و تابستان گرمی که در پیش است

هوالله الربی

و تابستان گرمی که در پیش است


از نشانه های توانایی و عظمت خدا و شگفتی ظرافت های صنعت او آن است که از آب دریای موج زننده و امواج فراوان شکننده ، خشکی آفرید و به طبقاتی تقسیم کرد. سپس طبقه ها را از هم گشود و هفت آسمان را آفرید که به فرمان او برقرار ماندند و در اندازه های معین استوار شدند و زمین را آفرید که دریایی سبز رنگ و روان ، آن را بر دوش می کشد. زمین در برابر فرمان خدا فروتن و در برابر شکوه پروردگاری تسلیم است و آب روان از ترس او ایستاد. پس پاک و منزه است خدایی که زمین را در میان آن همه از امواج ناآرام نگهداشت و پس از رطوبت ، آن را خشک ساخت و آن را جایگاه زندگی مخلوقات خود گردانید و چون بستری برایشان بگستراند بر روی دریایی عظیم و ایستاده ای که روان نیست و تنها بادهای تند آن را بر هم می زند و ابرهای پر باران آن را می جنباند.
از سخنان و شیوای مولایمان حضرت امیرالمومنین که در بالا اشاره شد احتمالاً تا حدی متوجه شده باشید که موضوع مقاله در چه رابطه ای است ، وضعیتی که در هنگام یکی از پدیده های طبیعی یعنی گرما  اتفاق می افتد ..بله گرمازدگی موضوع بحث ما می باشد.
گرمای تابستان همیشه کم یا زیاد بوده و خواهد بود اما چگونگی برخورد و زندگی در این گرما مهم است . ناگفته نماند که آلودگی هوا بر گرمای هوا تأثیر دارد. به دلیل تردد خودروها استفاده از سوخت فسیلی بالا بوده و در نهایت انتشار وسیع گازهای گلخانه ای که مانع از خروج امواج خورشیدی از زمین می شوند و باعث افزایش درجه حرارت تهران گردیده اند. دمای تهران در یک دوره 90 ساله به شدت بالا رفته و از نظر بارش 10% کاهش داشته . در شهر تهران روزانه حدوداً 100 میلیون لیتر انرژی فسیلی مصرف میشود. ولی آیا می دانستید 5 جزیره گرمایی در تهران معرفی شده است؟!
1 – شوش 2- انقلاب 3- هفت تیر 4- آزادی 5- اطراف قیطریه
پس گرمای تابستان را در وجودتان ذخیره کنید تا در سرمای زمستان هم استفاده ببرید. ان شاء ا... وجودتان همیشه مملو از گرمای عشق الهی و مهر باشد که بتوانید در سرمای زمستان ، تابان به همه موجودات و افراد اطرافتان باشید .
با شروع فصل گرما احتمال بروز این اتفاق (گرمازدگی) بنا به دلایلی که در مقاله توضیح داده خواهد شد زیاد خواهد شد. ضمن اینکه به راحتی و سریع میتوان علائم آن را تشخیص داده و درمان نمود میتواند خطرناک و کشنده هم باشد. گرمازدگی یک فوریت پزشکی است که به علت نارسایی مکانیسم تنظیم کننده درجه حرارت بدن رخ میدهد. بدن در هنگام افزایش گرما دچار این حالت میشود. افراد در معرض این صدمه عبارتند از : کسانی که به هوای گرم عادت ندارند، افراد سالمند ، افراد ناتوان در مراقبت از خود ، مبتلایان به بیماری های مزمن و ناتوان کننده ، دریافت کننده های داروهای خاص مثل آرام بخش های قوی ، مدر (ادرار آور) و....
البته انسانها در مقابل گرما حساسیت های متفاوت دارند. بعضی از مردم از نظر ژنتیکی به گرما حساس نیستند اما بعضی دیگر به تفاوت کم دما هم حساس می شوند. مردم ایران تحمل گرما تا 45 درجه را دارند حتی در مناطق جنوب ایران تا 50 درجه هم تحمل دیده شده است اما در دمای بالاتر با تلفات انسانی مواجه خواهیم شد.
اغلب مرگهای ناشی از گرمازدگی در سالمندان رخ میدهد زیرا سیستم گردش خون آنان در جبران تنش ناشی از گرما ناتوان است. در سالمندان توانایی تعریق کاهش می یابد و مکانیسم تشنگی برای جبران گرمازدگی کم میشود. خطر گرمازدگی در میان سالمندان به دلیل ننوشیدن میزان کافی مایعات در بسیاری از این افراد ناشی  از ترس از بی اختیاری ادرار است.
اصطلاح " بی رمقی گرمایی" وضعیتی است که می تواند باعث اختلال در جریان خون شود که باعث نوعی شوک خفیف گردد. این امر توسط تجمع خون در عروق زیر پوست ناشی می شود که باعث دور شدن جریان خون از ارگان های اصلی بدن میشود. در چنین مواردی دمای پوست بیمار عادی تا خنک ، رنگ پریده یا خاکستری و عرق کرده خواهد بود. عواملی مثل آب و هوا ، ورزش و فعالیت ، سن ، بیماری ( کلیوی ، قلبی، دیابت ، الکلی بودن ، چاقی و ... ) و مواد مخدر مستعد کننده گرما هستند. گرمازدگی علائمی دارد مثل: انقباضات و کوفتگی های عضلانی ، ضعف یا بی رمقی ، سرگیجه و غش ، نبض سریع ، تنفس عمیق و سریع ، سردرد ، تشنج ، از دست دادن اشتها ، تهوع یا استفراغ ، پوست مرطوب و رنگ پریده .
ادم حاصل از گرما در افرادی که به آب و هوای گرم عادت ندارند رخ میدهد و به صورت ادم پشت پا و مچ پا اتفاق می افتد . این ادم معمولاً با عادت کردن به آب و هوای آن منطقه و بلند کردن پاها از سطح زمین برطرف میگردد.
همانطور که میدانید سیستم اعصاب هم نسبت به افزایش دمای درونی بدن بسیار حساس است. با افزایش دما مغز دچار سردرگمی میشود و قدرت تصمیم گیری و حافظه کوتاه مدت کاهش می یابد . در این شرایط ممکن است از فرد رفتار عجیب و غیر معقول سر بزند.
دمای بدن بیش از 41 درجه سانتیگراد نقطه خطر بوده و باید هر چه سریعتر اقدام درمانی صورت گیرد.
در صورتی که با یک فرد گرما زده مواجه شدید کارهای زیر را انجام دهید:
1- فرد را به یک مکان خنک منتقل کنید.
2- تا حد امکان لباس های و را کم کنید.
3- با کمپرس سرد و خیس و باد زدن آرام او را خنک کنید( اگر شروع به لرز کرد خنک کردن را آهسته تر کنید چون لرز باعث تولید گرما میشود.)
4- او را در وضعیت خوابیده به پشت قرار دهید و پاها را کمی بالا بیاورید.
5- اگر کاملاً هوشیار است و تهوع ندارد به او آب خنک بنوشانید.

قطعاً با رسیدن فصل گرما بیماری هایی نیز شایع میشوند . مسمویت های غذایی ، اسهال و یبوست از این دسته بیماری ها هستند که اغلب با خوردن گوشت و کباب ، فست فود و تهیه خوراکی از دستفروش ها بروز پیدا میکنند. بیماری هایی که در فصل گرما رخ میدهد ناشی از میکروب ها و ویروس ها است . حصبه و پارا تیفوئید هم شیوع پیدا میکند.(ان شاءا... در مباحث بعدی به طور مفصل درباره آن صحبت خواهیم کرد)عفونت روده ای بیماری دیگری از بیماری های شایع تابستان است که سالمندان و کودکان بیشتر به آن ابتلا پیدا میکنند که مهمترین علت آن استفاده از مواد غذایی مانده است. حرارت ندادن کافی غذاهای سرد میتواند این مشکل را ایجاد کند. مصرف زرده تخم مرغ به صورت غیر پخته یا نیم پز و آب های آلوده هم از دیگر علل عمده ایجاد بیماری های عفونی هستند. با توجه به خطر وبا در خوردن غذاها و سالادها در رستوران ها و اغذیه فروشی ها که هرگز از آنها خرید نداشته اید دقت کنید. در اغلب موارد عدم رعایت بهداشت مواد غذایی و دست آلوده مهمترین علت بروز اسهال های مسافرتی است.
در هنگام بروز این موارد ابتدا به پزشک مراجعه کنید وبه توصیه های زیر دقت داشته باشید:
1- استراحت داشته باشید .
2- رژیم غذایی ( در وعده های بیشتر با حجم کم، غذاهای سرخ شده و پر ادویه استفاده نشود)
3- برنج، غلات ، موز ، سیب زمینی ، محصولات کم چرب استفاده کنید.( به علت دفع پتاسیم در اسهال ، خوردن موز توصیه میشود.)
4- مایعات بیشتر(آب) بنوشید. مایعات دارای لاکتوز و کافئین مصرف نشود.
5- تا برطرف شدن اسهال ، میوه و سبزی استفاده نشود.
6- غذاهای خیلی سرد و خیلی گرم استفاده نشود.
7- غذاهای پر پروتئین به علت فیبر کمتر ممکن است در روند بهبودی اسهال مؤثر باشد.
8- دقت داشته باشید از مصرف خودسرانه دارو به ویژه آنتی بیوتیک پرهیز کنید.

علاوه بر موارد بیماری گفته شده  در فصل گرما برخی بیماری های پوستی هم شایع میشود. رطوبت و تعریق ناشی از گرمای هوا یکی از عوامل مهم در ایجاد بیماری های عفونی پوست است. این بیماری ها به دو نوع تقسیم میشوند: با منشأ عفونی ، و مرتبط با نور خورشید
 با رعایت بهداشت می توان از بروز بیماری های پوستی با منشأ عفونی و با حفظ پوشش در مقابل نور خورشید ( مثل کلاه لبه دار و یا ضد آفتاب متناسب با پوست) از بیماری های پوستی ناشی از خورشید جلوگیری کرد. بیماری های قارچی پوست نیازمند به رطوبت بیشتری برای رشد و نمو هستند که این قارچ ها بیشتر در کشاله ران و کف پا مشاهده میشود. عرق سوز شدن هم یکی از دیگر مشکلات است. در این فص حساسیت پوستی در افرادی که پوست حساس تری دارند شدیدتر است که انتخاب پوشش و لباس کمک کننده در حل این مسائل خواهد بود. هر چه الیاف طبیعی در پارچه بیشتر باشد میزان گرما نیز کاهش پیدا میکند. در لباس های تابستانی سعی کنید بیشتر از پارچه های نخی استفاده کنید . رنگ لباس به عنوان یکی از مهمترین عناصر در جذب نیروی خورشید و گرمای بدن انسان است. پس استفاده از رنگ های تیره در فصل تابستان اشتباه است چون مستقیماً نور خورشید را جذب میکند و گرمای بدن را افزایش میدهد. رنگ های رنگ روشن نور خورشید را منعکس میکنند و گرمای آفتاب جذب این پارچه ها نمیشود . رنگ های روشن با طیفی از صورتی ، آبی ، مغزپسته ای و گلبهی رنگ های مناسب این فصل هستند.
مناسب ترین لباس ها برای فصل تابستان ، لباس های گشاد هستند زیرا تنگی و جذب بودن لباس باعث افزایش گرما میشود. لایه چسب در قسمت یقه و گردن باعث افزایش گرما برای فرد میشود و گاهی می تواند عرق سوز شدن را نیز به دنبال داشته باشد. لباس هایی را انتخاب کنید که دوخت ها در مناطق حساس بدن قرار نگیرند چون می توانند باعث ایجاد حساسیت و عرق سوز شدن بدن شود. لباس های تابستانی باید پوشیده باشد ( برخلاف آنچه که مردم عقیده دارند لباس در تابستان باید آستین کوتاه داشته باشد) تا پوست در برابر اشعه آفتاب در امان بماند.
توصیه می شود که از زیر پیراهنی ( جنس نخ) به ویژه برای آقایان استفاده شود. چون عرق را به خود میگیرد و از نشت آن به پیراهن جلوگیری می کند.
حتماً از کلاه لبه داری که هم صورت و هم گردن را از اشعه آفتاب محافظت میکند استفاده کنید. علاوه بر آن از عینک مناسبی که چشم و پوست اطراف آن را میپوشاند ضروری است.( ضمن اینکه تا جایی امکان دارد در ساعات اوج گرما (9 صبح تا 4 بعد از ظهر) فعالیت در خارج از منزل نداشته باشید و به توصیه های سازمان هواشناسی توجه کنید. چنانچه به دلیل آلودگی هوا درخواست عدم تردد برای افرادی که حساس به گرما و آلودگی هستند اعلام شد باید جدی گرفته شود).
بهترین کفش ها برای تابستان کفش هایی هستند که تهویه بهتری دارند مثل کفش روباز و صندل و بدترین کفش ها برای تابستان از جنس چرم مصنوعی و کفش ورزشی است چون امکان تعریق زیاد و اضافه شدن قارچ مشکلاتی را ایجاد میکند. با نپوشیدن جوراب ، امکان تابش آفتاب به پوست بیشتر میشود.
البته ناگفته نماند که استفاده از برخی مواد آرایشی در این فصل باعث مسدود شدن منافذ پوستی و پیشگیری از تعرق پوست میشود.
همان طور که میدانید تعریق مکانیسمی است که به وسیله آن دمای بدن که به دلائل مختلفی مثل گرما ، فعالیت بدنی و غذا خوردن افزایش یافته است پایین میرود . عرق کردن علاوه بر کنترل دمای بدن باعث دفع مواد زائد بدن از راه پوست میشود و این امری طبیعی است. اختلالات غدد مثل پرکاری تیروئید ، استرس ، عوارض ناشی از مصرف داروهای مختلف مثل قرص های ضد افسردگی ، کاهش قند خون ، تغییرات هورمونی و... باعث افزایش تعریق بدن میشوند که با برطرف شدن مشکلات گفته شده عرق کردن هم به حالت طبیعی برمیگردد.
در طول روز بدن ما از طریق ادرار ، تعریق و یا حتی تنفس حدود 2.5-2 لیتر آب از دست میدهد . در تابستان نیاز بدن به آب بالا میرود برای همین لازم است به فکر جذب مایعات بیشتری باشید. میوه ها و سبزیجات در فصل تابستان به کمک ما آمده اند تا حدی کمبود آب بدن جبران شود. در بین آنها خیار حاوی بیشترین میزان آب است. کاهو 95% ، گوجه فرنگی و کدو 94% حاوی آب هستند. به همین دلیل سالاد کاهو بسیار برای فصل تابستان مناسب است.
علاوه بر آب به مواد غذایی مصرفی هم باید توجه داشته باشید مثلاً :
- از مصرف غذاهای پرادویه اجتناب کنید.
- از مواد غذاهایی که طبع سردی دارند استفاده کنید.
- مصرف چربی و شیرینی را کاهش دهید.
- از مصرف  فست فود اجتناب کنید چون این غذاها باعث کاهش آب بدن ، تشنگی و افزایش دمای درونی بدن میشوند.
- سدیم و پتاسیم چون بر اثر تعریق از بین میروند باید در وعده های غذایی گنجانده شوند.
- الکترولیت ها باید بیشتر مصرف شود مثل دوغ
اما در گرمای تابستان  سعی بر استفاده و نوشیدن آب و جایگزین کردن آب از دست رفته بدن داشته باشید.
بررسی های انجام شده حاکی از آن است که روند بارش ها در سال آبی جدید تغییر چندانی ندارد و همانند گذشته خواهد بود .
رئیس مرکز تحقیقات و ارتباط با صنعت شرکت آب و فاضلاب کشور گفته است: متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگی در ایران به طور متوسط 190 لیتر در روز به ازای هر نفر و در دنیا 135 تا 140 لیتر است. در برخی از کلان شهرها این میزان در فصل گرم سال به حدود 250 لیتر میرسد که با این اوصاف ، ایرانیان دو برابر متوسط جهانی در سال آب مصرف میکنند . بر اساس اعلام بانک جهانی الگوی مصرف آب آشامیدنی برای یک نفر در سال یک متر مکعب و برای بهداشت در زندگی به ازای هر نفر 100 متر مکعب اعلام شده است در حالی که در ایران این رقم به دلیل استفاده نادرست از آب آشامیدنی برای شست و شوی خودرو ، استحمام ، آبیاری باغچه ها و ... حدود 80-70 % بیشتر از الگوی جهانی است. این در حالی است که بارش سالیانه در ایران 250 میلی متر است که این عدد 3/1 متوسط بارش جهانی محسوب میشود اما میزان هدررفت آب در ایران 30-28% است. در حالی که این میزان اتلاف آب در دنیا 12-9% گزارش شده است. طبق برآوردها هر شهروند تهرانی در روز 83 لیتر آب برای حمام و 50 لیتر برای دستشویی استفاده میکند. همچنین 77 لیتر برای ظرفشویی استفاده میشود.
آب ، منفی ها را شسته و با خود می برد . اما آمار اعلام شده هم واقعاً برای کسی که به تلنگرها اهمیت می دهد تکان دهنده است . حالا که نعمتی با این ارزش بالا در اختیار داریم از آن استفاده بهینه ببریم و دعا کنیم که خداوند این نعمت را با بارش برکت باران فزونی بخشد.
بار خداوندا ! بارانت را بر ما ببار و با خشکسالی و قحطی ما را نابود مفرما و با اعمال زشتی که بی خردان انجام داده اند ما را به عذاب خویش مبتلا مگردان.
ای مهربانترین مهربان ها ، بار خداوندا! به سوی تو آمدیم از چیزهایی شکایت می کنیم که بر تو پنهان نیست و این هنگامی است که خشکسالی و قحطی ما را به ستوه آورده و پیش آمدهای سخت ما را ناتوان ساخته .
 بار خداوندا! از تو می خواهیم ما را ناامید برمگردانی و با اندوه و نگرانی به خانه هایمان باز نفرستی و گناهانمان را را به رخمان نکشی و اعمال زشت ما را مقیاس کیفر ما قرار ندهی . خداوندا ! باران رحمت خود را بر ما ببار ، و برکت خویش را بر ما بگستران و روزی و رحمتت را به ما برسان و ما را از بارانی سیراب فرما که سودمند و سیراب کننده و رویاننده گیاهان باشد و آنچه خشک شده دوباره برویاند .
                                                                                         
                                                                                         در پناه حق
                                                                                            یا علی
    گردآورنده: خدیجه رزاقی

 


تعداد بازدیدکنندگان:2060
تاریخ بارگذاری:1394/4/10
8


دانستنی ها

ریتم طبیعی بدن بلور نمک اوصاف مؤمن
نفسانیاتبنده حق راز مانایی
آنچه در عاشورا اتفاق افتادتحول ‌پذیریمرگ
نیروی عادتالقاب آقا صاحب الزمان سوره یس
شمع و آینهنوروز مبارکزندگی یک رنج نیست
استرسخواص عنابسنگ و مانع
وابستگی و تعلقاتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشتعباس "ع" پرواز کننده در عالم بهشت
امام حسین عدعانیایش
تخت سلیمانپرفروش ترین داروها دگزامتازون
تبریک میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع)ساز دهنی یا Harmonicaپیاده روی