تقویت شود که تحمل نگه داشتن وزن را داشته باشد و از شکستگی استخوان جلوگیری شود.
 برای استخوان کلسیم ارزش بالایی دارد.البته ناگفته نماند که کلسیم موجب تقویت ساختار استخوانی و پیشگیری از درد های مفاصل و پوکی استخوان میشود . در مصرف مکمل کلسیم باید به مشکلات گوارشی و کلیوی به ویژه سنگ کلیه توجه کرد. برای جذب کلسیم می توانید لبنیات ، ماهی ساردین ، بادام ، کشمش، خانواده کلم ها را در برنامه غذایی بگنجانید.
مصرف غذاهای سرشار از اسید چرب امگا3 مثل روغن دانه سویا ، انواع ماهی و... را افزایش دهید.
سویا در کاهش التهاب مفاصل بسیار مؤثر است.
از مصرف غذاهای سرخ کردنی، غذاهای چرب ، شکر و نمک پرهیز کنید.
مصرف انواع گوشت قرمز در آرتروز باید به حداقل برسد.
از مصرف میوه و سبزی غافل نشوید. توت فرنگی ، شاه توت ، گیلاس ، انگور ، آلو ، کیوی ، آناناس ، خرما ، انواع کلم ، شلغم در کم کردن درد های آرتروز بسیار مؤثرند.
تحقیقات نشان داده است که ادویه های تند ضد التهاب هستند . زنجبیل از جمله این ادویه ها هستند.
مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان بالا را در رژیم غذایی خود بگنجانید.  میوه و سبزی غنی از آنتی اکسیدان عبارتند از آلو سیاه ، کشمش ، زغال اخته ، توت فرنگی ، پرتغال ، انگور قرمز ، اسفناج ، کلم بروکلی و.... . البته زغال اخته ، تمشک ، لوبیا ، کنگر فرنگی ، سیب زمینی ، گردو و فندق بالاترین میزان آنتی اکسیدان را دارند.
آرتروز همراه درد است. برای تسکین درد ، پتاسیم را حتماً در برنامه غذایی روزانه قرار دهید.
 از قدیم روغن های نباتی که چربی بد را بالا می برد رواج داشته است اما چربی خوب هم وجود دارد که در کم کردن التهاب مؤثر است. برای اینکه چربی خوب را بالا ببرید می توانید هنگام آشپزی از روغن زیتون استفاده کنید و موادی مثل کره ، محصولات لبنی پر چرب و گوشت چرب را کم کنید. پس آرتروز یک شبه به وجود نیامده است . رفته رفته و با گذشت زمان با فعالیت زیاد ، با آسیب به مفصل ، با تغذیه نامناسب و... ایجاد شده البته ناگفته نماند که علت این بیماری هنوز ناشناخته است.
تحرک و ورزش فقط برای کودکان و جوانان نیست و حتماً با توجه به درد مفصلتان ورزش مناسب را انجام دهید(تحت نظر یزشک) . مراقب باشید ورزش های سنگین انجام ندهید که اوضاع مفصل را بدتر کند. پیاده روی و شنا مناسب است. حالا که صحبت از شنا شد لازم است گفته شود که آب درمانی هم بسیار مناسب است. نوشیدن آب فراوان در طول شبانه روز بسیار توصیه شده است. آب به پیشگیری از التهاب مفاصل و کمردرد کمک میکند. گرفتن دوش آب گرم بعد از کارهای سنگین و برای رفع کسالت و خستگی مؤثر است و سبب متسع شدن عروق و افزایش جریان خون میشود. جالب است بدانیم که علت اصلی پوکی استخوان کم آبی مزمن است و از نشانه ها و بیماری های کم آبی بدن درد های عضلانی ، آرتروز و کمر درد است.
بسیاری از ما هنوز روش های درست نشستن ، خوابیدن و ایستادن را نمیدانیم یا به کار نمی گیریم. از آنجایی که آرتروز به علت وضعیت نادرست بدن به وجود می آید بیایید این روش های هرچند ساده و پیش پا افتاده اما کاربردی را یاد بگیریم و اجرا کنیم .
نحوه بلند کردن صحیح اشیا:
اکثرا وقتی بلند کردن یک جسم سنگین همراه با بلند شدن به جلو و پیچش به ستون فقرات است این مشکلات بروز میکنند.
*مرحله اول:
ابتدا پاهایتان را به اندازه کافی از هم باز کنید طوری که آنها با هم زاویه 90 درجه تشکیل دهند.نوک پای جلویی،باید به سمت مسیری که میخواهیم جسم سنگین را بعد از بلند کردن حمل نماییم باشد.این کار باعث میشود که وضعیت شما به صورت پایداری درآید و از پیچش پشت شما جلوگیری میکند.
*مرحله دوم:
در حالی که پشت خود را صاف نگه داشته اید مفصل زانو و ران را خم نکنید.در این وضعیت زانوهای شما به خوبی از هم جدا هستند و جسمی که میخواهیم بلند کنیم در بین زانوها و نزدیک بدن قرار میگیرد.شما میتوانید جسم مورد نظر را محکم بگیرید و با استفاده از عضلات پاها اقدام به بلند شدن نمایید.
مرحله سوم:
همین که بلند شدید بدون اینکه پشتتان را بچرخانید جسم مورد نظر را به بدن نزدیک کنید و آن را حمل نمایید.سپس با همین روش جسم را روی زمین بگذارید.این روش را کینتیک می نامند.
**نکات:
+در بلند کردن اشیا بهتر است در صورت امکان از دستگیره دو طرف شی استفاده کنید.
+هیچ گاه شی را در نیمه راه و در حالت خمیده نگه ندارید چون موجب آسیب به ستون فقرات میشود.
+هیچ گاه در حین بلند کردن اجسام تغییر جهت ناگهانی ندهید.
+هیچ گاه جسم را به طور ناگهانی رها نکنید.
+اگر توانایی بلندکردن شی را ندارید حتما از افراد دیگر کمک بگیرید.
+اگر بلند کردن شی غیر ممکن است آن را بکشید یا هل دهید.
+در صورتی که موانعی مثل پل،مبل یا زمین ناهموار و درب در مسیر حرکت شما وجود دارد دقت کنید.
روش صحیح کشیدن اشیا:
در حالتی که سر نزیک به شی و پشت،خمیده است ،شی را نکشید.
-دست های خود را طوری به شی بگیریدکه بین شانه ها و کمر قرار بگیرد .میتوانید در حالتی که روبروی شی ایستاده اید و هم در حالتی که پشتتان به آن است شی را بکشید.
- اگر در حالتی اقدام به کشیدن شی میکنید باید پاها را طوری قرار دهید که بتوانید به آهستگی به سمت عقب حرکت کنید.در تمام این مراحل ،کمر باید صاف بوده و چرخش لگن رو به عقب باشد.
روش صحیح هل دادن اشیا:
هرگز با پاهای نزدیک به شی و پشت خمیده ،شی را هل ندهید.دستها را طوری به شی بگیرید که بین شانه ها و سر قرار گیرد،کمر را صاف کنید،عضلات شکم را سفت کنید و با قدم زدن آهسته به طرف جلو ،شی را هل دهید.در این حالت ،شما در روبروی شی قرار دارید.
.زمانی که شی ارتفاع بلندی دارد و چرخدار است میتوانید آن را از پشت هل دهید.
روش صحیح حمل بار:
-در صورتی که شی را با دو دست حمل میکنید آن را هرچه بیشتر به بدن نزدیک کرده و حتی ترجیحا به بدن بچسبانید یا اینکه آن را روی یک شانه قرار داده و حمل کنید.
- برای حمل اشیا بهتر است از کوله پشتی استفاده کنید و آن را روی پشتتان قرار دهید.
- در صورت امکان وسایل خود را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید.
- برای حمل بار کمر باید صاف باشد،به طرفین خم نشود،در مقابل زانوها را کمی خم کنید تا تحمل وزن بار راحت تر گردد.
روش صحیح نشستن پشت میز کامپیوتر:
-کمر شما باید توسط پشتی صندلی به خوبی حمایت شود.
- پاهای خود را روی زمین قرار دهید طوری که زاویه پشت زانوهایتان از 90 درجه بیشتر باشد.
- مانیتور کامپیوتر باید مستقیما جلوی چشمان شما باشد و شما را مجبور به خم شدن به جلو،عقب یا کنار نکند.
- در صورت نیاز از زیرپایی استفاده کنید.
- مچ دستها باید مستقیم باشد و به سمت بالا و پایین و یا طرفین خم نشده باشد.
- ران ها باید موازی با سطح کف اتاق باشد.
- آرنج ها باید اندکی بازتر از 90 درجه باشند.
- زانوها 3-2 سانتیمتر از لبه صندلی جلوتر باشند.
- صفحه کلید 2 سانتیمتر بالاتر از ساعد باشند.
- طوری بنشینید که انعکاس نور پنجره در مانیوتر شما را اذیت نکند.
- اگر صندلی تان نمی چرخد کل بدن را به سمتی که می خواهید بچرخانید نه کمرتان را.
نشستن صحیح روی صندلی:
-صاف بنشینید،کمر و شانه ها به عقب باشد.پایین تنه باید با پشتی صندلی در تماس باشد.
-پشتی  یا بالشتک کوچک در ناحیه کمر موثر است.
-وزن بدن را به طور مساوی روی دو سمت نشیمنگاه خود توزیع کنید.زانوها باید هم سطح نشیمنگاه باشد.از زیر پایی هم میتوانید کمک بگیرید.
-پاها را روی  هم نیندازید.برای پاها مضر است.
-سعی نکنید بیش از نیم ساعت به یک حالت بنشینید،هر از چند گاهی برخاسته و حرکات کششی انجام دهید.
-هنگام برخاستن از صندلی به سمت جلو صندلی حرکت کرده و با صاف کردن زانوها برخیزید.
-از خم شدن به جلو از ناحیه کمر بپرهیزید.
-از خم کردن گردن به طرفین تا حد امکان خودداری کنید.
نشستن صحیح روی زمین:
به طور کامل هرچه ارتفاع بالاتنه بیشتر و وزن آن سنگین تر باشد و یا انعطاف پذیری فرد کم باشد نشستن به گونه مطلوب نیز صورت نمیگیرد.
در نشستن دو زانو به نظر میرسد بالاتنه در بهترین وضعیت قائم قرار داشته و عبور خط ثقل به گونه ای مطلوب نیز صورت نمیگیرد.هر چند انعطاف مطلوب عضلات چهار سر ران و کشش پذیری رباط های مچ پا ضروری است.در این حالت فشار وارده بر زانو زیاد است.
در نشستن 4 زانو افراد باید از انعطاف پذیری خوبی در عضلات نزدیک کننده و گروه نازک نی برخوردار باشند و با تعویض پای زیر و رو،از فشار به صورت ممتد بکاهند و وزن خود را به طور مساوی بر روی سطح اتکا و عضلات باسن تقسیم کنند.
-فرد باید با کمک دستها،طوری که یک دست جلو و دیگری عقب به صورت یکطرفه بنشیند و نه آنکه به صورت یکباره بنشیند.هنگام برخاستن هم با کمک دستها و یکطرفه برخیزد زیرا با استفاده از دستها،فشارها تقسیم میشود.
-زمان نشستن روی زمین،مفاصل به آرامی خم شوند.
-پرهیز از نشستن های طولانی مدت ،انتخاب سطح نشستن نه چندان خشک و سفت،تغییر وضعیت بدن،تقویت عضلات مربوط به نشستن.
روش صحیح ایستادن:
برای ایستادن صحیح باید نگاهتان به جلو باشد،سر را بالا و به سمت جلو نگه دارید.استخوان کتف را عقب نگه دارید.زانوها را صاف نگه داشته،شکم را داخل دهید.راست قامت و محکم بایستید. ایستادن غلط میتواند به ستون مهره ها آسیب بزند.قوز کردن،موجب وارد آمدن فشار غیر طبیعی به ستون مهره ها و ایجاد کمردرد و خستگی شود.
روش صحیح خوابیدن:
به پهلوی راست بخوابید،زانوهای خود را خم کنید.یک بالش بین پاها و یک بالش به حالت بغل کرده قرار دهید
بالشتان نه خیلی کوتاه و نه خیلی بلند باشد.
تشک خود را به طور مرتب پشت و رو کنید.
رختخواب مناسب(نه خیلی نرم و نه خیلی سفت)انتخاب کنید.
همه ما وقتی دردی در بدن داشته باشیم ناخودآگاه شروع به ماساژ آن قسمت میکنیم.ماساژ فوائد فراوانی برای بدن دارد از جمله کاهش استرس ، کاهش فشار خون ، آرامش بخشیدن به عضلات و ... .ناگفته نماند که ماساژ به سرعت بخشیدن دفع مواد زائد از بدن کمک می کند. ماساژ یکی از سریع ترین و راحت ترین راه ها برای رهایی از درد است. ماساژ پا را در هنگام استراحت انجام دهید . این کار به افزایش جریان خون و کاهش ورم پاها کمک می کند و خستگی پاها را از بین می برد.
و حالا سؤالی از جوانان و فرزندانی چون خودم دارم:
چند نفر از ما وقتی پدر و مادر خسته هستند حاضر هستیم دست و پاهایشان را ماساژ دهیم ؟ آیا آنها همیشه در کنار ما خواهند بود؟ آیا تصور روزی را نداریم که حاضر باشیم همه دارایی مان را بدهیم که فقط چند دقیقه در آغوششان باشیم. پس چرا حالا که در کنار هستیم از حضور هم استفاده نکنیم و محبتمان را نشان ندهیم؟!
خداوند به برکت نیکی به پدر و مادر ، عمر انسان را فزونی می بخشد.( پیامبر اکرم "ص")
پروردگارا ! ابهت و جلال پدر و مادرم را در نظرم چون ابهت و شکوه سلطان جائر بگردان و عطوفت و مهربانی آنها را در دلم مانند مادر رئوف قرار داده و بر من اطاعت و نیکویی در حقشان را چنان لذیذ و محبوب گردان که آن اطاعت و نیکی ، آرامش و نشاط افزونتر و روشنی بخش تر بر دل و دیده ام از خواب آلودگان و آب گوارای تشنه کامان باشد تا حدی که میل و رضای خاطر آنها را بر میل و رضای خود مقدم دارم و نیکویی و احسان پدر و مادر را در حق خود هر چند اندک باشد بسیار شمارم.
پس بدان این اصل را ای اصل جو                           هر که را درد است او برده ست بو
                                                                                                           (مولانا)

گردآورنده: خدیجه رزاقی
                                                                                             در پناه حق
                                                                                               یا علی


 


تعداد بازدیدکنندگان:2331
تاریخ بارگذاری:1394/3/28
12


دانستنی ها

ریتم طبیعی بدن بلور نمک اوصاف مؤمن
نفسانیاتبنده حق راز مانایی
آنچه در عاشورا اتفاق افتادتحول ‌پذیریمرگ
نیروی عادتالقاب آقا صاحب الزمان سوره یس
شمع و آینهنوروز مبارکزندگی یک رنج نیست
استرسخواص عنابسنگ و مانع
وابستگی و تعلقاتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشت
امام حسین عدعانیایش
تخت سلیمانپرفروش ترین داروها دگزامتازون
تبریک میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع)ساز دهنی یا Harmonicaپیاده روی